Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Nowa trawa z rolki - pielęgnacja, porada

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowa trawa z rolki - pielęgnacja, porada

pan_natan 09:45, 06 lip 2022

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44
jak chcesz kosić niżej i nie mieć tych żółtych źdźbeł to kosisz trawe na 35mm i potem jak odrośnie koszisz na te 45mm.
Jeśli to jest świeży trawnik z rolki to radzę Ci kosić w tym sezonie na 55mm, tak żeby dać mu się ukorzenić i zaaklimatyzowac na nowym miejscu - trawa wcześniej rosła na polu i miała dostęp do światła od rana do wieczora - u Ciebie już ma mniej światła bo masz budynki, drzewa itp trawnik nie jest do tego przystosowany i Ty dodatkowo chcesz mu zabrać powierzchnię do wyłapywania promieni śłońca i odżywiania się kosząc niżej.
Poza tym w upały jak skosisz niżej woda będzie szybciej odparowywać - łatwiej przesuszyć trawe której obcięto 90% korzeni.
Wyluzuj sobie na razie daj jej się porzadnie ukorzenić a pod koniec sierpnia czy na poczatku września jak juz nie bedzie takich temperatur skoś sobie niżej (najlepiej na dwa razy), po skoszeniu nawieź odpowiednim nawozem i zacznij kosić na długosc która Ci odpowiada.
____________________
Mój mikro Ogródek 50m
marcinj69 10:23, 07 lip 2022

Dołączył: 04 lip 2022
Posty: 10
W sumie tak zdecydowałem, w tym roku będę kosić na 55mm, aby dobrze się zadomowiła. Dzięki wszystkim za pomoc. Krótsze skoszenie na koniec lata to może być dobry pomysł.
marcinj69 10:26, 07 lip 2022

Dołączył: 04 lip 2022
Posty: 10
To jeszcze dopytam. Po niższym skoszeniu w niektórych miejscach widać trochę czarną ziemię. Warto w tym miejscu dorzuć nasion trawy, czy jednak dać czas i samo zarośnie w tych miejscach
pan_natan 13:22, 07 lip 2022

Dołączył: 24 paź 2019
Posty: 44
Na razie poczekaj - im mniej bedziesz robił tym lepiej dla trawy.
Na razie nic nie dosiewaj, zapowaidaja kolejną falę upałów więc nawet jak Ci wzejdą nasiona to pewnie je wypali w upały. Jak koniecznie chcesz dosiewać to zrób to we wrześniu a najlepiej na wiosne podczas ogarniania trawy do sezonu.

Ogólnie w lato trawa nie wygląda najlepiej - stara się zakwitnąć i ładuje wiekszość energii w ten proces, a my kosząc powstrzymujemy ją przed zakwitnięciem i tak w kółko. Trawnik najlepeiej wyglada na wiosne i na jesieni.
____________________
Mój mikro Ogródek 50m
marcinj69 21:39, 12 wrz 2022

Dołączył: 04 lip 2022
Posty: 10
Ok, mamy wrzesień, skosiłem niżej. Dokładnie na 45 mm. Miałem dzisiaj drugie koszenie na tej wysokości w odstępie 6 dni. Na 1 zdjęciu widać skoszony pasek, duża różnica estetyczna. Teraz wiem, że nic z tym nie zrobię. Tydzień temu po skoszeniu zastosowałem nawóz jesienny, powtórzę na początku października. Generalnie trawa jest bardzo gęsta, a moja kosiarka elektryczna nie wyrabia przy koszeniu 45mm i pewnie dlatego przy niższym koszeniu widać przesychanie. Czy coś mogę teraz więcej zrobić i od czego zacząć na wiosnę, aby przy 45mm trawa była zielona, a nie żółta jak na polu ? (trawnik z rolki około 3 miesiące). Generalnie zmniejszyłem teraz ilość podlewania. Z góry dziękuję za porady.


marcinj69 16:21, 17 wrz 2022

Dołączył: 04 lip 2022
Posty: 10
ktoś, coś?
marcinj69 14:27, 26 cze 2023

Dołączył: 04 lip 2022
Posty: 10
Witam.

Nowy sezon, ciąg dalszy. Chodzi o pasek po środku, gdzie trawa słabo rośnie. Rozmawiałem z 2 ogrodnikami, problemem jest pewnie glina. Pod warstwą czarnoziemu (7cm) znajduje się glina. To ma chyba sens. Obecnie na zewnątrz gorąco, trawę mocno podlewałem wczoraj rano, a ziemia jest cały czas wilgotna. Dostałem poradę, aby teraz zrobić aerację, dać nawóz regeneracyjny i potem nawóz, który można dawać co około miesiąc ( po około miesiącu). Na wiosnę aeracja/ wertykulacja. Jak sądzicie?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies