Gdzie jesteś » Forum » Narzędzia i akcesoria » Obsługa niwelatora

Pokaż wątki Pokaż posty

Obsługa niwelatora

Basiaw 19:41, 11 kwi 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Vinz napisał(a)


Dam radę na pewno. Już, mniej więcej, łapię o co chodzi. Szkoda, że nie mam nikogo, kto by miał niwelator, chciałbym zobaczyć jak się ma teoria do praktyki. Dzięki za zainteresowanie tematem.


A może poproś w jakiejś firmie geodezyjnej o ćwiczenia praktyczne? Firmy brukarskie też dysponują niwelatorami, że nie wspomnę o drogowcach, wszędzie teraz rozkopane a gdzie ryją w drogach to i człowiek z niwelatorem się znajdzie
____________________
Nasz mały, zielony świat
Vinz 23:05, 11 kwi 2012


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 62
Już wiem co jest grane. Z kupnem jeszcze się wstrzymuje.
____________________
"Chcesz być szczęśliwy przez chwilę ? - upij się. Chcesz być szczęśliwy przez dłuższy czas ? - ożeń się. Chcesz byc szczęśliwy przez całe życie ? - zostań ogrodnikiem." :)
Gardenarium 08:03, 13 kwi 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Wczoraj zobaczyłam geodetów przy drodze i pomyślałam o Tobie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Adrian 13:15, 15 kwi 2012

Dołączył: 15 kwi 2012
Posty: 2
Witam wszystkich na forum.

Obsługa niwelatora optycznego jest prosta.
Po zamontowaniu na statywie za pomocą pokręteł ustawiamy niwelator w pozycji poziomej. Pozycję pokazuje nam libelka zamontowana na niwelatorze. Po wypoziomowaniu możemy okręcić niwelator o 360 stopni i zawsze pokaże nam poziom. Do pomiarów potrzebna jest łata z podziałką.
Odnośnie samych pomiarów trawnika. Stawiamy łatę w miejscu od którego chcemy rozpocząć pomiar. Kierujemy tam lunetę niwelatora, dostrajając ostrość odczytujemy wartość na łacie np. 211 cm. Następnie idziemy na drugie miejsce pomiaru i ustawiamy łatę tak by w lunecie niwelatora była wartość 211 cm.
Na dole łaty widzimy ile należy dosypać ziemi lub zebrać.
Pomiar wykonują 2 osoby.
Znacznie wydajniejszym rozwiązaniem jest niwelator laserowy który sam ustawia się do poziomu a pomiar wykonujemy sami.

Szukaj urządzeń Sokkia, Topcon, Leica, Wild, Trimble, Amman, Spectra i Quante.
Nie polecam urządzeń które pochodzą z Chin lub są wystawiane w supermarketach. Dobrze wykonany pomiar przyspiesza pracę i wielokrotnie zwróci nam koszty poniesione na markowy sprzęt.
Jestem praktykiem buduję boiska sportowe. Jak są dalsze pytania proszę pisać.

Pozdrawiam Adrian
Vinz 13:24, 15 kwi 2012


Dołączył: 20 mar 2012
Posty: 62
Adrian napisał(a)
Witam wszystkich na forum.

Obsługa niwelatora optycznego jest prosta.
Po zamontowaniu na statywie za pomocą pokręteł ustawiamy niwelator w pozycji poziomej. Pozycję pokazuje nam libelka zamontowana na niwelatorze. Po wypoziomowaniu możemy okręcić niwelator o 360 stopni i zawsze pokaże nam poziom. Do pomiarów potrzebna jest łata z podziałką.
Odnośnie samych pomiarów trawnika. Stawiamy łatę w miejscu od którego chcemy rozpocząć pomiar. Kierujemy tam lunetę niwelatora, dostrajając ostrość odczytujemy wartość na łacie np. 211 cm. Następnie idziemy na drugie miejsce pomiaru i ustawiamy łatę tak by w lunecie niwelatora była wartość 211 cm.
Na dole łaty widzimy ile należy dosypać ziemi lub zebrać.
Pomiar wykonują 2 osoby.
Znacznie wydajniejszym rozwiązaniem jest niwelator laserowy który sam ustawia się do poziomu a pomiar wykonujemy sami.

Szukaj urządzeń Sokkia, Topcon, Leica, Wild, Trimble, Amman, Spectra i Quante.
Nie polecam urządzeń które pochodzą z Chin lub są wystawiane w supermarketach. Dobrze wykonany pomiar przyspiesza pracę i wielokrotnie zwróci nam koszty poniesione na markowy sprzęt.
Jestem praktykiem buduję boiska sportowe. Jak są dalsze pytania proszę pisać.

Pozdrawiam Adrian


Masz rację. To nie jest trudna rzecz. Już wiem o co chodzi. Dzięki za poradę odnośnie marek niwelatorów. Pozdrawiam.
____________________
"Chcesz być szczęśliwy przez chwilę ? - upij się. Chcesz być szczęśliwy przez dłuższy czas ? - ożeń się. Chcesz byc szczęśliwy przez całe życie ? - zostań ogrodnikiem." :)
mpudlo 19:58, 14 sie 2012

Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 8
Adrian napisał(a)
Witam wszystkich na forum.

Szukaj urządzeń Sokkia, Topcon, Leica, Wild, Trimble, Amman, Spectra i Quante.
Nie polecam urządzeń które pochodzą z Chin lub są wystawiane w supermarketach. Dobrze wykonany pomiar przyspiesza pracę i wielokrotnie zwróci nam koszty poniesione na markowy sprzęt.
Jestem praktykiem buduję boiska sportowe. Jak są dalsze pytania proszę pisać.

Pozdrawiam Adrian


Słowem wyjaśnienia. Ze świecą szukać niwelatora, kótry nie jest produkowany w Chinach.

Sokkia, Topcon, Leica - tak.

Wild - tak, ale nie ma już tej marki i dostępny jest sprzęt z drugiej ręki

Trimble - produkuje niwelatory pod marką Spectra Precision

Amman, Quante - nie wiem, kto to w Polsce sprzedaje i oferuje chociażby części zamienne do tych produktów.

Jest mnóstwo, mnóstwo producentów niwelatorów, których warto rozważyć. Do tej listy dopiszmy: Pentax, Geo-Fennel, Nikon, może nawet niskobudżetowy CST/berger.

Do pomiarów ogrodniczych każdy niwelator się sprawdzi. Nawet ten najtańszy, byleby był zrektyfikowany przed sprzedażą.

____________________
mpudlo 20:01, 14 sie 2012

Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 8
Adrian napisał(a)
Witam wszystkich na forum.


Znacznie wydajniejszym rozwiązaniem jest niwelator laserowy który sam ustawia się do poziomu a pomiar wykonujemy sami.


Pozdrawiam Adrian


To święta prawda. Niwelator laserowy jest panaceum na kłopotliwą technikę pomiaru niwelatorem optycznym, w którym musi uczestniczyć co najmniej dwie osoby.

Niwelator obrotowy pozwala działać w pojedynkę, zarówno na etapie prac wykonawczych, jak i inwentaryzacyjnych.

Najtańsze modele są niewiele droższe od porządnych niwelatorów optycznych.

Bardziej zaawansowane obrotowce pozwalają też tyczyć spadki - jednoosobowo!

____________________
mpudlo 20:05, 14 sie 2012

Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 8
Gardenarium napisał(a)
Mamy taki niwelator i używamy go zawsze do wytyczania np. poziomu trawnika, nawet każdą deskę na tarasie wyznaczamy niwelatorem. Często podpowiadamy klientom, gdzie ma się kończyć ostatni schodek, znaczy na jakim poziomie, aby nie był niżej niż np. poziom ulicy.

To bardzo przydatne urządzenie.



Danusiu, ileż jeszcze możliwości drzemie w niwelatorze optycznym, a przez wielu jest uważany za najbardziej prostacki instrument pomiarowy

Chociażby, można nim inwentaryzować obiekty na działce i robić zgrubną mapę sytuacyjno-wysokościową.

____________________
mpudlo 20:15, 14 sie 2012

Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 8
Adrian napisał(a)
Witam wszystkich na forum.

Po wypoziomowaniu możemy okręcić niwelator o 360 stopni i zawsze pokaże nam poziom.Adrian


Pod warunkiem, że instrument jest zrektyfikowany i działa poprawnie.

Adrian napisał(a)
Do pomiarów potrzebna jest łata z podziałką.


Do pomiaru różnic wysokości możemy używać nie tylko typowej łaty niwelacyjnej, ale każdego celu z jakąś podziałką. Np. jeśli chcielibyśmy niwelować klientowi słupki ogrodzeniowe, to karkołomnym byłoby stawianie na nich łaty. Wystarczy wtedy użyć zwykłej zwijanej taśmy i tak ustawić niwelator na statywie, by znalazła się ona w polu widzenia optyki.

Adrian napisał(a)
Odnośnie samych pomiarów trawnika. Stawiamy łatę w miejscu od którego chcemy rozpocząć pomiar. Kierujemy tam lunetę niwelatora, dostrajając ostrość odczytujemy wartość na łacie np. 211 cm. Następnie idziemy na drugie miejsce pomiaru i ustawiamy łatę tak by w lunecie niwelatora była wartość 211 cm.
Na dole łaty widzimy ile należy dosypać ziemi lub zebrać.


To opis tylko jednej czynności pomiarowej, czyli tyczenia, gdzie praktycznie wykonujemy odczytów i nie robimy obliczeń. Podstawowy pomiar niwelatorem to wyznaczanie różnic wysokości i na ich podstawie obliczanie wysokości punktów charakterystycznych ma działce.

Przy wykonywaniu odczytów warto wiedzieć, że w okularze niwelatora będziemy widzieli trzy kreski pomiarowe. Wszystkie pomiary między kolejnymi punktami trzeba realizować za pomocą tej samej kreski.

Warto szukać łat z dustronnym podziałem - z jednej z klasycznym "E" (geodezyjnym), z drugiej milimetrowym. Początkujący zawsze zaczynają od "milimetrów", bo jest im łatwiej liczyć różnice wysokości

pozdrawiam,
mp
____________________
mpudlo 20:16, 14 sie 2012

Dołączył: 10 lip 2012
Posty: 8
Vinz napisał(a)


Masz rację. To nie jest trudna rzecz. Już wiem o co chodzi. Dzięki za poradę odnośnie marek niwelatorów. Pozdrawiam.


Vinz, a propos, już mierzysz?

Jakie efekty?

pozdro,
mp
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies