Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ogród dla moich synków

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród dla moich synków

Marga 20:45, 23 mar 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 4122
Witam się pięknie z całą niesamowitą Ogrodowiskową Rodziną!
Ileż można odkładać założenie własnego ogrodu? Rok, trzy, a może osiem? Tak, osiem! Osiem lat temu kupiliśmy działkę, rozpoczeliśmy budowę domu i ............zrobiliśmy sobię przerwę. Działka leżała odłogiem i zarosła w piękną dżunglę. Zeszłego roku, na jesieni, wziełam się do pracy (z pomocą pana rolnika oczywiście, który wszystko wycinał pod moje dyktando).
Nie ma już teraz przeproś. Nasze maluchy potrzebują domku z ogrodem! Chcemy przeprowadzić się tego lata.
Założyłam wątek, bo mówiąc szczerze, liczę na Waszą pomoc. Jestem totalnym amatorem, jeżeli nie liczyć kilku skrzynek na balkonie z bratkami. Oglądam Wasze przepiękne ogrody i coraz bardziej się dołuję, że sobie nie poradzę. Mam nadzieję, że nie porywam się "z motyką na słońce".
Jeżeli ktoś zechciałby "rzucić" swoim fachowym okiem na mój ogród (ja to nazywam bazą), to będę BARDZO WDZIĘCZNA.

Moj ogrodowy plan na ten rok jest taki: zrobić nasadzenia na rabacie (zaznaczona na zielono) w celu zasłonienia sąsiada, założyć trawnik na środku i utrzymywać we względnych ryzach drugą, zacienioną połowę ogrodu. Na więcej prac ogrodniczych chyba nie starczy mi sił :/

Z pomocą siostry pomierzyłam i narysował nasadzenia, które zostały po szalonej wycince. Wiem, że to nie są żadne wartościowe drzewa, ale potrzebowałam cienia na upalne dni.
____________________
Ogród dla moich synków
Marga 21:45, 23 mar 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 4122
Objaśnienia do planu:
L - leszczyna
W - wierzba
Li - lipa, jedna bidulka sobie urosła w tych chaszczach Cienka jak noga, a wysoka chyba na ponad 6m! Słońca chyba szukała.
BCz - bez czarny
G - chyba grab
B - bez (lilak), słabo widać (później poprawię)
Ś - śliwka; bardzo stare są to drzewa, a owoce nie nadają się do jedzenia, ale cień dadzą.

Zapomniałam napisać: to jest plan ogrodu z tyłu domu, a ta brama to wjazd na łąkę. Może za miesiąc już ją zamontują.
Ogród pragneła bym mieć jak najbardziej bezobsługowy. Mąż ma kosić trawę
Teren jest wiejski, więc ogród będzie też taki. Podobają mi się naturalistyczne ogrody.
Ogród ma być przyjazny ptaszkom i owadom.
Podobają mi się kolory: biały, fioletowy, niebieski
Muszą się znaleźć nasadzenia wspólne dla lewej i prawej strony.
Nie mogę za bardzo zacienić działki sąsiadki (szerokość jej działki to max 15m), więc drzewa nie mogą być ogromniaste jak urosną.


A teraz zdjęcia, robione późną jesienią 2013:

Jest to widok ze schodów na prawą stronę działki i sąsiada od którego chciałabym się zasłonić. Śliwki mają być podporą dla szybko-rosnących bluszczów (widziałam cudne zdjęcia) i może chmielu. Na ziemi, między nimi, coś okrywowego. Może irga płążąca? Co na siatkę, zeby jej nie zniszczyć? bluszcz czy maty wiklinowe, takie dwu metrowe? Udajemy, ze nie widzimy rozlatującego się wychodka Niedługo zniknie. Na zdjęciu widać, jak sąsiadka pod płotem posadziła jakieś malutkie żywotniki. Ja za nimi nie przepadam. Wolę naturalne żywopłoty.
I ten nieszczęsny trawnik (jeszcze nie siałam), pełen kamieni. Od zeszłej jesieni,tylko je zbieramy i zbieramy. Był potraktowany randupem.



Wszystko od sąsiada widać "jak na dłoni". Tu pod płotem potrzebuję szerokiej rabaty. Na planie zaznaczonej na zielono. Teren tu jest bardzo nasłoneczniony.
Zasugerowałam się czyjąś wypowiedzią (nie do mnie adresowaną), że można posadzić w grupach: świerk serbski, lilak i wiśnia. A może też buk o czerwonych liściach, albo czerwoną leszczynę?
A niżej: berberysy, irgi, jaśminy, dereń (na nalewkę ), hortensje,cisy? Tylko jakie odmiany dobrać? I czy to nie będzie za bardzo napstrzone, skoro lewa strona działki jest (jeszcze) taka prosta?
Jak to wszystko rozplanować?

____________________
Ogród dla moich synków
Marga 22:36, 23 mar 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 4122
Tak sobie pomyślałam, że założenie tego wątku podziała na mnie bardzo motywująco. Będzie trzeba w końcu pokazać "przed i po".

Teraz kilka zdjęć z lewej strony .
Jak by ktoś miał pomysł, jak wzbogacić roślinność z tej strony, to słucham
Priorytetem jast na razie prawa strona,bo już ruszyła chyba wegetacja, a ja muszę posadzić tam jakieś drzewa. Hmmm....

Za tym lilakiem (na pierwszym planie), w dole i w cieniu, będzie plac zabaw i może miejsce na mój hamak. Widać kupkę (jedną z wielu) białych kamieni, zebranych z przyszłego trawnika.W miejscu gdzie ma być płot i brama wjazdowa na łąkę, była kiedyś piwnica. Moja matka chcąc nam zrobić niespodziankę, wynajęła spychacz,który rozepchał piwnicę na caaaaałą działkę! :/ Tutaj muszę ponasadzać coś cieniolubnego: hosty, paprocie i ....chyba jakieś krzaki, najlepiej ładnie kwitnące.


Tutaj, między dwoma leszczynami, musi być przejazd do bramy na łąkę. Planuję tu tylko trawę. Obok blaszaka rośnie mirabelka i wierzba. Nie uwzględniłam ich na planie, bo jeszcze nie wiem czy zostaną. Pewnie stanie tam dwustanowiskowa wiata i drewutnia. Pod blaszakiem widać podkłady kolejowe do wykorzystania na skarpach. Muszę gdzieś sprzątnąć to drewno ze środka. To tylko malutki ułamek tego co zostało po karczowaniu. Resztę zabrali sobie okoliczni rolnicy. W większości drewno to było strasznie zbutwiałe, ale im do ogrzewania jakichś parników dla świń w zupełności wystarczy. A ja mam czysto i wszyscy są zadowoleni


Miejsce na trawnik. Niedługo na jego końcu będzie siatka i brama. Do kiedy można wysiewać trawę?

Jeszcze takie zdjęcia prawej strony znalazłam
Widok ze schodów



Zbliżenie na śliwki (zdjęcie robione chyba z samego rogu schodów)


Czekam na Wasze pomysły jak to poobsadzać
Może ktoś by miał chwilę czasu i by mi tą rabatę rozrysował?
Z góry ślicznie dziękuję
____________________
Ogród dla moich synków
Marga 23:20, 23 mar 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 4122
Właśnie doczytałam, że muszę sprawdzić PH gleby. Jutro kupię kwasomierz w ogrodniczym.
Dobranoc


Prośba do Wszystkich z Lublina i okolic:
Gdzie kupujecie rośliny?

Trochę daleko do tej Końskowoli.
____________________
Ogród dla moich synków
Marga 16:55, 24 mar 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 4122
Danusia napisała: najpierw narysować plan ogrodu, wybrać rośliny, a na końcu rozrysować rośliny na rabatach (jak dobrze zapamiętałam).
W tym poście będę wpisywała rośliny, które mi się podobają i być może wykorzystam w tworzeniu rabat. W ten sposób jakoś sobie to wszystko uporządkuję i nic mi nie poginie. Proszę o wyrozumiałość, bo dopiero się wszystkiego uczę. Sugestie i uwagi oczywiście mile widziane.

DUŻE KRZEWY I DRZEWA:
Leszczyna południowa "Purpurea", kolor czerwony, rośnie od 3 - 5m, szybkorosnąca roślina
Berberys ottavensis "Superba", szybkorosnący krzew, czerwono-brunatny, kłujący, do 4m, żółte kwiaty
Buk pospolity 'Rohan Obelisk' ; szykorosnący, odmiana kolumnowa, do 15m, brunatny
Grab ?
Irga oziębła 'Cornubia' ; ciemnozielona, kwiaty białe, owoce czerwone, do 6m, szybkorosnąca
Ligusta
Kalina japońska (Viburnum plicatum) 'Grandiflorum' ; 3 x 3m krzew, piękne białe kuliste kwiatostany, liście ciemnozielone
(Hippophae rhamnoides) rokitnik pospolity ; krzew kłujący, do 5m, owoce jadalne, liście srebrzystoszare
Ambrowiec amerykański; drzewo do 20m (trochę za dużo), piękne kolor jesienią
(Syringa josikaea) lilak Josiki; do 4m, liście ciemnozielone,kwiaty fioletowe
lilak pospolity 'Primrose'; kwiaty białe, wys. do 3m, wolnorosnący
lilak pospolity 'Prof. Hoser'; kwiaty fioletowe, do 4m, silnie rosnący
lilak pospolity 'Kardynał'; kwiaty ciemno-fioletowe, do 4m, niezbyt silnie rosnący
Dereń jadalny


ROŚLINY NA SIATKĘ:
Wiciokrzew japoński; zimozielony
Wiciokrzew pomorski
Powojnik tangucki; ładnie kwitnie, niewymagający
miesięcznik kanadyjski
ciemiężyk czarny
Kielisznik
Powojnik ostry
Groszki ozdobne
Dynie ozdobne
Clematisy


DLA PTAKÓW i OWADÓW:
Szarłat
Słonecznik
Werbena patagońska
Kalina koralowa
Krwawnik pospolity
Dzierżań
Sadzeń
Lawenda
Lebioda

ROŚLINKI NISKIEGO PIĘTRA
Żórawki
Hosty
Hortensje białe


DO ODSTRASZANIA KOMARÓW
Korkowiec amurski


ROŚLINY ZAMIAST TRAWNIKA:
Śnieguliczka
Kalina koralowa
Tawuła "little prince"
Barwinek ; niebieskie kwiatki
Obiela mieszańcowa "the bride" ; białe kwiatki
Runianka japońska; cieniolubna
winobluszcz; rośnie 3m/rok



____________________
Ogród dla moich synków
Marga 20:14, 24 mar 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 4122
Danusi dekalog ogrodniczy


1. Konsekwencja w kolorystyce

2. Ograniczona ilość gatunków

3. Duże ilości jednakowych roślin w grupach

4. Zgrane duety (jedna roślina podkreśla urodę drugiej) - szukaj takich i spisuj

5. Jak coś zaczniesz - skończ, bo się rozmyślisz i będziesz stała w miejscu

6. Jak coś zmieniasz., nie żałuj, zmieniaj i idź do przodu

7. Niezawodne rośliny kupuj

8. Zrób listę gatunków i tego się trzymaj

9. Nie biadol, jak coś padnie - masz miejsce na coś lepszego

10. Pogódź się z tym, że będziesz ciężko pracować, aby osiągnąć efekt. Ogrodnictwo nie jest zawodem dla leniwych, samo się nie zrobi
____________________
Ogród dla moich synków
Tess 22:17, 25 mar 2014


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089

Hej, Marga
Zrób "cytuj" i skopiuj:

Ogród dla moich synków
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Marga 22:52, 25 mar 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 4122
Witaj Tess!
Dzięki Ci dobra duszyczko, że się nade mną ulitowałaś Mam linka!


A teraz pokaże co wymyśliłam. Oczywiście czekam na Wasze uwagi.
Propozycja nr 1, zgodnie ze wskazówkami Danusi: "ograniczona ilość gatunków". Długość rabaty ponad 30m.
Od lewej:
Wysokie piętro: leszczyna południowa "purpurea", kalina japońska "Grandiflurum", żywotniki szmaragd, Lilak pospolity "Mme Florent Stepman" lub "Miss Ellen Wilmott", winobluszcz lub chmiel na śliwki,
Średnie piętro: jodła szlachetna "Blaue Hexe"(srebrne igły), berberys Thunberga "Green Carpet", Pod śliwkami: barwinek pospolity

Co myślicie?

Chyba kupię maty wiklinowe na siatkę. Na tej długości będzie mnie to sporo kosztowało ;/
____________________
Ogród dla moich synków
Tess 23:38, 25 mar 2014


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Margo (Małgorzato?)

Jeśli mogę coś Ci radzić, to nie spiesz się.
Wiem, że głupio to wygląda, tak radzić komuś, kto osiem lat już ten temat odkłada
Ale skoro można było czekać osiem lat, to może warto poczekać jeszcze trochę?

Nie chodzi mi o to, żeby nic nie robić. Robić, i owszem, masz tam roboty po kokardę!
Ale nie spiesz się z planowaniem i sadzeniem drzew/krzewów.
To potem trudno się zmienia

Nie wiem, jak długo podczytujesz ogrodowisko, ale na podstawie doświadczenia własnego i obserwacji innych Forumowiczów sądzę, że dopiero po roku(do dwóch) oglądania innych ogrodów i uczenia się na błędach i sukcesach innych się wyrabia zdanie, co się lubi i co chce się mieć w ogrodzie (rośliny, styl, kolor).

I nie próbuj ogarniać wszystkiego naraz. Masz dużo pracy z trawnikiem, czy raczej miejscem na trawnik (oprysk jeden raz roundapem nie wystarczy, moim zdaniem, żeby odchwaścić solidnie, powtórzyłabym jeszcze raz, dodając chwastoxu).

Po odchwaszczeniu i ew. wyrównaniu proponuję posiać trawę. Nie czekać na rabatki, bo to zajmie Ci dużo czasu, a odchwaszczone miejsca znowu zarosną chwastami.

Pisałaś, że wolisz naturalne żywopłoty. Czemu więc rozważasz szmaragdy? Co myślisz o żywopłocie liściastym (z ligustru, grabu albo buka)?
To taka propozycja.

Nie wprowadzaj chmielu do ogrodu. Rośnie jak chwast.
Bluszcz na śliwki - dobry pomysł.

Mata wiklinowa na siatkę to dobry pomysł, (sama ją mam w ogrodzie), ale na taką długość rzeczywiście spory koszt. Więc może zamiast wydawać kasę na matę, wydaj na sadzonki czegoś na żywopłot?


Ale się rozpisałam.
Dodam jeszcze, że pomysł z hostami, paprociami w zacienionym kąciku, ze względu na zacienione stanowisko to dobry pomsł. Ale co z placem zabaw? Ma być w środku tych drzewek?
Dodałabym jeszcze hortensje i jakieś rozjaśniające wysokie byliny.



____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
Marga 00:29, 26 mar 2014


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 4122
Tess,
Bardzo się cieszę, że tak się rozpisałaś. Dziękuję za cenne rady. Właśnie dlatego założyłam ten wątek, bo potrzebuje pomocy. Jestem całkiem zielona Chwalić się nie mam jeszcze czym.
Szmaragdy umieściłam w projekcie, bo wizualnie pasowało mi tam coś wysokiego i smukłego, a o tym pokroju znam tylko szmaragdy. :/ No i są zimozielone. Najpierw chciałam tylko liściaste rośliny.
Dzięki za radę. Chmielu nie będzie!
Tak, plac zabaw planuję w drzewach, chociaż boję się kleszczy.
Hortensje bardzo mi się podobają. Jasne, wysokie byliny?Hmm... poszukam. Dzięki.
Jeszcze raz spryskam randupem. Masz rację, przyłożę więcej uwagi do walki z chwastami. Co nas nie zabije to nas wzmocni
Pozdrawiam serdecznie
____________________
Ogród dla moich synków
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies