Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wąska rabata przy ogrodzeniu - pomocy

Pokaż wątki Pokaż posty

Wąska rabata przy ogrodzeniu - pomocy

Kasia92 11:56, 11 paź 2023

Dołączył: 09 paź 2023
Posty: 11
Witam
Proszę o porady co mogłabym posadzić na rabacie ze zdjęcia. Jej szerokość to 2 m, a długość 10m. Rabata od strony południowej, więc cały dzień słońce. Chciałabym stworzyć wysoką ścianę roślin, ktore dadzą cień i zasłonią widok na siatkę. Narazie posadziłam przy siatce cisy, ale są one jeszcze bardzo małe. Myślę o posadzeniu 3 niewielkich drzew (o wysokosci do 4m) o niezbyt rozłożystej koronie, ponieważ byłyby posadzone niecale 3 m od ściany domu, a także żeby nie zasłoniły one ścieżki. Drzewa nie muszą się powtarzać. Myślałam o wiśni Umbraculifera i sliwowisni Pissardi. Do tego chciałabym jakiegoś kolumnowego iglaka typu sosna Green Tower. Pod drzewami chciałabym posadzić inne niższe rosliny. Czy takie rosliny będą odpowiednie na to miejsce, i co mogłabym tam jeszcze posadzić. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

sylwia_slomc... 20:19, 11 paź 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81959
Nic nie wiadomo co jest na reszcie ogrodu, bo widac, ze cos jest, dobrze by to razem ze soba grało. Ja bym form kulistych tam nie sadziła jako drzewa bo wąsko jest, idź w kolumnowe.
Mogą być wiśnie amanogawy lub ambrowce kolumnowe np.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Adela 08:48, 12 paź 2023


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Mam rabatą podobną do Twojej z cisami od strony południowej. Cisy posadziłam 80 cm od płotu i uwierz mi, wcale nie za daleko. Cisy rozrosły się, a ja mam do nich dostęp z każdej strony gdy je przycinam, czy robię oprysk. Od strony domu znalazło się miejsce tylko dla host, które rosną w cieniu cisów.
Jeśli sobie życzysz, załączę zdjęcia, jak wygląda żywopłot po 10 latach.
____________________
Ela - Moja ostoja
Kasia92 11:18, 12 paź 2023

Dołączył: 09 paź 2023
Posty: 11
Adela napisał(a)
Mam rabatą podobną do Twojej z cisami od strony południowej. Cisy posadziłam 80 cm od płotu i uwierz mi, wcale nie za daleko. Cisy rozrosły się, a ja mam do nich dostęp z każdej strony gdy je przycinam, czy robię oprysk. Od strony domu znalazło się miejsce tylko dla host, które rosną w cieniu cisów.
Jeśli sobie życzysz, załączę zdjęcia, jak wygląda żywopłot po 10 latach.


Poproszę zdjecie Jaka odmianę cisow wsadzilas? Moje cisy to Hicksi, podobno rosną szybciej niż Hilli. Ja wsadziłam te cisy 50cm od siatki, jestem ciekawa jak to będzie wyglądało za kilka lat. Chciałabym wsadzić coś przed cisami, co urosnie szybciej, żeby już mieć jakąś zasłonę siatki i okna. Z tej strony domu mam duże okno i bardzo nagrzewa się w domu dlatego też zależy mi na dość wysokich roślinach, które rzucą trochę cienia na dom ale nie będą zbyt szerokie.
Kasia92 12:08, 12 paź 2023

Dołączył: 09 paź 2023
Posty: 11
sylwia_slomczewska napisał(a)
Nic nie wiadomo co jest na reszcie ogrodu, bo widac, ze cos jest, dobrze by to razem ze soba grało. Ja bym form kulistych tam nie sadziła jako drzewa bo wąsko jest, idź w kolumnowe.
Mogą być wiśnie amanogawy lub ambrowce kolumnowe np.


Obawiam się właśnie ze na typowe kolumnowe drzewa będzie tam za ciasno. Dlatego myślałam o drzewach szczepionych na 2 metrowym pniu, wtedy nic nie stoi na przeszkodzie jakby ich korony wychodziły na ścieżkę, ponieważ można by swobodnie przechodzić pod nimi. Nie wiem jednak jakie drzewa o dość małej koronie, by się tam nadawały.
Adela 17:36, 12 paź 2023


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767

Jeśli chcesz osłonić dom przed nadmiarem promieni słonecznych, to może posadź drzewa kolumnowe w linii cisów, wysadzając np. 2-3 cisy, a w ich miejsce posadź drzewa. To taka moja sugestia.

Ja też mam Hicksii.
Dziś żywopłot ma ok 1m szerokości. Ograniczamy jego wysokość i szerokość.

Moim zdaniem odmiana Hicksii nie jest najlepszą odmianą na żywopłot. Opadające owoce powodują, że pod krzewem pojawia się wiosną duża ilość młodych siewek. Najgorsze jest to, że podczas ciepłej i wilgotnej jesieni (jak teraz) owoce na krzewach gniją i rozwija się szara pleśń. Zaczynam to obserwować teraz u siebie.
To zdjęcia robione wiosną:
____________________
Ela - Moja ostoja
Kasia92 12:54, 13 paź 2023

Dołączył: 09 paź 2023
Posty: 11
Adela napisał(a)

Jeśli chcesz osłonić dom przed nadmiarem promieni słonecznych, to może posadź drzewa kolumnowe w linii cisów, wysadzając np. 2-3 cisy, a w ich miejsce posadź drzewa. To taka moja sugestia.

Ja też mam Hicksii.
Dziś żywopłot ma ok 1m szerokości. Ograniczamy jego wysokość i szerokość.

Moim zdaniem odmiana Hicksii nie jest najlepszą odmianą na żywopłot. Opadające owoce powodują, że pod krzewem pojawia się wiosną duża ilość młodych siewek. Najgorsze jest to, że podczas ciepłej i wilgotnej jesieni (jak teraz) owoce na krzewach gniją i rozwija się szara pleśń. Zaczynam to obserwować teraz u siebie.
To zdjęcia robione wiosną:


Dziękuję za zdjęcia, bardzo ładny i wysoki już żywopłot. Czy te cisy szybko rosną? Jaką wysokosc mają? Czy przycinasz je każdego roku? Czy na szarą pleśń u cisów są jakieś specjalne preparaty?
Adela 14:17, 15 paź 2023


Dołączył: 13 sie 2013
Posty: 2767
Kasiu, im starsze cisy, tym przyrosty dłuże i jest ich więcej. Przycinaniem zagęszczasz je.
Przycinać możesz 2x w roku, możesz raz - jak u mnie, bo nie ma chętnych na powtórne cięcie
I jeszcze pytasz czym pryskać, gdyby wystąpiła szara pleśń - miedzianem, topsinem. Pełniejszą listę znajdziesz w internecie.
____________________
Ela - Moja ostoja
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies