Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Dereń kanadyjski (Cornus canadensis)

Pokaż wątki Pokaż posty

Dereń kanadyjski (Cornus canadensis)

Gardenarium 10:35, 31 paź 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tę roślinę trzeba sadzić przekopując z kompostem spore poletko, nie jako pojedyncze "krzaczki" - bo nie da żadnego efektu zdobniczego. Doświadczenia:

dużo roślin, dużo kompostu, równomierna wilgotność. Gliny, skały nie znosi. Trzeba dobrze przekopać. I to wszystko.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Andrzej_ 21:44, 31 paź 2016


Dołączył: 06 paź 2016
Posty: 1267
Dziękuję Danusiu
U mnie pojedyncze "krzaczki" nie przechodzą w żadnym przypadku, a tym bardziej takie które mają zadarnić.
W każdym razie parę m2 chciałbym obsadzić tym dereniem. Kompostu trochę skąpię, bo nie nadążam z produkcją. Wymieszam jednak madę rzeczną z torfem i kompostem i zobaczę jaki będzie efekt tego eksperymentu.
Jestem ciekaw na ile ta roślina jest zimozielona w naszym klimacie.
____________________
Robię ogród. Zaprawdę powiadam wam: uprawiajcie poletka wasze. I zwalczajcie ekoszajbę.
Gardenarium 08:30, 02 lis 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja bym postawiła na irgi nie na derenie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Andrzej_ 10:01, 02 lis 2016


Dołączył: 06 paź 2016
Posty: 1267
Zachorzałem na te derenie, nie ma rady!
W międzyczasie dokopałem się do informacji, że w naturze rosną głównie w lasach iglastych i wymagają wręcz kwaśnego podłoża, czyli tak jak u mnie. Inny pomysł jest taki, żeby nie tworzyć poletka z samymi dereniami, tylko popodsadzać je pod różanecznikami, hortensjami omszonymi i innymi krzewami, gdzie podłoże jest kwaśne i próczniczne; wtedy będę mógł ocenić w którym miejscu jest im najlepiej (nasłonecznienie, wilgoć itd) choć wszędzie i tak będzie podobnie. Takie rozwiązanie to dla mnie mniej pracy i minimalizowanie ryzyka, że w jakimś miejscu roślina nie sprawdzi się.

Miejsce docelowe wygląda z grubsza tak:


Znalazłem jeszcze bardzo podobny gatunek, nazywa się dereń szwedzki (cornus suecica). Jest prawie "nasz", bo na Pomorzu Zachodnim przebiegała dawniej południowa granica jego zasięgu. W handlu nie znalazłem.

Tak czy owak, kanadyjski albo szwedzki - żywa zieleń na dnie lasu i te piękne kwiatostany, to byłoby coś!
____________________
Robię ogród. Zaprawdę powiadam wam: uprawiajcie poletka wasze. I zwalczajcie ekoszajbę.
Andrzej_ 22:26, 04 maj 2017


Dołączył: 06 paź 2016
Posty: 1267
stało się:
____________________
Robię ogród. Zaprawdę powiadam wam: uprawiajcie poletka wasze. I zwalczajcie ekoszajbę.
Marga 21:56, 07 maj 2017


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 4122
Andrzej, aż tak zaczął Ci się rozrastać??! Śliczna roślinka Przydał by mi się do cienie. Możesz zdradzić, czy kupowałeś go gdzieś przez internet?
____________________
Ogród dla moich synków
Andrzej_ 22:28, 07 maj 2017


Dołączył: 06 paź 2016
Posty: 1267
Marga napisał(a)
Andrzej, aż tak zaczął Ci się rozrastać??! Śliczna roślinka Przydał by mi się do cienie. Możesz zdradzić, czy kupowałeś go gdzieś przez internet?

Odpowiedziałem na priv.

Te jasne listki są tegoroczne. Sam jestem ciekawy jak się ta krzewinka u mnie sprawdzi. Porozsadzałem kilkanaście sztuk w różnych miejscach. Tam gdzie będą najładniej rosły posadzę w większej grupie.
____________________
Robię ogród. Zaprawdę powiadam wam: uprawiajcie poletka wasze. I zwalczajcie ekoszajbę.
Toszka 09:32, 08 maj 2017


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Rozrasta się w rozstrzale co 50-60cm. Małe kępki wyskakują po 3-5 liści.
Potrzebuje stałej umiarkowanej wilgotności. Przesuszony zanika, ale jeśli zadomowiony to nie umiera. Raczej nazwę to, że się przyczaja Pasuje mu organiczne, próchniczne podłoże. Sprzyja mu iglasta ściółka.
U mnie największym problemem są ślimaki. Ewidentnie go lubią i wtedy dereń wygląda jak rodek obżarty przez opuchlaki. Mało fotogeniczny się robi
Kilka prób z nim miałam dopóty nie znalazłam dla niego dobrego miejsca. On zdecydował.
Dobrze mu w okolicach sosenek, rododendrona i pierisa. Ucieka od świerka.



I w zeszłym roku (z poślimaczą "koronką")

____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies