Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Dobra rada.

Pokaż wątki Pokaż posty

Dobra rada.

grama 19:42, 10 gru 2010


Dołączył: 24 paź 2010
Posty: 771
Wiem z własnego doświadczenia ,jak łatwo zepsuć coś w ogrodzie. Znalazłam kiedyś,oczywiście za późno, pewną dobrą radę dotyczącą sadzenia drzew. Czasem ma się ochotę je posadzić, zrobić mini zagajniczek,ale nie wiadomo jak. Pozwalam więc podzielić się nią z Wami,bo wydaje mi się cenna.

Zestawienie przestrzenne:
Drzewa w takim rytmie- 3 blisko siebie i jedno parę metrów dalej. Te trzy podadzone nie w 1 linii, tylko w trójkąt czyli- 1 blisko ogrodzenia, 2 wysunięte do przodu, i trzecie też blisko ogrodzenia. A to czwarte blisko ogrodzenia, parę metrów dalej. Do tego co kto chce,co kto lubi,co komu pasuje.

Co Wy na to? Niby proste,a jednak...Dla mnie tymi drzewami byłyby oczywiście brzozy.
____________________
Pozdrawiam-Grażyna.Zielono mi!
Matka 21:06, 10 gru 2010


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
a czemu tak?

ja zbytnio ie lubię liściastych bo potem nie ma kto grabić liści, choć kilka mam, ale małe jeszcze i owocowe w dalszej części działki ale z przodu ogrodzenia nie chce sadzić dużych liściastych chyba, że sztuczne i wiecznie zielone
____________________
U Matki
Gardenarium 21:15, 10 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja trzymam się takiej zasady:
3 drzewa jednakowe sadzę na zasadzie trójkąta nierównoramiennego nie wiem czy to po polsku, ale wiecie o co chodzi.
Stosuje też zasadę sadzenia nieparzystej ilości roślin, jeśli są sadzone swobodnie, a nie w rządkach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
alinak 22:25, 01 sty 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
ja mam jedna dobra rade dla tych co zaczynają przygodę z ogrodem .obojętnie jak duży zaplanujcie kompostownik .to fabryka złota dla ogrodników .ja to odkryłam jakieś 5 lat temu .kompostu mam w brud ale wszystko zużywam na działce usypuje z niego nowe podwyższone rabaty i nie muszę nawozić byle jakiej ziemi tylko mam najlepszą.służy też mi do nawożenia jarzyn.bardzo polecam . trzeba tylko znać zasady wypełniania pryzmy.
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Matka 00:16, 02 sty 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Zgadzam się Alinko,

Jak M zrobił mi kompostownik, taki 1,5x1m to myślałam, że nigdy go nie zapełnimy!ale teraz na wiosnę już mam miejsce na kolejny!teraz po raz pierwszy go oproznie, tylko się zastanawiam:chcę go rozłożyć na piaszczystą przyszłą rabatę pod domem, kt.mam i nie wiem czy lepiej usunąć trochę tego piachu dodać kompost i jeszcze czarnoziem, czy tylko obłożyć to samym kompostem wystarczy?o ile mi go starczy bo rabata będzie długa i szeroka.
____________________
U Matki
Gardenarium 00:37, 02 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najlepiej zaprawiać dołki do sadzenia, czyli roślinkom w korzenie, ale ściółkowanie też jest dobre, tylko będzie taki nie przesiany nieciekawie wyglądał na wierzchu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
alinak 21:29, 03 sty 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
tak Danusia ma rację najważniejsza jest podstawa do sadzenia.wierzch trzeba potem fajnie wyściółkować albo i nie .jak się chcemy męczyć z chwastami. wiem tez że rabaty trzeba usypywać wysoko bo kompostu ubywa..no i dodam że nie możesz sadzić w świeżym bo rośliny spali .ja jak usypałam rabatę na wiosnę to sadziłam dopiero w jesieni. żeby było pewnie ale to dlatego ze w moim kompoście jest też gołębie guano i nie ruszam pryzmy 2 lata.dla bezpieczeństwa.



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us


rabata ta będzie docelowo przecinała moją działkę na pół tworze ja po kawałku a zaczęłam od kaskady i to docelowo ma ją podzielić na dwie części spacerowe
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Gardenarium 00:10, 04 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bardzo ładnie ukształtowana rabata, Bogda musi na to popatrzeć jak zrobić skarpę.
Rozłożyłaś mnie tymi zdjęciami, tak zatęskniłam za wiosną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
alinak 19:14, 05 sty 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Danusiu ja ja tak powiększam rabatę na długość co rok to krok.ściągnęłam ten pomysł z kompostem z angielskich ogr..wiesz ja musiałam się dobrze nagłowić co zrobić z odchodami z 300 gołębi + trawa i kuchenne itp.przez dwa lata pan przyjeżdżał i wywoził .zaciekawiło mnie że chciał mi płacić i kiedy zostawiłam pryzmę na 2 lata i zobaczyłam co mam to już więcej nie oddam tego nikomu. na około działki powstają po kolei rabaty a rośnie wszystko jak na drożdżach .do tego stopnia że jak zakładam taką rabatę to nic nie nawożę przez 2 lata dopiero w 3 roku ,..wiesz tak dla bezpieczeństwa

na tej rabacie już w jesieni posadziłam trawy +sadźce + rozchodniki.i takie tam
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Gardenarium 19:54, 05 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pewnie rosną jak w dżungli?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies