Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Gdzies miedzy ...dwoma lasami

Pokaż wątki Pokaż posty

Gdzies miedzy ...dwoma lasami

Wolfik 22:19, 10 maj 2022

Dołączył: 08 maj 2022
Posty: 10
Witam serdecznie wszystkich,

Po przeczytaniu kilku, kilkunastu ciekawych watkow na tym forum, postanowilem otworzyc swoj wlasny.
Niestety, jako poczatkujacy ogrodnik i w dodatku po pierwszych nasadzeniach ( tuje i cyprysiki) nie mam za bardzo czym sie pochwalic. W glowie sa tysiace pomyslow na nasadznia, a jednoczescie konsternacja jak to bedzie wygladac finalnie. Nie mniej jednak licze, ze z czasem uda mi stworzyc wspanialy ogrod w ktorym bede sie relaksowal z rodzina.
Mam tez skromna nadzieje na jakies fajne podpowiedzi,itp.

Pozdrawiam
____________________
Marcin
sylwia_slomc... 23:01, 10 maj 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
Witaj Pokaż działkę, opisz glebę i warunki jakie panują, co lubisz, jakie rośliny byś chciał itd. I będziemy myśleć i podpowiadaćWnioskując z tytułu wątku przynajmniej z dwóch stron masz tło zapożyczone, a to może być baza do osadzenia ogrodu
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Wolfik 07:37, 11 maj 2022

Dołączył: 08 maj 2022
Posty: 10
Hej Sylwia,

Dzieki za odpowiedz. Masz racje z tym tlem zapozyczonym, powinno byc troche atrakcyjnie, choc igly sypia sie na dzialke jak... . No coz taki juz urok.
Jesli chodzi o glebe to piach, piach i jeszcze raz piach, zolty piach wiec wszystkie nasadzenia wiaza sie z wykopami i zmiana gruntu. Ale damy rade.
Wieczorem wstawie jakies fotki z pierwszych nasadzen.

Pozdrawiam
____________________
Marcin
UrsaMaior 08:32, 11 maj 2022


Dołączył: 24 maj 2014
Posty: 8197
Hehe zupełnie jak u mnie, żółty jak na plaży Piach wcale nie jest zły, choć fakt, wzbogacić trzeba.
____________________
ogród pod lasem
sylwia_slomc... 11:54, 11 maj 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
Wolfik napisał(a)
Hej Sylwia,

Dzieki za odpowiedz. Masz racje z tym tlem zapozyczonym, powinno byc troche atrakcyjnie, choc igly sypia sie na dzialke jak... . No coz taki juz urok.
Jesli chodzi o glebe to piach, piach i jeszcze raz piach, zolty piach wiec wszystkie nasadzenia wiaza sie z wykopami i zmiana gruntu. Ale damy rade.
Wieczorem wstawie jakies fotki z pierwszych nasadzen.

Pozdrawiam

Nie rób wykopków i wymiany gruntu tylko w dołkach pod rośliny bo to np pod duże drzewa mija się z celem.

Wyjścia masz dwa

1 dostosować nasadzenia do gleby i warunków jakie masz

2 poprawa struktury i wzbogacanie tego piachu, ale najlepiej na całości rabat, lub działki.
A to się równa nawiezieniu ton kompostu, obornika, liści z drzew, ziemi liściowej lub mulczu z trawy i do tego najlepiej dowiezienia gliny. Po czym należy to wszystko z twoim piachem głęboko, jak najgłębiej wymieszać i dopiero sadzić. W przyszłości czeka Cię stałe wzbogacanie ściółką pod rośliny, lub skoszona trawą.

Z tego względu wybrałabym wariant pierwszy. Można stworzyć cudowny ogród sadząc rośliny dobrane do środowiska i gleby.
Jest bogaty wybór takich roślin. Trzeba tylko zmienić własne oczekiwania w stosunku do miejsca. I oprzeć się na obserwacji ogródków z okolicy.

____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Wolfik 23:21, 11 maj 2022

Dołączył: 08 maj 2022
Posty: 10
UrsaMaior napisał(a)
Hehe zupełnie jak u mnie, żółty jak na plaży Piach wcale nie jest zły, choć fakt, wzbogacić trzeba.


Hej Iza,

to fakt, nie jest on taki zly. Tym bardziej, ze jest on na samym wierzchu.
____________________
Marcin
Wolfik 23:31, 11 maj 2022

Dołączył: 08 maj 2022
Posty: 10
sylwia_slomczewska napisał(a)

Nie rób wykopków i wymiany gruntu tylko w dołkach pod rośliny bo to np pod duże drzewa mija się z celem.

Wyjścia masz dwa

1 dostosować nasadzenia do gleby i warunków jakie masz

2 poprawa struktury i wzbogacanie tego piachu, ale najlepiej na całości rabat, lub działki.
A to się równa nawiezieniu ton kompostu, obornika, liści z drzew, ziemi liściowej lub mulczu z trawy i do tego najlepiej dowiezienia gliny. Po czym należy to wszystko z twoim piachem głęboko, jak najgłębiej wymieszać i dopiero sadzić. W przyszłości czeka Cię stałe wzbogacanie ściółką pod rośliny, lub skoszona trawą.

Z tego względu wybrałabym wariant pierwszy. Można stworzyć cudowny ogród sadząc rośliny dobrane do środowiska i gleby.
Jest bogaty wybór takich roślin. Trzeba tylko zmienić własne oczekiwania w stosunku do miejsca. I oprzeć się na obserwacji ogródków z okolicy.



Calkowicie sie zgadzam z tym co napisalas, nie mniej jednak bede musial choc w czesci wzbogacic glebe lub ja wymienic. Tak naprawde to moze mam z 10 cm ciemnego piachu, reszte zolty w glab na min 2,5 metra.
Przy sadzeniu tuj i cyprisikow musialem wykopac dolki o szerokosci 50 cm na glebokosc ok 70 cm i zasypac ziemia zmieszana z nawozem dla iglakow. Oczywiscie obficie podlalem. Zobaczymy jak to sie przyjmie
____________________
Marcin
Wolfik 00:02, 12 maj 2022

Dołączył: 08 maj 2022
Posty: 10
A tu kilka fotek z pierwszych nasadzen. Moze nie wyglada to efektywnie, ale jestem w trakcie transformacji dzialki

____________________
Marcin
sylwia_slomc... 10:22, 12 maj 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
Piekne masz to tło I fajnie widać, ze posadzone iglaki współgrają z otoczeniem Pod te sadzone tujki dodaj jeszcze dobroci na szerokość bo tuja nie korzeni się głęboko, ale bardzo szeroko.
Plus jest taki, że w piasku o wiele łatwiej się plewi niż w ciężkiej zeskorupiałej glinie, którą ja mam
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Wolfik 23:02, 12 maj 2022

Dołączył: 08 maj 2022
Posty: 10
sylwia_slomczewska napisał(a)

Plus jest taki, że w piasku o wiele łatwiej się plewi niż w ciężkiej zeskorupiałej glinie, którą ja mam


hej Syl,
a co to jest plewiewnie?
na piechu nawet chwasty nie chca mi rosnac
____________________
Marcin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies