Gdzie jesteś » Forum » Nie zimujące w gruncie » Agapant - Agapanthus

Pokaż wątki Pokaż posty

Agapant - Agapanthus

Kasya 15:44, 23 paź 2017


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41731
dzieki, ale chowac przed przymrozkami czy po ? tzn czy jak pojedyncze noce z -1 to juz chowac ?

i nie mam chyba dobrego pomieszczenia...

bo albo ciemy garaz z temo 0-5 stopni jak sa mrozy

albo chłodne poniedzczenie gospodarcze z temp ok +15....

to gdzie je lepiej trzymac ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
mira 20:40, 23 paź 2017


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Ponoć wytrzymują takie -1 ale nie ma co eksperymentować i jak już spadną temp. poniżej zera to lepiej schować. Gdzie lepiej nie wiem byle tam nie było poniżej zera. Jak najbardziej może być ciemne pomieszczenie - cebule się regenerują i potrzebują światła dopiero od marca.

pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Anabell 20:57, 23 paź 2017


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
Teraz przechowuję w piwnicy temp 5/8 stopni, ale kiedyś bywała dużo wyższa do 15 st. i w ciemnym pomieszczeniu
Przemrozić bym się bała.
____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
mufasa 22:24, 23 paź 2017


Dołączył: 24 lut 2016
Posty: 16
Mam 2 agapanty z lidla. Obydwa rosną w gruncie przez cały rok. Zimą tracą większość liści ale wiosną szybko odbijają. Zakwitły mi w 2 roku uprawy. Na zimę przykrywam je solidnie stroiszem i to wszystko.
Moim zdaniem nie ma co się pieścić z tymi roślinami. Nie jest prawdą że byle przymrozek je zabija. wytrzymują spore mrozy , co najwyżej tracą liście. Ostatniej zimy miałem -22 kilkukrotnie. W gruncie rosną duuużo szybciej niż w doniczkach.
____________________
mufasa Ogród eksperymentalny
Pszczelarnia 09:41, 24 paź 2017


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
mira napisał(a)
Ponoć wytrzymują takie -1 ale nie ma co eksperymentować i jak już spadną temp. poniżej zera to lepiej schować. Gdzie lepiej nie wiem byle tam nie było poniżej zera. Jak najbardziej może być ciemne pomieszczenie - cebule się regenerują i potrzebują światła dopiero od marca.

pozdrawiam


Kłącza chyba, nie cebule.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Kasya 10:36, 24 paź 2017


Dołączył: 22 mar 2014
Posty: 41731
Kurcze...to nie wiem co robic szkoda ze mam wszystkie 6 w jednej donicy, czesc bym sprobowala tak a czesc tak

Mira, Haniu, czy chowacie w ciemne miejsce z zielonymi liscmi ? czy one musza najpierw zaschnac ? a moze trzeba obciac ?

mufasa, pamietasz moze jak sie ta odmiana nazywa ?
od razu po zakupie poszly do gruntu ? jaka ziemie dostaly ?
____________________
pozdrawiam i zapraszam do ogladania moich zmagań z naturą Sezon 2020-2023 / Sezon 2016-2018 / Sezon 2014-2015
mufasa 20:29, 24 paź 2017


Dołączył: 24 lut 2016
Posty: 16
Nie pamiętam odmiany. Po zakupie od razu zadoniczkowałem kłącza. Po ukazaniu się liści poszły do gruntu. Moje rosną w bardo przepuszczalnym podłożu (poł na pół ziemia ogrodowa i piach ze żwirem). Prawie każdą swoją roślinę w ogrodzie sadzę w takiej właśnie mieszance. Agapantom szkodzi nie tyle co sam mróz a jego połączenie z dużą wilgotnością podłoża. Po prostu gniją im korzenie. Dodam, że moje rosną od strony południowej, 2-3 metry od domu.
Może to przypadek, że u mnie dają radę w gruncie, niemniej jednak wiem, że nie tylko u mnie tak jest. To naprawdę twarde rośliny.
____________________
mufasa Ogród eksperymentalny
mira 00:18, 25 paź 2017


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Kasya liście zetnij, na razie nie podlewaj i schowaj gdzie Ci pasuje i tu i tu będzie dobrze, możesz też odczekać i za miesiąc ściąć liście bo już będą brzydkie.
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
anitan 16:50, 20 mar 2022


Dołączył: 14 wrz 2014
Posty: 860
mam 3 agapanty z Madery, wypuściły juz listki, więc przeniosłam donice z garażu do mieszkania. Mocniej podlewam, też nawożę.
Kiedy je wystawić na zewnątrz?
Mam szklarnię ale tam w słoneczne dni potrafi być ok 30stopni, w nocy na minusie.
Wystawić już do szklarni czy jeszcze poczekać i potrzymać w domu?
Jak radzicie?
____________________
Anita zaczynam-od-zera-zobaczymy-gdzie-skoncze
AlinaP 12:31, 10 lip 2022


Dołączył: 10 mar 2017
Posty: 811

Black Magic. 5 szt. w jednej donicy- od marca 2021. 1 pąk.
Po zamieszczeniu zdjęcia przeczytałam wątek. Uzyskałam cenne informacje. W drugiej donicy jest 5 szt. Tornado. Nie mają pąków.
Zależało mi na odmianie o b. ciemnych niebieskich kwiatach. Zdjęcie reklamowe wyglądało obiecująco. Powróciłam do agapantów po wieloletniej przerwie.
____________________
Ala
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies