Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Gdzies miedzy ...dwoma lasami

Pokaż wątki Pokaż posty

Gdzies miedzy ...dwoma lasami

Wolfik 09:54, 15 maj 2022

Dołączył: 08 maj 2022
Posty: 10
Witam wszystkich,

Mam pytanko na temat automaycznego podlewania. Jak widac na zdjeciach krzewy mam porozsadzane po calej dzialce. Myslalem o zalozeniu lini kroplujacych, ale odleglosc miedze roslinami to ok. 120 cm, wiec spore straty wody do piachu. Zastanawiam sie nad punktowym podlewaniem, ale jedyny jaki przychodzi mi do glowy to system do podlewania doniczek.

Moze ktos ma jakis fajny pomysl? Inspiracje?

Pozdrawiam
____________________
Marcin
Bee 13:00, 16 maj 2022


Dołączył: 30 lis 2020
Posty: 233
Witam kolejnego posiadacza piaskownicy,

Zajrzałam skuszona nazwą wątku. I widzę, że masz taka samą glebę jak ja. Będę podglądać jak sobie z nią radzisz.

Jeśli chodzi o podlewanie dużych krzewów lub drzew to lepiej podlać rzadziej a większą ilością wody. Podlewanie kropelkowe powoduje, że korzenie rosną blisko źródła wody a rośliny na piasku powinny się korzenić w głąb ziemi.

Ja podlewam krzewy w trakcie suszy z węża lejąc około wiadra wody pod roślinę co 2 tygodnie i dają radę. Ważne jest też ściółkowanie gleby dookoła aby zmniejszyć parowanie.
____________________
Beata Kaszubskie piaski Wizytówka - Kaszubskie piaski
Wolfik 18:29, 23 maj 2022

Dołączył: 08 maj 2022
Posty: 10
Bee napisał(a)
Witam kolejnego posiadacza piaskownicy,

Zajrzałam skuszona nazwą wątku. I widzę, że masz taka samą glebę jak ja. Będę podglądać jak sobie z nią radzisz.

Jeśli chodzi o podlewanie dużych krzewów lub drzew to lepiej podlać rzadziej a większą ilością wody. Podlewanie kropelkowe powoduje, że korzenie rosną blisko źródła wody a rośliny na piasku powinny się korzenić w głąb ziemi.

Ja podlewam krzewy w trakcie suszy z węża lejąc około wiadra wody pod roślinę co 2 tygodnie i dają radę. Ważne jest też ściółkowanie gleby dookoła aby zmniejszyć parowanie.


Hejka Pszczółko,

Dzięki za podpowiedź. Rzeczywiście na chwilę obecną biegam z wiaderkami po 10 l i podlewam raz na tydzień ( mniej więcej)
Zakupilem w zeszłym tygodniu miernik wilgoci gleby, fajna zabawka więc mierzę czasami to tu to tam i jak wychodzi mi na wskazniku sucho to wtedy podlewam. Jak na razie jest ok, ale chodzą mi po głowie różne pomysły do podlewania. No zobaczymy, jak na razie kropelkowe podlewanie chwilowo wstrzymane w realizacji.

Pozdrawiam
____________________
Marcin
Wolfik 10:03, 24 cze 2022

Dołączył: 08 maj 2022
Posty: 10
Witam wszsystkich czytajacych ten post,

Korzystajac z malej przerwy w pracy, postanowilem ogarnac troche rabaty wokol domku.
Na pierwszy rzut poszla rabata od strony polnocnej budynku.
Pomijajac fakt wymiany piachu na ziemie zaczalem planowac swoje kolejne nasadzenia.

I tutaj pytanie: czy planowany berberys wybarwi sie w tym miejscu, gdzie slonce jest tylko 3 godziny dziennie, reszta to cien?








A moze posadzic cos co kwitnie? Np.: hortensja
____________________
Marcin
Wolfik 07:40, 27 cze 2022

Dołączył: 08 maj 2022
Posty: 10
Witam wszystkich,

Po dłuższych przemyśleniach zdecydowałem się posadzić berberysa w zaplanowanym miejscu.
Będzie to też rodzaj eksperymentu
Zawsze będzie go można przesadzic, jak nie będzie miał pełnych kolorów

Pozdrawiam
____________________
Marcin
anuska2507 08:02, 27 cze 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2518
Cześć, chętnie będę zaglądać, bo też mam ogród na słabej i piaszczystej ziemi.
Proponuję, żebyś zrobił jakiś szkic działki z zaznaczeniem stron świata i najważniejszych elementów, rabat na działce. Będzie łatwiej doradzać nasadzenia, bo będzie widać, czy np. rabata jest przy wejściu, czy w słońcu, czy wręcz przeciwnie. Chodzi też o to, żeby najpierw spojrzeć na działkę kompleksowo, zaplanować jako całość.
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
anuska2507 08:13, 27 cze 2022


Dołączył: 02 kwi 2019
Posty: 2518
Wolfik napisał(a)
Witam wszystkich,

Po dłuższych przemyśleniach zdecydowałem się posadzić berberysa w zaplanowanym miejscu.
Będzie to też rodzaj eksperymentu
Zawsze będzie go można przesadzic, jak nie będzie miał pełnych kolorów

Pozdrawiam

Teoretycznie masz rację, zawsze można przesadzić, jeśli stanowisko nie będzie odpowiednie. Ale na dłuższą metę lepsze jest dobieranie roślin, którym dane stanowisko odpowiada. Skoro jest cień, ja wybrałabym rośliny do cienia. Może właśnie hortensje np. ogrodowe, tawułki, żurawki - raczej jedną odmianę, do cienia pasują te limonkowe, żółte.
Jeśli to miejsce reprezentacyjne, gdzieś przy wejściu, może coś zimozielonego?
____________________
Ania - okolice Wrocławia Wymarzyłam sobie wrzosowisko
Wiolka5_7 10:54, 27 cze 2022


Dołączył: 05 lut 2013
Posty: 20326
Jeśli tam jest tylko 3h słońca,to berberys się nie wybarwi a miskanty nie urosną do swoich rozmiarów. Miskanty i berberysy to rośliny skońcolubne
____________________
Wiola Malymi krokami - Ogrod Wioli *Wizytówka*
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies