Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rabatka przed płotem z tuji

Pokaż wątki Pokaż posty

Rabatka przed płotem z tuji

DorotaDykczak 16:59, 15 sie 2022

Dołączył: 15 sie 2022
Posty: 4
Dzień dobry,
mam ładnie zaprojektowany cały ogródek (nie jest duży). Przy tarasie fajnie wyglądają różne wysokości roślin. Jednak z boku domu mam długi trawnik i chciałabym na jego końcu, na tle tuji zaprojektować jakąś rabatkę aby optycznie skrócić ten odcinek.
Za tujami jest wschód, przed - południe. Ogólnie na trawniku od godziny 11 do wieczora jest słońce.
Co radzicie posadzić, aby ładnie wyglądało?

Myślałam nawet aby posadzić coś na tle muru. Jest tylko jedno okno, wystawa południowa. Co możnaby posadzić, aby latem się nie spaliło od słońca i ładnie wyglądało? Ale nie pięło się po murze (myślałam o hortensjach).

Mam dość tego pustego trawnika.
Wrzucam zdjęcia

Pozdrawiam serdecznie i będę wdzięczna za wszystkie porady.
Dorota
DorotaDykczak 17:03, 15 sie 2022

Dołączył: 15 sie 2022
Posty: 4
Kasya 19:01, 15 sie 2022


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41927
Można posadzić tam duże hortensje bukietowe /ze 2szt/ a przed nimi byliny
O 150-200 cm się skróci trawnik
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
sylwia_slomc... 20:58, 15 sie 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81966
Ja czegoś nie rozumiem...
Skoro za tujami jest wschód to przed tujami jest zachód, żadną miarą nie południe.
W południe powinno świecić z obu stron tui.
Druga sprawa hortensje bukietowe lubią słońce, ale na pełnej patelni będą mdlały, tym bardziej tak blisko tui, które się płytko korzenią. Do tego tuje jako zielona ściana zatrzymują opady z jednej swojej strony, w zależności od kierunku wiatru, po zawietrznej zawsze sucho będzie. W tym konkretnym miejscu opady będą ograniczone z trzech stron, dwie ściany tui i budynek.
Trzeba też wziąć poprawkę na odległość od tui bo tuja jeśli jej coś zasłania światło wyłysieje i zimą, a potem nim hortensje wystartują będzie wyła łysymi suchymi gałązkami.
Lepsza wydaje mi się w to miejsce tawuła szara Grefsheim lub Van Houttea. Bo zimą również zasłoni tuje i nie będzie wyło suche, wiosną wcześnie startuje, ma mniejsze wymagania glebowo wodne iż hortensje i powinna się zmieścić docelowo pod tym drzewkiem szczepionym, a hortensje w zależności od odmiany niekoniecznie.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
sylwia_slomc... 21:01, 15 sie 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81966
Przed tawułą można posadzić byliny, które nie będą jej zasłaniały w porze kwitnienia
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Kasya 21:17, 15 sie 2022


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41927
Sylwia, ja tak mam posadzone hortki w 2 miejscach i jest dobrze, nie jest sucho
A hortki będą cieniować i nie będzie patelni
Od strony opaski można przesadzić hosty
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
sylwia_slomc... 21:26, 15 sie 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81966
Kasya napisał(a)
Sylwia, ja tak mam posadzone hortki w 2 miejscach i jest dobrze, nie jest sucho
A hortki będą cieniować i nie będzie patelni
Od strony opaski można przesadzić hosty

Ale w takim samym układzie stron świata? Jeśli tak to ok można próbować.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Kasya 21:37, 15 sie 2022


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41927
sylwia_slomczewska napisał(a)

Ale w takim samym układzie stron świata? Jeśli tak to ok można próbować.

Wschód z tujami na plecach maja u mnie hortki przy płocie przy ogromnych tujach sąsiadki
W 2 innych miejscach jest inny układ No ale to bez znaczenia, tu są tuje z 2 stron wiec zawsze trochę zacieniują
Poza tym można polozyc nawodnienie, lub podlewać, w małym ogrodzie to nie taki problem
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
Agatorek 18:13, 16 sie 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13229
U mnie hortensje na patelni nie mdleją. Podlewam raz w tygodniu lub rzadziej , ostatnio pada mniej więcej raz w tygodniu i nie pamietam kiedy ostatnio podlewałam. Może z miesiąc temu.
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
DorotaDykczak 18:24, 19 sie 2022

Dołączył: 15 sie 2022
Posty: 4
sylwia_slomczewska napisał(a)
Przed tawułą można posadzić byliny, które nie będą jej zasłaniały w porze kwitnienia


Może źle to opisałam. Zrobiłam zdjęcie z Google Map jak to wygląda z tym południem na mojej działce. Ogólnie boczna ściana budynku jest od 11 rano do wieczora oświetlona słońcem i mocno oddaje ciepło.
Chcę zrobić parę warstw roślin, aby na tle tuji posadzić coś wyższego, potem coś co kwitnie ładnie latem, a przed tym coś niższego.

Dodam tylko, że z podlewaniem nie ma problemu - robię to codziennie. Mam rozprowadzone kropelkowe w rabatkach.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies