Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mały ogród na tarasie dla osoby niepełnosprawnej - pomoc przy projektowaniu

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały ogród na tarasie dla osoby niepełnosprawnej - pomoc przy projektowaniu

jambosana 16:01, 25 lis 2011


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585


To Tom Stuart - Smith, przepieknie projektuje:
http://www.tomstuartsmith.co.uk/projects/toms-exhibition/
kliknijcie w projects, a pokażą się jego projekty.
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
goniak 16:12, 25 lis 2011


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
Mnie się to do złudzenia kojarzy z kompozycją, którą robiłam w donicy.
Na dole była kostrzewa zielona tzw. niedźwiedzie futro, z której wyłaniał się miskant chiński Little Zebra.
____________________
Małgosia mój zielony świat
jambosana 16:19, 25 lis 2011


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Gonia, czyli projektujesz jak najlepsi projektanci z chelsa flower ! Pokaż fotkę, może zainspiruje autorkę wątku.
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
magnolia 19:01, 25 lis 2011


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
Tom Stuart to mój ulubiony projektant.
A kompozycja cudna. Tylko drzewa mniejsze-może właśnie derenie prowadzone na drzewka.Tylko trzeba sie dowiedzieć czy pod tym 0.5 metra ziemi nie ma tam warstw które można naruszyć korzeniami głębiej korzeniacych się. Tak kiedyś było u mojej klientki -jak sąsiedzi posadzili krzewy to one naruszyły warstwy izolacji na garażu i zaczęło cieć. Wtedy zostają drzewka w skrzyniach z dnem.
____________________
goniak 20:30, 25 lis 2011


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
jambosana napisał(a)
Gonia,Pokaż fotkę, może zainspiruje autorkę wątku.

Niestety fotek nie mam, bo miałam awarię komputera i utraciłam sporo zdjęć
Nie chciało mi się ich zgrywać na przenośny dysk i teraz mam za swoje !!!
Kompozycje tę robiłam w ogrodzie klientki, wrócę tam dopiero na wiosenną pielęgnację.
____________________
Małgosia mój zielony świat
Gardenarium 20:46, 25 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ta kompozycja byłaby idealna i niesamowicie bym powiedziała światowa
Jak główne drzewo trzeba wyszukać jakąś wielopniową, poplataną brzozę himalajską o białej korze i pod nią kule z cisa i trawy - zdecydujesz które będą dostępne.

Pomysł z podziałem kwadratu na różne poziomy też jest ładny, ale wtedy drzewo w tej najwyższej donicy, w średniej np. same trawy miskanty a w gruntowej, najniższej dopiero kule w trawkach niskich, np. w Carex jakiś...plus krokusy fioletowe, a tam gdzie miskanty - pachysandra po całości, żeby nie było pusto i tulipany jeden kolor np. biały.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 20:57, 25 lis 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Oglądając zdjęcia zobaczyłam, że byłam i tu i tu. Zobaczcie zeszłoroczny ogród Waszego i mojego ulubionego projektanta

Tom Stuart Smith Chelsea 2010



A poniżej Wollerton Old Hall Garden


Bezsprzecznie Tom zainspirował się tym ogrodem.
Ja zresztą także
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
fasola 22:02, 25 lis 2011


Dołączył: 13 lis 2011
Posty: 301
Dziękuję wszystkim za odzew.
W takim razie ogólna koncepcja już jest. Jak będę miała możliwość zbadam dogłębnie donicę. Zadzwonię też do zaprzyjaźnionego kierownika budowy i ustalę jakie rozwiązanie z zabezpieczeniem stropu zastosowali.

Poczytałam dziś o sumaku i on jest mało wymagający i się płytko korzeni. Jak dla mnie mógłby być gdyby nie te odrosty korzeniowe.
Danusiu brzozy są piękne, mam je u siebie, ale martwi mnie bo one do 8m dorastają czy sąsiedzi na wyższych piętrach nie będą mieli pretensji za jakiś czas. Sumak dużo niższy będzie. Nad dereniem się zastanowię.
Na powierzchnię, którą dysponuję jedno drzewo w zupełności wystarczy?

Kulki z cisa są w mojej okolicy trudno dostępne, bukszpanowe można kupić.
Z traw coś poszukam, fajna by była zimozielona. W tym roku posadziła u siebie w ogrodzie dużo różnych traw, zobaczymy co przetrwa. Jak wygląda Hakonechloa macra wczesną wiosną? Postępuje się z nią jak z miskantami czy jak z turzycami?
Bardzo ładnie i bezproblemowo przyrasta w moim ogrodzie Carex Ice Dance,mam ją od wiosny i zobaczę jak przezimuje.
Tulipany i krokusy będą na pewno.
____________________
Fasola Igielnik
Sebek 22:36, 25 lis 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Jedno drzewo wystarczy.

Hakone to u nas nowość - będą u niektórych pierwszy raz zimować

Sumaka nie sadź - może jakiś klon ?
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
magnolia 22:37, 25 lis 2011


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
Niektórzy twierdzą że sumak mocno drażni śluzówki kiedy w powietrzu unoszą się jego pyłki.
Ja jestem prawie pewna że na garażu na warstwie kilkudziesięciu cm sadzenie drzew nie będzie bezpieczne dla warstw stropu. Sprawdź to dobrze.
Carex Ice Dance pewnie wiosną będzie trzeba przyciąć, bo sporo będzie brzydkich źdźbeł po zimię ( powinno być źdźbeł? to jest po polsku?)
Ale tak będzie z większością carexów i traw.
Obejrzyj sobie też Carex The Beatles- dla mnie śliczna i zimozielona.
Ja tez kocham i polecam seslerię skalną - wiosną trzeba ją tylko wyczesać z suchych, ale za to latem warto zrobić jej strzyżenie.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies