Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » dobór systemu nawadniającego do wydajności przepływu i ciśnienia wody

Pokaż wątki Pokaż posty

dobór systemu nawadniającego do wydajności przepływu i ciśnienia wody

DonPaco 12:42, 27 lip 2022

Dołączył: 27 lip 2022
Posty: 1
witam,
Ze względu na to że lubię wyzwania i majsterkowanie oraz również na wysoki koszt zakładania takich systemów nawadniania przez profesjonalne firmy, zdecydowałem się na samodzielne założenie takiego systemu nawodnienia. Niestety dość częstym błędem amatorów samodzielnego zakładania nawadniania jest nieodpowiedni dobór zraszaczy
(typ, dysza, ilość zraszaczy) oraz źle dobrane sekcje w stosunku do wydajności wody i ciśnienia jaką mamy w swoich kranach ogrodowych. Chciałbym uniknąć rozczarowania kiedy to po podłączeniu wszystkiego okaże się ze system nawadniający działa nie efektywnie lub jak słyszałem co u niektórych że zraszacze ledwo podniosły się do góry.Proszę o pomoc czy w moim przypadku gdzie mam wydajność wody na poziomie 2m3/h czyli 33l na minutę oraz ciśnienie w okolicach 3 barów, sprawnie zasili 10szt. zraszaczy statycznych 9szt. dyszami VAN 15 do 4,5m oraz 1 mniejsza VAN 10 do 3m. System ma być podzielony na 3 sekcje, rura zasilająca PE fi25?
tadzis 20:40, 22 lut 2023

Dołączył: 22 lut 2023
Posty: 21
Dzień dobry,
jeśli te dziesięć zraszaczy będzie rozłożone na trzy sekcje, to wydajność źródła może być wystarczająca. Piszę może, bo to zależy od tego z jakim kątem będą pracowały te zraszacze (inne zużycie wody). Jeśli z kątami 90 - 180 to powinno zadziałać. Jeśli z kątami 360 to może być słabo.
Dla każdej strefy należy przeliczyć zużycie wody (a do tego trzeba znać jeszcze kąty pracy) i dopiero wtedy można będziesz miał pewność czy wszystko zadziała.

Pozdrawiam.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies