Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomalutku w ogródku

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomalutku w ogródku

moni 20:22, 20 lut 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
wszystkie wersje piękne jest w czym wybierać
____________________
Mona
piwonka 23:19, 23 sie 2012


Dołączył: 15 lut 2012
Posty: 15
Witam oficjalnie ponownie
Na początek pokażę zdjecia rabatek od których myslałam zacząć, ale po przemysleniu ,skończyło się jedynie na ich zarysie. Szkoda by było zniszczenia roślin podczas robienia elewacji i niech tak sobie przezimują. Mam też watpliwości co do obwódki z bukszpanu przy ogrodzeniu , mianowicie po deszczach zawsze tam woda spływa i zajmuje troche czasu jej wsiąknięcie i zastanawiam się co to bedzie wiosną po roztopach i ponownych przymrozkach. Czy te malutkie bukszpany nie przemarzną??
____________________
piwonka 23:20, 23 sie 2012


Dołączył: 15 lut 2012
Posty: 15
____________________
piwonka 23:29, 23 sie 2012


Dołączył: 15 lut 2012
Posty: 15
No ale głównym powodem jaki mnie nurtuje to jak zagospodarowac teren na tyle działki.
Ogólnie ujmując mam jamnikowata działkę 20x50m , ale mysle że można ja fajnie urządzić.
Wstawiam zdjęcia z naroży w stanie obecnym:
https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/21/212836/thumb_original.JPG[img size=640x427]https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/21/212836/original.JPG[/img]
____________________
piwonka 23:35, 23 sie 2012


Dołączył: 15 lut 2012
Posty: 15


A tak wygląda plan działki.
____________________
piwonka 13:35, 03 paź 2012


Dołączył: 15 lut 2012
Posty: 15
Czytam, oglądam to forum a potem myślę, kombinuję,rysuję, drukuję i po nocach nie śpię a jak śpie to już o ogrodach śnię Rety jak bym chciała miec już swój poukładany ogród!!! Pomóżcie mi chociaż z projektem.
Poniżej wklejam rzut działki z taka najważniejszą inwenteryzacją :

To co mam:
IGLASTE
jałowiec pośredni "Gold Star" 2x
jałowiec pospolity "Hibernica" 4x
jałowiec chiński "Stricta Variegata"3x
jałowiec scop Blue Arrow1x
jałowiec płożący "Wiltoni" 1x
kosodrzewina 1x
juniperus chinensis stricta1x
cyprysik Lawsona "Alumigold" 2x
żywotnik zachodni "Yellow Ribbon" 3x
tuja Little Gem3x
tuja OCC Danica2x
4x chyba jakies małe kuliste iglaczki( kupione bez nazwy)

LIŚCIASTE
pięciornik żółty 1x
pięciornik biały 1x
tawuła Van Houtte'a 1x
tawuła GoldMound 3x
tawuła GoldFlame 1x
krzewuszka Wiktoria 1x
Róża czerwona ALain
Róża różowa Fashion
Róża pnąca czerwona
dereń
forsycja 1x
czarny bez
orzech włoski
trzmielina zwyczajna
bukszpan wieczniezielony Elegantissima 30 cm
bukszpan wieczniezielony ok 60cm
hortensja limelight

BYLINY
4x hosty zielone
5x hosty biało zielone MEDIOVARIEGATA
2x hosty zielono niebieskie duże
rozchodnik okazały i inne rozchodniki
żurawki bordowe
żurawki zielone
krwawnik różowy
5xtawułka czerwona Astilbe Montgomery
4x tawułka różowa
2x bodziszek różowy
3x trawa niebieska Festuca glauca
Alchemilla mollis żółta
2x bergonia
Rogownica kutnerowata
skalnica
4x kuklik
6x lawenda
liatra kłosowa biała
trawka zawciąg nadmorski
szałwia
____________________
piwonka 13:54, 03 paź 2012


Dołączył: 15 lut 2012
Posty: 15
Kurcze tak jak myślałam ,że będzie mało czytelnechyba będę musiała podzielić moją działkę jakoś na segmenty. Spróbuję ją opisać, a więc idąc od góry :
wzdłuż siatki mam posadzone tuje smaragd (miesiąc temu) i pomiędzy nimi są 4 drzewka wiśni zwykłych.Nie ma opcji ich wykarczowania- brak zgody drugiej połówki a rosną dosłownie na linii Smaragdów.W górnym prawym rogu jest kompostownik, drewutnia przy garażu i garaż.Przed garażem następna nienaruszalna wiśnia Troszke niżej jest furtka do sasiadów często używana przez dzieci. Czerwona linia to zarys istniejących rabat. Z przodu są jeszcze 3 tujki Smaragd .
Obok tarasu po lewej str jest czarny bez i tak sobie rośnie , bo zostawiłam go ze względu na brak jakiejkolwiek roślinności na początku na działce.Przyznam się,że go polubiłam w tym miejscu nawet podsadziłam hostami. Wyżej jest plac zabaw i piaskownica dla dzieci ( w rzeczywistości jest ciągle po ukosie ale wiosną chyba lepiej będzie ją ustawić równolegle do domu- jesli to zły pomysł to proszę o sugestie). Obok placu zabaw rośnie orzech włoski i jest róznież tam bo był odkąd mamy działkę. Rośnie przy samym płocie i martwi mnie czy z czasem fundmantów korzenie nie rozsadzą.
I na górze przed wisniami jest miejsce na ognisko- uwielbiamy pieczone kiełbaski
____________________
piwonka 14:07, 03 paź 2012


Dołączył: 15 lut 2012
Posty: 15
A teraz co ja bym chciała mieć na moim kawałaku ziemi:
1. wprojektować bold textw którym miejscu hamak? Córcia dostała na urodzinki a nie ma drzew więc myślałam albo na jakimś kole ze żwirkiem go usadowić albo w jakimś zakolu rabatkowym.
2. kącik warzywno-owocowy zostanie chyba w prawym górnym rogu??
3.chciałabym żeby z widoku od strony domu jakos zakamuflowac garaż- blaszak
4.plac zabaw ustawić w dobrym miejscu docelowym aby ogród tworzyc dookoła
5.drewutnia do drewna kominkowego - albo przy płocie w tej rabatce z czerwoną linią , albo przy śmietniku ale tam to jeszcze nic nie ma prócz trawy i czy docelowo tam nie wyjdzie taki ogromny klocek drewniany?
6. ławeczka-opleciona różami albo pnaczami marzy mi się
6.jest jeszcze rabatka pod oknem , ale z nią mi nieśpieszno przez rok czy dwa bo tynki jeszcze nie położone i szkoda by było ją urządzić a potem rusztowaniami ją zniszczą. Na razie zostawię ją na roślinki jednoroczne ewentualnie na jakąś rozmnażalnię
____________________
piwonka 20:26, 03 paź 2012


Dołączył: 15 lut 2012
Posty: 15
Takie moje pierwsze kreslenia:
____________________
Ozz 00:29, 04 paź 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
zanim zaczniesz dobierać rośliny, narysuj sobie całościowo plan ogrodu - tzn wydziel teren na rabaty i na trawnik. Skoro stosujesz już fale - to lepiej mniejsza ich ilość za to większe, będzie lepszy efekt.

Pomyśl jak rozplanujesz funkcje w ogrodzie - tzn. gdzie będziecie odpoczywać, balować, plac zabaw, miejsce na domek narzędziowy, kompostownik itp. sugerując się generalnie logiką - miejsca odpoczynku/posiłku nie zrobimy obok śmietnika czy kompostownika, a miejsca ciszy i zadumy - obok placu zabaw

Jak już rozplanujesz rabaty i funkcje - będzie czas na wciskanie roślin, w tej części i tak wiele się zmienia z czasem
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies