Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Z miasta na wieś - początki ogrodu Moniki na glinie

Pokaż wątki Pokaż posty

Z miasta na wieś - początki ogrodu Moniki na glinie

Monika_nowic... 21:04, 25 cze 2022

Dołączył: 22 cze 2022
Posty: 8
Dzień dobry wszystkim. Mam na imię Monika i pół roku temu razem z mężem i nastoletnim synem przeprowadziliśmy się do domu na wieś. Obecnie oprócz 5 letniego maltańczyka mamy jeszcze 7 miesięczną suczke owczarka niemieckiego.
Ogród powstaje na gliniastej ziemi po polu uprawnym. Ostatnio był na nim rzepak i niestety nadal z nim walczymy.
Od wiosny udało się posadzić tuje i zrobić 2 małe warzywniki. Trawa posiada, ale mamy w niej masę chwastów. Reszta rośnie lub usycha...
Liczę bardzo na Waszą pomoc i pomysły co można w tym ogrodzie zrobić.
Przedogródek mam duży i od południa, bo dom jest postawiony prawie 20 metrów od ogrodzenia, za domem zostało 20 metrów działki. Działka ze spadkiem ku przodowi.
Monika_nowic... 22:32, 25 cze 2022

Dołączył: 22 cze 2022
Posty: 8


To kilka fotek tego co bedzie ogrodem
Monika_nowic... 22:33, 25 cze 2022

Dołączył: 22 cze 2022
Posty: 8
Monika_nowic... 22:37, 25 cze 2022

Dołączył: 22 cze 2022
Posty: 8


Niestety posiana trawa ma dużą konkurencję w chwastach. A na dodatek, kilka dni po sianiu przeszła ulewa i dzięki pochyłości terenu większość nasion sieprzemieściła pozostawiając gołe placki.
Wydaje mi się, że będziemy dosiewać jesienią
sylwia_slomc... 10:41, 26 cze 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81956
Witaj To, że przedogródek od południa spowoduje, że większość kwitów będzie się kierowała ku słońcu, czyli najładniej będzie wyglądało patrząc na dom od strony drogi. To dobrze i nie dobrze. Dom zatopiony w ogrodzie będzie wyglądał wspaniale dla przechodniów, natomiast Wy z domu będziecie oglądać go jakby od doopki strony, wiem bo mam tak samo tyle, że u mnie droga za domem od północy, a dom zaraz przy drodze, cały ogród mam od południa. Za to za domem masz fajny kawałek cienia już i można zrobić cudne rabaty cieniste, w takie dni upalne jak dziś cień jest zbawienny
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Gosialuk 11:52, 26 cze 2022


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5263
Cześć
Też mam teren gliniasty. Niestety ciężko się uprawia taką glebę. Najlepiej byłoby dowieźć obornika i piasku (dużo) i wymieszać wszystko. Może masz dostęp do kompostu z miejskiej kompostowni - też byłby dobry. Wiem że to koszty, ale na dłuższą metę się opłaci. Jak tego nie zrobisz całościowo koparką, to potem, żeby rośliny dobrze rosły każdą rabatę z osobna ręcznie będziesz przekopywać. Glina trzyma wilgoć, ale jak jest za mokra to się klei i w okresach mokrych rośliny wypadają, bo mają cały czas mokro. Z kolei jak jest sucho, to z gliny robi się twarda skorupa, tak że nawet chwasta ciężko wyrwać.
Polecam do poczytania wątek Asi z ogrodu w dolinie. Ona właśnie tak zrobiła.
I jeszcze jedno przemyślenie. Rośliny teraz w szkółkach sporo kosztują. Załóż sobie rozmnażalnik i próbuj rozmnażać te rośliny które ci się podobają. Dobrze wygląda jak rabaty obsadzone są grupami roślin, a nie po jednej sztuce. Może sąsiadki w okolicy mogłyby się podzielić nadwyżkami. Przez ten czas poprawisz glebę i naprodukujesz sobie sadzonek.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Monika_nowic... 15:47, 27 cze 2022

Dołączył: 22 cze 2022
Posty: 8
sylwia_slomczewska napisał(a)
Witaj To, że przedogródek od południa spowoduje, że większość kwitów będzie się kierowała ku słońcu, czyli najładniej będzie wyglądało patrząc na dom od strony drogi. To dobrze i nie dobrze. Dom zatopiony w ogrodzie będzie wyglądał wspaniale dla przechodniów, natomiast Wy z domu będziecie oglądać go jakby od doopki strony, wiem bo mam tak samo tyle, że u mnie droga za domem od północy, a dom zaraz przy drodze, cały ogród mam od południa. Za to za domem masz fajny kawałek cienia już i można zrobić cudne rabaty cieniste, w takie dni upalne jak dziś cień jest zbawienny
Witaj dziękuję za odwiedziny. Pewnie masz rację. Mam nadzieję, że tuje posadzone od południa troszkę je odwrócą. A za domem cienia malutko, choć liczę, że pod samym budynkiem uda mi się zrobić jakąś cienistą rabatę
Monika_nowic... 15:53, 27 cze 2022

Dołączył: 22 cze 2022
Posty: 8
Gosiulek
witaj, dziękuję za odwiedziny. masz rację co do ziemi. Niestety mój mąż w gorącej wodzie kąpany, bez jakiejkolwiek wiedzy o ogrodnictwie, zdecydował o sianiu trawy bez praktycznie jakiegokolwiek przygotowania ‍♀️ Po budowie byliśmy ogromnie pod kreską i na wydatki związane z trawą kasy nie było. Jeszcze 2 psy biegające po glinie i błocie i wchodzące do domu przyspieszyły prace.
A co do roślin, dziękuję za pomysł. Część roślin dostanę od mamy, jej ogród ma już ponad 20 lat i jest się czym dzielić
Gosialuk 21:17, 27 cze 2022


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5263
Rozumiem. Ja też działam po kawałku. Ulepszaj glebę tam gdzie będziesz sadzić. To po pewnym czasie również przyniesie efekty.
Fajnie, że mama się z tobą podzieli roślinami. Ja do tej pory się wymieniam ze swoją mamą.
Co do nasadzeń to nie pomogę. Napisz coś więcej jakie ogrody ci się podobają. Poszukaj takich na forum i nie wahaj się pytać i prosić o radę. Przemyśl sobie też pod względem funkcjonalnym. Warzywnik, plac zabaw, miejsce na basen, ognisko, szklarnię itp. A potem ścieżki i drzewa. Drzewa lepiej sadzić już w docelowych miejscach, choć cieniutkie patyczki wcale nie wyglądają na olbrzymy, jakie z nich się robią po latach.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Monika_nowic... 23:05, 27 cze 2022

Dołączył: 22 cze 2022
Posty: 8
Gosialuk napisał(a)
Rozumiem. Ja też działam po kawałku. Ulepszaj glebę tam gdzie będziesz sadzić. To po pewnym czasie również przyniesie efekty.
Fajnie, że mama się z tobą podzieli roślinami. Ja do tej pory się wymieniam ze swoją mamą.
Co do nasadzeń to nie pomogę. Napisz coś więcej jakie ogrody ci się podobają. Poszukaj takich na forum i nie wahaj się pytać i prosić o radę. Przemyśl sobie też pod względem funkcjonalnym. Warzywnik, plac zabaw, miejsce na basen, ognisko, szklarnię itp. A potem ścieżki i drzewa. Drzewa lepiej sadzić już w docelowych miejscach, choć cieniutkie patyczki wcale nie wyglądają na olbrzymy, jakie z nich się robią po latach.
Masz rację, chcę robić po kawałku, bo na wszystko na raz mnie nie stać. Przeglądam różne ogrody i wybieram to co mi się podoba i to co może u mnie w glinie sobie poradzić. Na razie plewie chwasty praktycznie cały czas. Z opryskiem mówiono nam aby poczekać, aż trawa będzie mocniejsza, po pierwszym koszeniu. Boję się jednak o psy, czy się nie zatrują?
Bardzo podobają mi się trawy, czosnki, azalie, hortensje. Z tyłu za domem mam 2 małe skrzynie z warzywami, docelowo chcę 4. Będą jeszcze maliny i borówki.
Nad drzewami musimy się zastanowić, szukając wymarzonych patrzę na docelową wielkość. Bardzo podoba mi się tulipanowiec. Przy sadzeniu muszę też zwrócić uwagę na oczyszczalnie bo jest z przodu prawie przy tujach i nie może tam być nic z głębokimi korzeniami. Z tyłu koło blaszaka mąż planuje altanę z grillem. Miała być w zewnętrzym narożniku, ale wtedy byłoby ją widać, a tak będzie w zagłębieniu i nie będzie wiało.
Kolejną rzeczą to taras, może uda się nam go zrobić w przyszłym roku.
Ufff dużo tego...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies