Gdzie jesteś » Forum » Pnącza » Groszek szerokolistny (Lathyrus latifolius)

Pokaż wątki Pokaż posty

Groszek szerokolistny (Lathyrus latifolius)

barbara_kraj... 16:45, 09 gru 2011


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Groszek szerokolistny, w odróżnieniu od pachnącego, jest byliną z rodziny motylkowatych. Jego niedrewniejące pędy mogą osiagać ok.2m, wymaga podpór. Kwiaty bez zapachu, w kolorach: różowym, karminowym lub białym zebrane w grona ukazują się od czerwca do września. Obcinanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża kwitnienie. Stanowisko słoneczne, ziemia przeciętna. Rozmażanie przez siew na miejsce stałe ze względu na długi korzeń palowy. Nadaje się na kwiat cięty.
Nasiona rośliny są trujące!





____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Gardenarium 18:54, 09 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Szkoda, że bez zapachu, jakoś się zakodowało, że groszek to musi pachnieć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
barbara_kraj... 21:11, 09 gru 2011


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
No tak, szkoda że nie pachnie groszkowo
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Bea 00:18, 10 gru 2011


Dołączył: 10 maj 2011
Posty: 3580




____________________
Beata W miniformacie
an_tre 11:00, 10 gru 2011


Dołączył: 01 lut 2011
Posty: 22377
____________________
Rajski Ogród Ani + Rajski ogród Ani 2... niekończące się marzenie... http://www.ogrodowisko.pl/watek/2691-maj-2012-duszniki-zdroj-park-zdrojowy-i-okolice http://www.ogrodowisko.pl/watek/1966-ogrod-w-lubiechowie-kolo-ksiaza
Pszczelarnia 11:14, 04 sty 2013


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Czy nasiona groszku szerokolistnego można kupić "normalnie" w sklepie? Jak długowieczna to bylina? Jak ja umiejscowić na rabatach? Jakieś pomysły kompozycyjne? Może być do ściany drewnianego kompostownika (z palet)? Jakie odległości siania, jeśli rzędowo?
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
barbara_kraj... 20:12, 04 sty 2013


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Ewo, myślę, że można kupić nasiona. Jednak jest pewne ryzyko, bo nasiona mają krótką zdolność kiełkowania i długo kiełkują. Ja dostałam niewielką siewkę i za nasionami się nie rozglądałam. Obecnie nie mam tej rośliny, pozbyłam się jej poprzedniej jesieni, bo potrzebne mi było miejsce. To dość długowieczna bylina o wielkim palowym korzeniu i dlatego w starszym wieku źle znosi przesadzanie. Groszek ten musi mieć podporę, bardzo łatwo się po niej wspina, czepia. Miejsce słoneczne zapewni obfitsze kwitnienie ale w półcieniu też daje sobie radę. Miałam tylko jeden egzemplarz, który wypuszczał kilka pędów. Po przekwitnięciu całkowicie się je wycina. Jeśli zależy Ci na ciasnym pokryciu pionowej powierzchni, to wystarczą 60cm odstępy. Nasiona przed siewem wymagają moczenia lub stratyfikacji. Siew na miejsce stałe. Ponieważ doły rośliny nie wyglądają zbyt interesująco wypadałoby podsadzić ją innymi bylinami lub trawami
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
marek_2 11:03, 18 maj 2018

Dołączył: 18 maj 2018
Posty: 18
Też miałem u siebie groszek szerokolistny tyle, że oparłem go o siatkę.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies