Gdzie jesteś » Forum » Domowe » Kliwia - jak ją pielęgnować?

Pokaż wątki Pokaż posty

Kliwia - jak ją pielęgnować?

zbigniew_gazda 15:26, 30 lis 2012


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11166
Też gratuluję kwitnienia Kasiu. U Ciebie kwitnie o dość nietypowej porze. Ja swoje o tym czasie albo i wcześniej daję na odpoczynek i oszczędnie podlewam . W lutym wyrastają pędy i zakwita. Malutka uwaga . Kliwia nie wyrasta z cebuli a ma kłącza ( takie grube korzenie trochę podobne do takich jak mają storczyki ) . Przesadzałem osobiście .
____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
kasiabis 16:37, 30 lis 2012


Dołączył: 10 sty 2012
Posty: 87
teraz o tych kłaczach to i ja wiem, odkąd mam ją u siebie
____________________
Katarzyna
Ewa567 17:57, 28 sty 2013

Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 148
Mam pytanie. Mam od kilku lat kliwię, której kwiaty były na bardzo krótkich łodyżkach ( prawie schowane w roślinie). Oprócz tego ,,produkowała" dużo nowych roślinek słabiej przy tym kwitnąc. Przesadziłam nowe rośliny do nowej doniczki. Przestawiłam ją w inne miejsce i przestała w ogóle kwitnąć. Co powinnam zrobić? Jakie popełniłam błędy w uprawie. Przeczytałam cały wątek o kliwiach i nie znalazłam odpowiedzi.
Ewa
____________________
pozdrawiam Ewa
Gardenarium 20:42, 28 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może nie miała okresu spoczynku w zimie ? powinna mieć niską temperaturę około 10 stopni, jak agapant. Wtedy zmobilizuje się do kwitnięcia.

Może masz jakąś piwnicę chłodną?

Inne przyczyny braku kwitnienia:

- za dużo miejsca mają korzenie, czyli za wielka donica
- za mało światła
- ciagłe przekręcanie na oknie
- za dużo nawozów
- za dużo odrostów osłabiających ":chęć" do kwitnienia bo dają siłę nowym roślinkom.
- nie obcięty stary kwiatostan
- może za mokro? ale to nie decydująca przyczyna

Dopasuj sobie przyczynę

Ponieważ kliwia kwitnie pod koniec zimy (luty, kwiecień) , w chłodnym miejscu wykształca pąk, wtedy ją przenosisz do temp. pokojowej w półcień.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
zbigniew_gazda 08:19, 29 sty 2013


Dołączył: 02 paź 2010
Posty: 11166
Tak jest Ewo - podstawowa sprawa to okres spoczynku. U samej góry też napisałem. Doszedłem do wniosku ze kliwie nie lubią przesadzania a raczej ciasne doniczki. W jesieni daję je do piwnicy gdzie jest temperatura 10 stopni i prawie nie podlewam . Na początku lutego przenoszę do ciepłego pokoju (często tam w piwnicy wypuszczają pąki ) i za chwilę zakwita. Kliwia nie lubi mocnego światła . W tamtym roku tak kwitła.



____________________
Zbyszek - *** Nasz przydomowy ogródek *** Wizytówka ***
Ewa567 19:00, 31 sty 2013

Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 148
Analizując posty, dochodzę do wniosku, że kilka przyczyn by się sprawdziło. Przez kilka lat stała w raczej chłodnym pokoju.Rzadziej używanym. Rozrosła się pięknie i dorodnie, więc przeniosłam ją do innego, ogrzewanego pokoju. Nie miała też okresu spoczynku. Teraz znowu przeniosłam ją na pierwotne miejsce. Zastanawiam się tylko, czy rozsadzić ją. W doniczce mam 3 dość duże rośliny. Czy zostawić tak jak jest i na przyszły rok po okresie spoczynku zakwitną 3 rośliny razem byłoby pięknie.
Pozdrawiam i dziękuje za rady. Ewa
____________________
pozdrawiam Ewa
Gardenarium 00:17, 01 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie przesadzaj jej.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ewa567 19:34, 01 lut 2013

Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 148
Tak zrobię i z wielką cierpliwością będę czekać na kwiaty już chyba w przyszłym roku.
Pozdrawiam Ewa
____________________
pozdrawiam Ewa
Gardenarium 22:00, 01 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Teraz masz ją w chłodzie?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ewa567 22:37, 02 lut 2013

Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 148
Od kilku dni jest w słabo ogrzewanym pokoju, około 15 stopni. Czy przenieść ją do chłodniejszego?
____________________
pozdrawiam Ewa
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies