Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ogród we francuskich Alpach

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogród we francuskich Alpach

Patrycja_KG_Lu 15:40, 03 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2698
Witaj! Mi oprócz oczywiście Ogrodowiska bardzo pomógł podręcznik „Podstawy projektowania Ogrodów” Alexander Rosemary. Tam są wszystkie etapy rozpisane po kolei, dzięki niej łatwo można zrozumieć „dlaczego tak a nie inaczej”. Sama doszłaś do super wniosku - najlepsze ogrody powstają jako CAŁOŚĆ, a nie pojedyncze rabaty przyklejone do siebie lub co niektórym ogrodnikom się zdarza - pojedyncze rośliny, chyba że chcesz ogród kolekcjonerski.
____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
basiunia23 17:39, 03 kwi 2024


Dołączył: 07 sie 2018
Posty: 18
LIDKA napisał(a)
No to po kolei:
- jeszcze przydałyby się wymiary działki i ogrodu.
- męża masz jak wszyskie tu - najpierw broni trawnika a wkońcu odpuszcza. jeden M prędzej,
drugi póżnej ale w końcu wszyscy odpuszczają.
- trawnik to najdroższa roślina w ogrodzie wciąż wymagająca nakładu pracy i kasy. Wiem z praktyki.
- taras masz od południa - czy myślisz o jakimś zacienieniu? drzewko np?
- sadzisz po 2 rośliny pod ogrodzeniem, każda ma inny pokrój i formę oraz wielkość-czy bierzesz pod uwagę żywołoty bardziej jednolite. albo fragmety po pare metrów z jednej rośliny?
- wątkowi brak podpisu - zrób a ja Ci zwołam ogrodniczą brać do pomocy bo ja jescze jestem początkująca.

Będę trzymać kciuki za plany i realizację ogrodu.




Taras na pewno będzie zamknięty z jednej strony, z drugiej jeszcze nie wiemy. Mniej więcej będzie to wygladac tak:





Krzaki na żywopłot wsadziłam, aby oddzielić się od sąsiada tam gdzie nie ma i nie będzie płotu oraz szmaty na ogrodzeniu. Nie zamierzałam tego dalej ciągnąć.


tutaj jeszcze bez krzaków.

Nie ma żadnego przedogrodka.

Nie wiem o co chodzi z tym podpisem wątku Jestem początkującym forumowiczem
____________________
Tworzę ogród w dolinie francuskich Alp Ogród we francuskich Alpach Haute-Savoie, Scionzier
basiunia23 17:39, 03 kwi 2024


Dołączył: 07 sie 2018
Posty: 18
Patrycja_KG_Lu napisał(a)
Witaj! Mi oprócz oczywiście Ogrodowiska bardzo pomógł podręcznik „Podstawy projektowania Ogrodów” Alexander Rosemary. Tam są wszystkie etapy rozpisane po kolei, dzięki niej łatwo można zrozumieć „dlaczego tak a nie inaczej”. Sama doszłaś do super wniosku - najlepsze ogrody powstają jako CAŁOŚĆ, a nie pojedyncze rabaty przyklejone do siebie lub co niektórym ogrodnikom się zdarza - pojedyncze rośliny, chyba że chcesz ogród kolekcjonerski.


Dzięki za podpowiedz! Sprobuje ja znaleźć
____________________
Tworzę ogród w dolinie francuskich Alp Ogród we francuskich Alpach Haute-Savoie, Scionzier
Patrycja_KG_Lu 18:57, 03 kwi 2024


Dołączył: 06 maj 2022
Posty: 2698
Wchodzisz w „Edytuj profil” a na samym końcu masz pole do edycji o nazwie „Podpis”. Wklejasz tam conajmniej linka do Twojego wątku.

Np. takiego, tylko usuń kropki w url:

Basia - tworzę ogród od podstaw - [u.r.l=https://www.ogrodowisko.pl/watek/11795-ogrod-we-francuskich-alpach] Ogród we francuskich Alpach [/url] (Francja)

____________________
Patrycja - tworzę ogród od podstaw - Nowoczesny, długi, wąski, różowo-biały (okolice Lublina)
LIDKA 20:31, 03 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7174
No i jest podpis.

Jak jest Patrycja to juz będzie merytorycznie i ciekawie.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 20:34, 03 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7174
basiunia23 napisał(a)


Taras na pewno będzie zamknięty z jednej strony, z drugiej jeszcze nie wiemy. Mniej więcej będzie to wygladac tak:





Krzaki na żywopłot wsadziłam, aby oddzielić się od sąsiada tam gdzie nie ma i nie będzie płotu oraz szmaty na ogrodzeniu. Nie zamierzałam tego dalej ciągnąć.


tutaj jeszcze bez krzaków.

Nie ma żadnego przedogrodka.

Nie wiem o co chodzi z tym podpisem wątku Jestem początkującym forumowiczem


Ja mam widok na betonowy płot i dachy sąsiadów. Padłam z zazdrości i wale głową w podłogę od widoku Twoich gór.

Dom masz piękny. Widoki zapierające dech.
Duży wspaniały taras. Fajnie otoczyć go rabatą.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
basiunia23 20:47, 03 kwi 2024


Dołączył: 07 sie 2018
Posty: 18
Dziękuję za wskazówki dziewczyny.


No nie powiem, ale poranna kawka na tarasie smakuje idealnie.


Mam w planach otoczyć go Stipa Pony Tails + coś tam pomiędzy
Ale taras to raczej nie w tym roku już. Wszystko tu strasznie kosztuje!
____________________
Tworzę ogród w dolinie francuskich Alp Ogród we francuskich Alpach Haute-Savoie, Scionzier
LIDKA 20:54, 03 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7174
Jest też książka właścicielki forum, Danuty Młożniak pt: Jak zaprojektować ogród marzeń. Też pomocna.

Trzeba wyznaczyć układ rabat, przemyśleć ścieżki. Czy mają być linie proste czy fale. Czy chcesz kanciki czy obrzeża. Czym ściółkować.
I zacząć robić ogród etapami.
Jak rozgrzebiesz za dużo miejsc i robót na raz to może
Przyjśc zniechęcenie i frustracja.


Zacznij rysować na kartce w kratkę. Tak mniej więcej w skali.


Ja bym zaczeła od osłonięcia się od miejsca gdzie są widoczne auta.
I od sadzenia drzew. Potrzebują czasu i są dośc drogie.

Idź do Patrycji czytać. Ona ma wątek dość świeży i też jej ogród jest trakcie tworzenia.
Jest świetną planistką i forumową reserczerką - wyszukuje info w mig.

Jak podejrzysz na początkach różnych wątków powstawanie ogrodów to unikniesz wielu błędów.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
basiunia23 21:03, 03 kwi 2024


Dołączył: 07 sie 2018
Posty: 18
LIDKA napisał(a)
Ja bym zaczeła od osłonięcia się od miejsca gdzie są widoczne auta.


Akurat to najmniej problemowe miejsce. Tam pod płotem siedzi już laurowiśnia i pnąca róża, narazie minimalnych rozmiarów poza tym za nami jest tylko jeden sąsiad. Droga gdzie stoja nasze auta jest na spółę z sąsiadem i nikt inny tamtędy nie wjeżdża.

Chciałam zacząć od rabaty przy trampolinie. Wydaje mi się najmniej problematycznym miejscem.

Resztę co napisałaś sobie już w miarę przemyślałam. Raczej linie proste. Sciolkowanie głównie korą, pod nią kartony (o tym dziś dużo wyczytałam). A pomyśleć że niedawno mieliśmy kupować agrowloknine..
Myślałam ewentualnie o kamykach wzdłuż tarasu.
____________________
Tworzę ogród w dolinie francuskich Alp Ogród we francuskich Alpach Haute-Savoie, Scionzier
LIDKA 21:04, 03 kwi 2024


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7174
Masz porządek na działce. Płoty. Trawnik itp. to już dużo.

Jak ja chciałam ogrodu to do stanu Twojego aktualnego mialam baaardzo daleko. Jakoś się udało.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies