Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Żywopłot

Pokaż wątki Pokaż posty

Żywopłot

Doti 22:35, 18 sie 2022

Dołączył: 18 sie 2022
Posty: 2
Bardzo proszę o pomoc.
Szukam roślin na żywopłot i nie wiem na co się zdecydować. Działka jest spora, około hektara, gleba żyzna i piaszczysta. Chcę na niej przyszłościowo posadzic drzewka owocowe z częścią dekoracyjną, ale na chwilę obecną muszę odgrodzić się od wścipskiego sąsiada. Szerokość działki to około 30m i ciągnie się w nieskończoność. Chciałabym, żeby żywopłot był mało wymagający w utrzymaniu i dość wysoki (nawet powyżej 5m nie będzie problemem).
Co radzicie?
Doti 07:02, 19 sie 2022

Dołączył: 18 sie 2022
Posty: 2
Zapomnialam dopisać- myślałam o grabie pospolitym lub kolumnowym. Jednak zależy mi na żywopłocie nieformowanym, aby tworzył ładne tło dla pozostałych roślin. Przeczytałam wszystkie wątki o zywoplotach i widzę, że Danusia tez poleca graby. Jednak czy graby na zywoplot nieformowany się nadają? Nie mogę znaleźć zdjęć jak będą wyglądać.
Gruszka_na_w... 14:30, 19 sie 2022


Dołączył: 28 gru 2015
Posty: 22024
Żywopłot nieformowany można zrobić z rozmaitych gatunków drzewek i krzewów. Można go poprzetykać gatunkami iglastymi.
Mam tak żywopłot u siebie wzdłuż ogrodzenia liczącego ok. 40 m z jednego boku i ok. 30 m z drugiego.
Wykorzystałam pęcherznice, derenie Sibririca, Elegantissima i Variegata, lilaki węgierskie, bzy czarne odmiany Aurea i Black Lace, irgę pomarszczoną i błyszczącą, berberysy, kalinę Rozeum , Watanabe, Mariesi i hordowinę, forsycję, hortensje bukietowe, oczary, krzewuszki. Z zimozielonych: choiny kanadyjskie, jodłę koreańską, daglezje. Z niższych drzewek: śliwy wiśniowe, jarząba pospolitego, miłorzęba, rajskie jabłonie .
Najwyższe krzewy i drzewka sadzi się pojedynczo, średnie krzewy sadzi się w grupach. Takiego żywopłotu nie prowadzi się w rządku. Potrzeba na niego ok. 3-5 m szerokości.
____________________
Hania-To tu- to tam-łopatkę mam! "Przyjemność ma się do szczęścia mniej więcej tak, jak drzewo do ogrodu; nie ma ogrodu bez drzew, ale drzewa, nawet w wielkiej ilości, nie stanowią jeszcze ogrodu." ~ Władysław Tatarkiewicz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies