Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Od czego zacząć tworzenie stref ogrodu?

Pokaż wątki Pokaż posty

Od czego zacząć tworzenie stref ogrodu?

Judith 20:22, 07 kwi 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9910
Dawaj plan działki z zaznaczonym domem i innymi elementami, w tym drzewami. Pokaż, który narożnik chcesz zorganizować w pierwszej kolejności. Wskaż, która cześć jest cienista, a która słoneczna. Zaznacz strony świata. Napisz jaką masz ziemię (choćby to czy piaszczysta, czy gliniasta). Pokaż lub napisz, co jest na działkach sąsiednich.
I będziemy knuć .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
MagdalenaB 03:28, 08 kwi 2023


Dołączył: 28 wrz 2019
Posty: 12
Judith napisał(a)
Dawaj plan działki z zaznaczonym domem i innymi elementami, w tym drzewami. Pokaż, który narożnik chcesz zorganizować w pierwszej kolejności. Wskaż, która cześć jest cienista, a która słoneczna. Zaznacz strony świata. Napisz jaką masz ziemię (choćby to czy piaszczysta, czy gliniasta). Pokaż lub napisz, co jest na działkach sąsiednich.
I będziemy knuć .


No i skreśliłam krzywy rysunek tu i teraz, o 3 w nocy w kuchni pisakami córki. Przepraszam ze taki nieporządny, pierwszy raz coś takiego robię.
Ziemia na całym terenie jest głównie piaskowa, za każdym razem gdy sadzę jakieś rośliny to podmieniam sporo ziemi.
Naokoło działki mamy sosnowe lasy, nieużytki i wrzosowiska.
Od zachodu zaraz za płotem mam sosny i brzozy, dosyć mocny cień i chłód od nich, latem dosyć wcześnie ta cześć jest w cieniu,cała trawa zarośnięta mchem. za to cześć wschodnia praktycznie cały czas w słońcu,trawnik suchar-tam chyba bym chciała naokoło brzoskwini kolumnowej I wzdluz plotu nasadzić oporowo kwitnących pięknych krzewów i bylinek...Od wschodu za płotem pusta działka bo ten kto ja kupił wyciął wszystkie sosny. Na dokładkę nasza cała działka jest ciut pochyła i ta słoneczna cześć jest wyżej.
Tak jak zaznaczyłam po prawej stronie( zachodniej) pod dużą sosną i trzema młodymi brzozami chciałabym cały ten narożnik obsadzić tworząc mini las ale nie wiem od czego mam zacząć żeby ta cześć odgrodzić/odznaczyć/wyodrębnić. Tam jest dość sporo miejsca, na rysunku wyszło mi to malutkie
No, to tyle
____________________
MagdaBB
MagdalenaB 03:40, 08 kwi 2023


Dołączył: 28 wrz 2019
Posty: 12
Dopiero zaczęłam się porządniej rozglądać po ogrodach forumowiczów i jestem w lekkim szoku, cudne są, tez chce mieć takie własne przepiękne miejsce na świecie!
____________________
MagdaBB
Mary 08:12, 08 kwi 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Szklarnia i warzywnik jest od zachodu, a od zachodu masz las. Jeżeli dobrze zrozumiałam będzie tam w lecie wcześnie cień. Zastanawiam się czy to dobra lokalizacja.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Mary 08:31, 08 kwi 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Czy dobrze rozumiem, że 1000m2 ma cała działka z rysunku?
Czyli coś około 25m x 40m?
Dom stoi bliżej wjazdu, od północy?
Na pierwszym zdjęciu wydaje się, że za domem jest bardzo duży teren jak na działkę o tej całkowitej powierzchni.
Ile metrów jest od tarasu do końca działki?
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
MagdalenaB 09:37, 08 kwi 2023


Dołączył: 28 wrz 2019
Posty: 12
Mary napisał(a)
Szklarnia i warzywnik jest od zachodu, a od zachodu masz las. Jeżeli dobrze zrozumiałam będzie tam w lecie wcześnie cień. Zastanawiam się czy to dobra lokalizacja.


Witam
Szklarnia i warzywnik są tam już 3 lata, akurat tam jest przesmyk taki ze drzewa są dalej od ogrodzenia i słońce idealnie tam dociera, wszystko rośnie jak szalone na wiejskim kompoście taki naprawdę zaciszny idealny zakątek dlatego od razu wcisnęłam sie tam z warzywami
____________________
MagdaBB
MagdalenaB 09:50, 08 kwi 2023


Dołączył: 28 wrz 2019
Posty: 12
Mary napisał(a)
Czy dobrze rozumiem, że 1000m2 ma cała działka z rysunku?
Czyli coś około 25m x 40m?
Dom stoi bliżej wjazdu, od północy?
Na pierwszym zdjęciu wydaje się, że za domem jest bardzo duży teren jak na działkę o tej całkowitej powierzchni.
Ile metrów jest od tarasu do końca działki?


Tak, cała działka ma niecałe 1200 m.
Ta przestrzeń pusta ze zdjęcia ma 25x25 metrow. Tyle tez mam właśnie od tarasu do siatki
Myśle, ze zdjęcie sporo przekłamuje, może wielkości dodaje jej ta pusta działka za płotem ciągnąca się daleko.
____________________
MagdaBB
Judith 10:18, 08 kwi 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9910
Zagospodarowanie leśnego zakątka to dobry początek. Nie ma potrzeby wydzielać go czy odgradzać. Zaplanuj w nim strefy, o których wspomniałaś (ławeczka, oczko). Zobacz, gdzie wctym zakątku możesz dosadzić duże krzewy, gdzie byliny. Na wydzielenie czy murki przyjdzie ewentualnie czas, gdy będzie pomysł na cały ogród za domem.
Przeglądaj forum i szukaj inspiracji. Zobacz jak ścierniska zamieniają się w bujne ogrody. Odkryj dzięki temu, co Ci się podoba, bo to podstawa przy tworzeniu ogrodu .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
Judith 10:25, 08 kwi 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9910
No i jeszcze jedna rada: tylko kilka osób zauważyło Twój wątek (ja przypadkowo ). Jesli chcesz, by więcej osób wiedziało, ze tu jesteś i potrzebujesz pomocy - bywając u innych zostawiaj ślad . A żeby było można do Ciebie trafić, utwórz sobie zielony link prowadzący do Twojego wątku .
Tutaj jest wątek temu poświęcony:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/2991-link-w-podpisie
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
MagdalenaB 14:55, 08 kwi 2023


Dołączył: 28 wrz 2019
Posty: 12
Judith napisał(a)
No i jeszcze jedna rada: tylko kilka osób zauważyło Twój wątek (ja przypadkowo ). Jesli chcesz, by więcej osób wiedziało, ze tu jesteś i potrzebujesz pomocy - bywając u innych zostawiaj ślad . A żeby było można do Ciebie trafić, utwórz sobie zielony link prowadzący do Twojego wątku .
Tutaj jest wątek temu poświęcony:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/2991-link-w-podpisie


Ogromne dzięki po świątecznej gorączce na spokojnie to wszystko spróbuję zrobić poprawnie, raczkująca jestem w takich sprawach ale tutaj z tego co widzę można nauczyć się wielu rzeczy i to nie tylko ogrodowych dziękuję
A z tym zakątkiem leśnym to faktycznie, co ja się zawzięła żeby to odgradzać krzewami to ja nie wiem
____________________
MagdaBB
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies