Gdzie jesteś » Forum » Balkonowe » Heliotropium arborescens - heliotrop peruwiański

Pokaż wątki Pokaż posty

Heliotropium arborescens - heliotrop peruwiański

Gardenarium 20:20, 17 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ta roślina naszych babć, nieco zapomniana, wraca ostatnio na nasze balkony. Jest urocza i wdzięczna, ma ciemnoniebieski kolor i pięknie pachnie wanilią. Kwitnie przez całe lato pod warunkiem, że nie zapomnimy o jej systematycznym podlewaniu i nawożeniu. Ładnie wygląda w zestawieniach z różowymi kwiatami i białymi. Lubię ją też zestawiać z żółtym i białym.
Heliotrop dobrze rośnie w nasłonecznionym miejscu. Kwitnie całe lato, a odpowiednio przechowany przez zimę (10-12 st.) i przycięty wiosną może przetrwać kilka lat.



Wyobrażacie go sobie w zestawieniu z pachnącą białą petunią?





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tyna 20:27, 17 gru 2010


Dołączył: 11 wrz 2010
Posty: 1711

gardenarium




Wyobrażacie go sobie w zestawieniu z pachnącą białą petunią?


Pewnie!.....rozmarzyłam się....Kilka lat temu miałam go, bo miałam fazę niebieską... jeszcze wtedy miałam w donicach m.in. żeniszki i lobelie....
____________________
pozdrawiam :)
Gardenarium 20:31, 17 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Trzy kolory, niebieski ?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
tyna 20:41, 17 gru 2010


Dołączył: 11 wrz 2010
Posty: 1711
był niebieski, był czerwony, będzie biały.....trzy kolory! Jak u naszego Kieślowskiego....tylko nie ta kolejność
____________________
pozdrawiam :)
Gardenarium 20:56, 17 gru 2010


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jest też heliotrop o białych kwiatach, ale jeszcze go nie miałam. Ciekawe czy pachnie równie mocno?



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
barbara_kraj... 18:05, 31 sty 2011


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912
Witaj Danusiu!
Właśnie dzisiaj kupiłam nasiona heliotropu. Postanowilam sama wyhodować rozsadę. Trochę lektury i zabieram się do roboty. Hodowla rozsady jest dość kłopotliwa. Drobniutkie nasionka należy siać jak najwcześniej, zalecają nawet w styczniu, oczywiście w doniczki w domu. Nie należy ich przykrywać ziemią. Kiełkują ponoć po kilku tygodniach po zapewnieniu wilgoci i światła. Potem trzeba je przepikować dwa razy! / ja pozostanę chyba na jednym/, następnie trzeba uszczknąć wierzchołki, aby się dobrze rozkrzewiły. Rośliny wysadza się w maju, kwitną od czerwca do przymrozków. Mając dorosłe rośliny można pokusić się o rozmnażanie z sadzonek pędowych ciętych w lutym.
________________________________
Pozdrawiam cieplutko, Barbara
____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
mysza 21:13, 31 sty 2011

Dołączył: 28 sty 2011
Posty: 597


Krótka historyjka.

Przy porannej kawce, z doniczki wprost na moje kolana wskoczyła żaba. Pisku narobiłam co niemiara, a serce prawie wpadło mi do filiżanki. Na działce bywałam tylko w weekendy i zawsze zostawiałam więcej wody w doniczce, która zwabiła żabkę. Klimat przypadł jej do gustu-> wilgoć i zapach
____________________
Gosia Dwa czerwone dęby
danka1971d 21:34, 31 sty 2011


Dołączył: 20 sty 2011
Posty: 170
Ja też uwielbiam kwiaty heliotropu, a jeszcze bardziej jego zapach.Sadzę go chyba od 3 lat.W opisach stoi,że lubi miejsca słoneczne,ale z tym bym się do końca nie zgodziła,bo niestety na słońcu szybko pada.Najlepszy dla niego jest półcień.Może ktoś wie co jest powodem,że często liście heliotropu robią się takie ciemne i zasychają?
____________________
-Danka- Mój zielony świat
mysza 21:38, 31 sty 2011

Dołączył: 28 sty 2011
Posty: 597
U mnie tak samo ciemnieją i zasychają liście, myślę że to coś związanego z niewłaściwym podlewaniem.
____________________
Gosia Dwa czerwone dęby
Matka 21:41, 31 sty 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
barbara_krajewska napisał(a)
Witaj Danusiu!
Właśnie dzisiaj kupiłam nasiona heliotropu. Postanowilam sama wyhodować rozsadę. Trochę lektury i zabieram się do roboty. Hodowla rozsady jest dość kłopotliwa. Drobniutkie nasionka należy siać jak najwcześniej, zalecają nawet w styczniu, oczywiście w doniczki w domu. Nie należy ich przykrywać ziemią. Kiełkują ponoć po kilku tygodniach po zapewnieniu wilgoci i światła. Potem trzeba je przepikować dwa razy! / ja pozostanę chyba na jednym/, następnie trzeba uszczknąć wierzchołki, aby się dobrze rozkrzewiły. Rośliny wysadza się w maju, kwitną od czerwca do przymrozków. Mając dorosłe rośliny można pokusić się o rozmnażanie z sadzonek pędowych ciętych w lutym.
________________________________
Pozdrawiam cieplutko, Barbara


dzisiaj przyszły nasionka heliotropu, jutro więc sieję
____________________
U Matki
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies