Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród we francuskich Alpach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród we francuskich Alpach

basiunia23 20:00, 02 kwi 2024


Dołączył: 07 sie 2018
Posty: 18
Cześć! Nazywam się Magda i od trzech lat mieszkamy już na swoim we francuskich Alpach. W tym roku postanowiliśmy zająć się ogrodem, co jak się okazało nie jest wcale takie proste… 

Jestem początkującym ogrodnikiem i wszystko pomału zaczynam poznawać. Wiem mniej więcej co mi się podoba. Jednak zbyt dużo na oglądałam się inspiracji w Internecie i zaczynam już głupieć. Boję się że z moich pomysłów może wyjść zbyt duży misz masz

Postanowilam na początek zająć się jedną rabata, dosyć duża bo na 7,5 długości. Zdjęcia załączam poniżej. 



Nasza działka kończy się na lini zielonej. Z racji że dalej jest teren nie możliwy pod zabudowę, postanowiliśmy ją sobie przedłużyć. Plot nie idzie do samego końca, temu w celu oddzielenia się od sąsiadów posadziłam w tym roku krzaki na żywopłot. Po lewej: laurowiśnia, glogownik o trzmielina. Po prawej: laurowiśnia i glogownik. 





Jeśli chodzi o samą rabatę… postanowiliśmy za bardzo nie szaleć na początek i zrobić ją na szerokość 1m. Nie musi być w lini prostej, może przechodzić w slalom. Obok rośnie róża fioletowa. Podobają mi się drzewka na pniu i trawy ozdobne. Myślałam o czymś takim:



Coś mi brakuje pomiędzy drzewkami. Jakieś pomysły co można dodać/zmienic? No i przede wszystkim co ile sadzić sadzonki i po ile sztuk? Niestety ale bez wizualizacji nie jestem w stanie sobie wyobrazić czy rabata będzie udana...

Z góry dziękuję za wszelkie porady!
____________________
Tworzę ogród w dolinie francuskich Alp Ogród we francuskich Alpach Haute-Savoie, Scionzier
basiunia23 20:08, 02 kwi 2024


Dołączył: 07 sie 2018
Posty: 18
Możecie mi powiedzieć czy widać zdjęcia? Wgralan niby dobrze, ale widzę same miniaturki
____________________
Tworzę ogród w dolinie francuskich Alp Ogród we francuskich Alpach Haute-Savoie, Scionzier
sylwia_slomc... 20:16, 02 kwi 2024


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81976
Niestety też widzę same miniaturki
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
basiunia23 20:31, 02 kwi 2024


Dołączył: 07 sie 2018
Posty: 18
Zdjęcia już poprawne
____________________
Tworzę ogród w dolinie francuskich Alp Ogród we francuskich Alpach Haute-Savoie, Scionzier
basiunia23 20:56, 02 kwi 2024


Dołączył: 07 sie 2018
Posty: 18
sylwia_slomczewska napisał(a)
Niestety też widzę same miniaturki


Poprawione!
____________________
Tworzę ogród w dolinie francuskich Alp Ogród we francuskich Alpach Haute-Savoie, Scionzier
LIDKA 21:09, 02 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7133
Hey.
Może naszkicujesz jakiś plan z układem działki i zaznaczeniem gdzie co jest i co rośnie.

Można się też zastanowic gdzie mała architektura tzn altana itd.

Jaką masz glebe, klimat, jak idą kierunki świata.

Ogrodu z Alp dotąd nie znlazłam na O.

Tu często na początku obmyślamy ogólną koncepcje ogrodu. Jego styl i charakter, układ rabat, rozmieszczenie drzew itd
Jak jest plan łatwiej doradzić

Trzymam kciuki i witaj w bandzie pozytywnych wariatów.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 21:13, 02 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7133
Rabata 1 m to cienki pasek. Sama to wiem bo mam 2 m z żywopłotem i to jest stanowczo za mało.
Jak mi tu na początku dziewczyny doradzały że za wąska to nie wierzyłam. A teraz sie męczę.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
basiunia23 09:00, 03 kwi 2024


Dołączył: 07 sie 2018
Posty: 18
LIDKA napisał(a)
Hey.
Może naszkicujesz jakiś plan z układem działki i zaznaczeniem gdzie co jest i co rośnie.

Można się też zastanowic gdzie mała architektura tzn altana itd.

Jaką masz glebe, klimat, jak idą kierunki świata.

Ogrodu z Alp dotąd nie znlazłam na O.

Tu często na początku obmyślamy ogólną koncepcje ogrodu. Jego styl i charakter, układ rabat, rozmieszczenie drzew itd
Jak jest plan łatwiej doradzić

Trzymam kciuki i witaj w bandzie pozytywnych wariatów.



Dzięki za powitanie!

Rano się trochę naprodukowałam z planem. Wyglada to mniej więcej tak:



Gleba dosyć gliniasta, warzywa dobrze na niej rosna, ale dla krzaków byłaby za ciężka. Lato mamy upalne do 35 stopniu w tamtym roku... Zimy w dolinie praktycznie nie ma. Najniższa temp sięga max -5 i utrzymuje się tylko kilka dni. Już w ten weekend zapowiadają u nas 26 stopni.

Taras mamy jeszcze nie zrobiony wiec trochę ciężko mi sobie wyobrazic jak to będzie wyglądać. Ale ogólna koncepcja jest taka ze wzdłuż tarasu chciałam wsadzić Pony Tails, a pomiędzy lawendę, ewentualnie cos zimozielonego, żeby nie było za golo. Rabata trójkątna przy tarasie narazie bez pomysłu.

Na lewa stronę płotu oprócz krzaków nie mam pomysłu. Na pewno jeśli będę cos planować, nie moze to być nic wysokiego, bo z tej strony mamy piękny widok na góry. Po prawej stronie pomysł już podałam wcześniej.

Planowanie ogrodu to nic prostego! Ale przyznam, ze daje dużo frajdy.

Jeśli chodzi o rabatę na 1m, to przyznam szczerze, ze to jest pewien warunek mojego męża, który nie chce za dużo zabierać trawy... Ale myślę ze jak zobaczy efekt, to nie będzie problemu z jej powiększeniem. On to najlepiej wsadziłby trochę tego tu, trochę tu i byłby zadowolony. Ciężko mu wytlumaczyc, ze projekt ogrodu to koncepcja ogólna

Pozdrawiam
____________________
Tworzę ogród w dolinie francuskich Alp Ogród we francuskich Alpach Haute-Savoie, Scionzier
LIDKA 15:20, 03 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7133
No to po kolei:
- jeszcze przydałyby się wymiary działki i ogrodu.
- męża masz jak wszyskie tu - najpierw broni trawnika a wkońcu odpuszcza. jeden M prędzej,
drugi póżnej ale w końcu wszyscy odpuszczają.
- trawnik to najdroższa roślina w ogrodzie wciąż wymagająca nakładu pracy i kasy. Wiem z praktyki.
- taras masz od południa - czy myślisz o jakimś zacienieniu? drzewko np?
- sadzisz po 2 rośliny pod ogrodzeniem, każda ma inny pokrój i formę oraz wielkość-czy bierzesz pod uwagę żywołoty bardziej jednolite. albo fragmety po pare metrów z jednej rośliny?
- wątkowi brak podpisu - zrób a ja Ci zwołam ogrodniczą brać do pomocy bo ja jescze jestem początkująca.

Będę trzymać kciuki za plany i realizację ogrodu.


____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 15:25, 03 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7133
A i jeszcze mam pytanko czy jest jakiś przedogródek i czy chcesz żeby był spójny z resztą ogrodu?
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies