Gdzie jesteś » Forum » Róże » Róże do cienia

Pokaż wątki Pokaż posty

Róże do cienia

ircia 14:14, 16 sty 2012


Dołączył: 09 sty 2012
Posty: 1778
Witam wszystkich! Proszę o informację wszystkich, kto może podzielić się doświadczeniem w uprawie róż tolerujących cień. Chciałabym posadzić róże przy tarasie, wzdłuż okalającej go ścianki. Problem w tym, że jedna część jest wystarczająco nasłoneczniona dla róż, natomiast druga przez większość dnia jest zacieniona.
Ponieważ ścianka jest ciemna (grafitowo-granatowy kolor), myślę o różach białych, kremowych i w odcieniach różu, które by ładnie harmonizowały ze sobą i jednocześnie miały odpowiednie dla siebie stanowisko.

____________________
Ogród Irci
Gardenarium 18:45, 16 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moje wszystkie róże w zasadzie rosną albo w cieniu, albo w półcieniu, tylko że to są odmiany prawie wszystkie od Austina.

U mamy uprawiałam w cieniu New Dawn, "Graham Thomas",

na jakiejś stronie znalazłam: Anthony Meilland™ 'Meitalbaz'. Ballerina, F. J. Grootendorst, Ice Meidiland, Iceberg.

Moja Constance Spry rośnie w cieniu, podobno Elfe i Paul's Lemon Pilar też może.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ircia 20:02, 16 sty 2012


Dołączył: 09 sty 2012
Posty: 1778

Oj dzięki Danusiu! W takim razie już wiem, że na pewno spróbuje. Myśle o jakiejś żółtej albo kremowej (morelowa?) pnącej na tej brązowej ścianie z tyłu domu. Chcę wykorzystać każdy skrawek ziemi mojego małego ogródka, a że kocham róże.... Zaraz popatrzę na te wszystkie, o których piszesz
Myślisz że poradzi tam sobie? Miałaby trochę słońca z samego rana, później słońce znika i pojawia się znów wieczorem.

____________________
Ogród Irci
AniaDS 20:39, 16 sty 2012


Dołączył: 25 sty 2011
Posty: 5078
Jeśli to nie przeszkadza, to wrzucę link, kiedyś robiłam zestaw róż, które są u nas najczęściej uprawiane na takim stanowisku
http://aniads-rosegarden.blogspot.com/2010/01/roze-na-stanowiska-pocieniste.html

Z angielek większość może rosnąć na lekko ocienionym stanowisku, a w zasadzie to prawie wszystkie róże sobie poradzą, tyle, że odbije się to na mniejszym kwitnieniu.
____________________
Ania i róże i cała reszta :)
ircia 20:49, 16 sty 2012


Dołączył: 09 sty 2012
Posty: 1778
Oj Danusiu, chyba zdecydujeę sie jednak na Constance Spry. Jakie są Twoje doświadczenie w jej hodowli?
Wygląda ślicznie, o zapachu też piszą, że bardzo intensywny. New Dawn uwielbiam, ale już mam, więc chciałabym coś nowego
____________________
Ogród Irci
ircia 20:52, 16 sty 2012


Dołączył: 09 sty 2012
Posty: 1778
Aniu, dzięki bardzo za listę. na pewno się przyda, ale taki wybór, że już trochę zwątpiłam.... Spodobała mi się też pnąca Aicha, ale nie ma jej w linkowanym przez Ciebie wykazie. Myślisz, że nadałaby się tam też?
____________________
Ogród Irci
AniaDS 21:06, 16 sty 2012


Dołączył: 25 sty 2011
Posty: 5078
Szczerze mówiąc, to nie doczytałam jak na razie nigdzie takiej informacji.
W spisie podałam tylko te sprawdzone odmiany.
Spróbować zawsze mocna, aż tak bardzo cieniste to stanowisko nie jest, skoro ma słońce rano i wieczorem. Aicha powinna sobie na tym stanowisku poradzić.
Pięknie wygląda jak kwitnie, kwiaty ma duże, przyciągające uwagę.
Ale bardzo słabo powtarza (lub wcale), i lubią ją z tego, co słyszałam wszelakie żuczki .
____________________
Ania i róże i cała reszta :)
ircia 21:35, 16 sty 2012


Dołączył: 09 sty 2012
Posty: 1778
Kochane, wasze rady to skarby! Pomijając, że mam coraz większe dylematy No niestety, nie da się posadzić wszystkiego Mam jeszcze trochę czasu na myślenie - latem pokażę na fotkach jak wybrnęłam z „problemu„
____________________
Ogród Irci
Gardenarium 17:41, 22 sty 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Posadź Pilgrim, u mnie kwitła 3 razy i jest piękna.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies