Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Od czego zacząć tworzenie stref ogrodu?

Pokaż wątki Pokaż posty

Od czego zacząć tworzenie stref ogrodu?

MagdalenaB 19:46, 05 kwi 2023


Dołączył: 28 wrz 2019
Posty: 12
Witam serdecznie. Mam 50 lat, na imię Magda, od 3 lat jestem posiadaczką 1000 m. działki, jest na niej dom z garażem a reszta to trawnik otoczony siatką, naokoło las sosnowy i trawa.
Mam kilka bylinek, w rogach ogrodu dwie starsze sosny. Dostaję szału przez te puste ploty z siatki i płaski trawnik, moim marzeniem jest stworzyć różnorodny, bogaty, wręcz zapchany ogród ale jak dotąd udaje mi się sadzenie drobiazgów wzdłuż siatki a środek nadal nietknięty :/ po prostu zgłupiałam, stanęłam w miejscu i nie wiem jak ruszyć! Podpowiedzcie proszę, jak zacząć tworzyć środek, chciałabym stworzyć może jakiś murek wzdłuż którego nasadze rośliny? Krzewy jakieś? Róże? Kompletnie straciłam wenę, jakby mnie trema jakaś sparaliżowała najgorsze, ze ogród jest dokładnie w połowie suchy i słoneczny oraz mokry z duża ilością mchu i cienia.
Podpowiedzcie proszę jak zacząć, stoję przed tym pustym trawnikiem i nic mi do głowy nie przychodzi
____________________
MagdaBB
MagdalenaB 19:49, 05 kwi 2023


Dołączył: 28 wrz 2019
Posty: 12


To właśnie ta płaska powierzchnia bez charakteru
Zapomniałam napisać, ze tam na końcu wzdłuż siatki rosną świerki serbskie, choć są tam
Już dwa sezony niestety niezbyt urosły :/
____________________
MagdaBB
sylwia_slomc... 22:11, 05 kwi 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81915
Witaj Ta płaska powierzchnia już ma charakter bo ma cudowne tło do tworzenia ogrodu Świerki serbskie raczej wolno przyrastają.

Otoczenie masz zimozielone, fajnie by było przynajmniej na tej części bardziej wilgotnej posadzić jakieś drzewa i krzewy liściaste o pięknym kwitnieniu wiosennym lub/i pięknym przebarwianiu jesiennym. Te zimozielone co już są tłem cudnie je podkreślą. Możesz też ogród podzielić na dwie części tą cienistą wilgotniejszą zagospodarować bardziej w stylu leśnym, a ta część sucha słoneczną w rabatach bylinowych dla koloru i zapachy z pożytkiem dla pszczół. Polecam zajrzeć do ogrodów leśnych jak "Ogród pełen złudzeń i niespodzianek" Kasi, albo "April podbija las Lub "Rodendronowy ogród" Bogdzi. Z bylinowych ogrodów polecam np."Pszczelarnię" Ewy, "Wilczy ogród" Madzi, Z murkami " Wzdłuż ścieżki jak po sznurku" i jeszcze wiele innych bylinowych ogrodów na forum znajdziesz.

Rozejrzyj się na forum, poczytaj pooglądaj, znajdziesz wiele ciekawych pomysłów. A jeśli oczekujesz pomocy w wyborze roślin lub jakiegoś konkretnego pomysłu na rozmieszczenie stref to trzeba by przenieść ten wątek do działu Projektowanie ogrodów, tam wiele dobrych dusz dzieli się swoimi pomysłami, rysunkami i wiedzą. na pewno chętnie się włączą w dyskusję co gdzie i jak zagospodarować, choć nie ukrywam najlepszy okres na tego typu plany jest zima, gdy każdy się nudzi czekaniem na wiosnę, a teraz to już ryjemy w naszych ogrodach po zimie i ruch jest mniejszy
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Mary 22:53, 05 kwi 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Ogród częściowo słoneczny, a częściowo zacieniony to super. Znajdzie się miejsce i dla roślin kochających słońce i dla roślin preferujących cień.
Napisałaś o ogrodzie "zapchanym". To ma być ogród z trawiastą przestrzenią na środku i rabatami wokół czy raczej wszędzie mają być rabaty, a trawnik ma służyć tylko do przejścia?
Podobnie jak Sylwia radzę pooglądać ogrody na forum i zastanowić się co Ci się podoba.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
MagdalenaB 08:30, 06 kwi 2023


Dołączył: 28 wrz 2019
Posty: 12
Aż cieplutko na sercu po przeczytaniu Waszych odpowiedzi :*
Tak, kopię w wolnych chwilach forum i mam nadzieje znaleźć fajne pomysły. Może zbyt ambicjonalnie do tego podchodzę zamiast wyluzować i bawić się tym
Dziękuję gorąco !
____________________
MagdaBB
sylwia_slomc... 22:40, 06 kwi 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81915
Warto mieć frajdę z tworzenia ogrodu, potem tylko cieszy jak wszystko rośnie w górę
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Agatorek 23:57, 06 kwi 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13108
Hej Magda

Ja bym zaczęła np od wyznaczenia ścieżek z tarasu do placu zabaw, czy tego domku po lewej stronie. I na brzegach tych ścieżek mogłyby powstać rabaty.

Czy w planach masz np miejsce na ognisko/ palenisko? Placyk z leżakami? Coś innego? Placyk pod basen sezonowy?

Ja to w ogóle zaczęłam od końca, bo wykopałam sobie oczko na środku działki . I potem zaczęłam tworzyć rabaty wokół tego oczka, różne ścieżki, zawijaski itp.
Na dole tej strony zobaczysz moją radosną twórczość . Jeszcze nie skończyłam.
U mnie pod ogrodzeniem akurat nie mam rabat, bo mam 4 wielkie futrzaki, które często tam biegają.

____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Judith 09:26, 07 kwi 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9910
Dzień dobry Magdaleno
Fajnie, że planujesz docelowo rabaty na całości działki, a nie tylko pod ogrodzeniem - to jest świetny kierunek! .
Zdjęcie pokazuje niewiele, ale piszesz, że sadzisz drobiazgi wzdłuż siatki. To błąd. Ogród ma zapewniać Ci wrażenia estetyczne i ochronę przed wiatrem i wzrokiem, zatem trzeba wyjść od roślin najwyższych i stopniowo - oddalając się od siatki - sadzić rośliny mniejsze/bardziej zwiewne, aż do drobiazgów .
Sugeruję, żebyś nie myślała teraz o tym jakie konkretnie rośliny posadzisz, ale - na podstawie inspiracji i własnych wyobrażeń - stworzyła mapkę ogrodu z naniesionymi ścieżkami, rabatami, ewentualnymi miejscami wypoczynkowymi (altanka?). Jeśli lubisz linie proste - leć z prostymi, jeśli faliste - poprowadź je z rozmachem na kartce (a najlepiej patykiem na ziemi ).
Nie od razu będzie wszystko (to przy samodzielnej pracy trwa latami ), ale plan warto zrobić, choćby po to, by potem przy wprowadzaniu zmian, mieć punkt odniesienia .
Powodzenia!
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
MagdalenaB 20:05, 07 kwi 2023


Dołączył: 28 wrz 2019
Posty: 12
Agatorek napisał(a)
Hej Magda

Ja bym zaczęła np od wyznaczenia ścieżek z tarasu do placu zabaw, czy tego domku po lewej stronie. I na brzegach tych ścieżek mogłyby powstać rabaty.

Czy w planach masz np miejsce na ognisko/ palenisko? Placyk z leżakami? Coś innego? Placyk pod basen sezonowy?

Ja to w ogóle zaczęłam od końca, bo wykopałam sobie oczko na środku działki . I potem zaczęłam tworzyć rabaty wokół tego oczka, różne ścieżki, zawijaski itp.
Na dole tej strony zobaczysz moją radosną twórczość . Jeszcze nie skończyłam.
U mnie pod ogrodzeniem akurat nie mam rabat, bo mam 4 wielkie futrzaki, które często tam biegają.




O! Dziękuję!
Ten pomysł ze ścieżkami to chyba idealny trop dla mnie, będę miała o co się „zaczepić” i ruszyć z dalszym planowaniem i urządzaniem.
Mam w planach wszystko to co wymieniłaś choć zdaje sobie sprawę, ze tego bym tu nie pomieściła
Dziękuję
____________________
MagdaBB
MagdalenaB 20:12, 07 kwi 2023


Dołączył: 28 wrz 2019
Posty: 12
Judith napisał(a)
Dzień dobry Magdaleno
Fajnie, że planujesz docelowo rabaty na całości działki, a nie tylko pod ogrodzeniem - to jest świetny kierunek! .
Zdjęcie pokazuje niewiele, ale piszesz, że sadzisz drobiazgi wzdłuż siatki. To błąd. Ogród ma zapewniać Ci wrażenia estetyczne i ochronę przed wiatrem i wzrokiem, zatem trzeba wyjść od roślin najwyższych i stopniowo - oddalając się od siatki - sadzić rośliny mniejsze/bardziej zwiewne, aż do drobiazgów .
Sugeruję, żebyś nie myślała teraz o tym jakie konkretnie rośliny posadzisz, ale - na podstawie inspiracji i własnych wyobrażeń - stworzyła mapkę ogrodu z naniesionymi ścieżkami, rabatami, ewentualnymi miejscami wypoczynkowymi (altanka?). Jeśli lubisz linie proste - leć z prostymi, jeśli faliste - poprowadź je z rozmachem na kartce (a najlepiej patykiem na ziemi ).
Nie od razu będzie wszystko (to przy samodzielnej pracy trwa latami ), ale plan warto zrobić, choćby po to, by potem przy wprowadzaniu zmian, mieć punkt odniesienia .
Powodzenia!


Hej
Masz rację, mnie tez to irytuje jak tak pod siatka rosną mizerne roslineczki a środek ogrodu to pusty trawnik. I narysowanie planu i jak napisała Agatorek wyznaczenie ścieżek to super pomysły dla osoby jak ja, dla której zaplanowanie pustej przestrzeni to koszmar.
Największy problem mam z prawa strona, z rogiem, jest tam sosna i dwie młode brzozy pożyteczne. Tam chciałabym bogaty w drzewa i krzewy leśny zakątek… taki z ławeczką, maleńkim oczkiem wodnym. Tam jest cień i dużo mchu. I nie wiem od czego zacząć to urządzać. Coś mi się w głowie kołacze żeby wyznaczyć granice krzewami lub podwyższeniem ze skalniakiem. Jakoś uparcie ten róg mnie nawiedza i dobija się ze od tego miejsca powinnam zacząć. A las jest mi bardzo bliski, w każdej postaci

Dziękuję za Twoja odpowiedz :*
____________________
MagdaBB
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies