Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Thuje Szmaragd - jak poprawnie sadzić?

Pokaż wątki Pokaż posty

Thuje Szmaragd - jak poprawnie sadzić?

Gwiazdoor 23:18, 18 kwi 2022

Dołączył: 18 kwi 2022
Posty: 2
Witam!
Rozpoczynam sadzenie thuji szmaragd w swoim ogrodzie. Czytając różne artykuły i słuchając sprzedawców już zgłupiałem i postanowiłem dopytać tutaj widząc, że są tu osoby znające się na ogrodnictwie.

Kupiłem Thuje około 150-170cm wysokości wraz z doniczkami które mają około 30x30. W doniczkach na górze wysypana jest warstwą trocin około 3-5cm i teraz pojawiają się pytania:

1. Podobno najlepiej sadzić tak jak rosły w doniczce, czyli ziemię wokół thuji sypać do wysokości tych trocin w doniczce czy może niżej?

2. Przygotowałem otwory wysokość 50-60cm oraz szerokość 40cm czy będą one wystarczające? Dodam, że gleba jest głównie gliniasta, 15-20cm jest żyzna ziemia ( nasypywana 3 lata temu ) i głębiej nieprzepuszczalna glina.

3. Na jednej części działki podchodzi woda, pojawia się już praktycznie przy głębokości 40-50cm przy opadach się podnosi. Planuje na spód dołków wysypać keramzyt, lub kamień 5-10cm oraz około metr pod thujami przygotowałem drenaż by ściągnąć chociaż część wody z tej gliniastej gleby - czy tak będzie poprawnie?

4. Do samego obsypania dołków i thuji mam czarną zimie wierzchnia ( nie sprawdzałem pH) oraz ziemię do iglaków z torfem niskim, która planuje mieszać z czarną ziemią.

5. Przed posadzeniem tak jak radzą, moczymy korzenie przez 15minut i następnie podlewamy intensywnie codziennie przez kilka dni? Tak w ogóle co znaczy intensywnie, tak aż wokół thuji zrobią się kałuże?

6. Thuje podobno były nawożone na jesień,widać nawet jakieś kolorowe kulki w doniczkach pod trocinami - mam je po posadzeniu czymś nawozić? Sprzedawca mówił, by w okolicach 10 mają dać tylko nawóz azofoska ( co kolwiek to znaczy ) i niczym już nie nawozić...

Jeśli znajdzie się jakaś dobra dusza która podpowie czy dobrze planuje sadzenie i doradzi co ewentualnie jeszcze zrobić to będę wdzięczny !
Gardenarium 07:53, 19 kwi 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
1, Czy tuje są kopane, czyli mają balot z juty czy widać korzenie 100% ? Od tego zależy cała reszta.

Pokaż zdjęcia tych tui i ewentualnie po wyjęciu z doniczki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gwiazdoor 18:58, 19 kwi 2022

Dołączył: 18 kwi 2022
Posty: 2
Gardenarium napisał(a)
1, Czy tuje są kopane, czyli mają balot z juty czy widać korzenie 100% ? Od tego zależy cała reszta.

Pokaż zdjęcia tych tui i ewentualnie po wyjęciu z doniczki.


Tuje są z doniczek, nie były kopane. Zdjęcie bez doniczki jest jednej Tui z dwóch stron. Dziękuję za zainteresowanie tematem.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies