Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Aż 50 m do ogarnięcia :) pomożecie?

Pokaż wątki Pokaż posty

Aż 50 m do ogarnięcia :) pomożecie?

gooseberry 10:32, 23 maj 2012

Dołączył: 06 maj 2012
Posty: 62
dziękuję Małgosiu!

mam kolejnego iglaka
sosnę gęstokwiatową 'Jane Kluis'...

____________________
gooseberry 19:06, 26 maj 2012

Dołączył: 06 maj 2012
Posty: 62
proszę o pomoc...
mam taki duży bukszpan... będzie wykopywany i musiałabym go raczej od razu wsadzić...
czy możecie mi podpowiedzieć w którym miejscu najlepiej?
bukszpan jest wysoki na 1,20 m i szeroki na 1m... taki większy...

proszę również o podpowiedź czy sensownie to rozmieściłam? chodzi mi głównie o te wieksze rośliny...
jestem otwarta na sugestie...



na razie biednie wygląda ta siatka na końcu działki...marzył mi się żywopłot liściasto-iglasty... póki co rozmieściłam tylko iglaki...

czym możnaby obsadzić tą wypustkę po lewej? chciałabym wsadzić tam lilaka szczepionego na pniu...ale nie wiem co pod niego?

____________________
moni 15:17, 27 maj 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
gooseberry napisał(a)
czy hortensje ogrodowe lubią słońce? wymyśliłam,że ładnie by wyglądały przy tarasie po prawej stronie...
ta wypustka natomiast na środku... może rododendron? jest atrakcyjny jak kwitnie,no i liście są zielone chyba cały rok... po prawej stronie na końcu działki wsadziłabym jodłę koreańską lub coś co wygląda jak ładna choinka
nie bardzo mi to wychodzi...wkleję moje pierwsze próby... co myślicie?
kolory nie do końca takie, jakie chcę, ale tylko to znalazłam w tym programie...



na razie tylko prawa część...

Piękny będzie ten ogród bardzo ładnie dobrałaś roślinki gooseberry
____________________
Mona
gooseberry 12:56, 28 maj 2012

Dołączył: 06 maj 2012
Posty: 62
oj, dziękuję Monia

na razie kupiłam tylko kilka z tych roślin, o których myślałam...
nadal szukam "wyższej" jodły w rozsądnej cenie...

to, co już mam u siebie:
- 2 x hortensja ogrodowa (biała i ciemny róż)
- 2 x suchodrzew
- 1 x sosna wejmutka 'Krügers Lilliput'
- 1 x sosna (niestety nie wiem jaka,bo podarowana)
- 1 x jałowiec płożący "blue chip"
- 3 x rozchodnik okazały
- 1 x sosna gęstokwiatowa 'Jane Kluis'
- 5 x kostrzewa miotlasta
- 3 x karmnik ościsty
- 1 x kostrzewa sina
- 2 x większy bukszpan
- 5 x mały bukszpan

i kolejne pytania z prośbą o podpowiedź

1. chciałabym zrobić małą obwódkę z bukszpanu, taką niską... ile muszę liczyć bukszpanów na m?
2. jaka trawa wyglądałaby ładnie obok rozchodników, bukszpanu i iglaka?
3. ma ktoś pomysł na miejsce dla lawendy?

byłabym wdzięczna za pomoc...

____________________
magnolia 13:50, 28 maj 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
uważaj na wymagania roslin. Nie powinno sie sadzic obok gatunków o skrajnie różnych wymaganiach. Rododendrony, hortensje, pierisy lubią kwaśno. Bukszpan woli ziemię odkwaszoną, warto mu wapnować podłoże. Lawedna tak samo jak bukszpan, ona jeszcze musi mieć słońce.
Co do projektu- myślę że na końcu, za sosnami karłowatymi mogłoby być wyżej. Tylko nie wiem jakie sa kierunki świata, czy sosny nie będą wtedy w cieniu.
Ja też jestem zwolennikiem sadzenia w ogrodzie jakiegoś drzewa lisciastego, choćby nie dużego i choćby jednego. Może to być wisnia Umabraculifera, robinia Umbraculifera, jakmasz żyźnie i wilgotno to wiąz pendula czy camperdownii. Z mniej uporządkowanych klon ginnala, klon polny, głóg ( tylko miewa mszyce), grujecznik japoński, robinia Frisia ( jak masz ciężką glebę to nie), grab fastigiata.

Wydaje mi się że układ Twojego ogródka daje szansę na zrobienie częsciowego kulisowania w ogrodzie. Tzn żeby nie wszystko było widoczne z każdego punktu ogrodu. Warto to wykorzystać, wtedy jest ciekawiej, tworzą się zakątki. Dlatego np, tu gdzie zaplanowałaś pieris warto dać coś wyższego, tak żeby przesłoniło trochę dalsza część ogrodu ( ale tak trochę, nie dosłownie szczelną ścianą).
Bardzo podoba mi się pomysł na hortensje przy samym tarasie. Ja jestem za wiechowatymi Silver Dollar, a między nie, można wsadzić po 'danusiowemu' po miskancie, żeby dodał im lekkości, ładnie otulił.
Może się zmieści u ich nóg coś co zakwitnie wiosną? Choćby cebulowe, albo jakieś orliki w większej gromadzie?
Suchodrzewy- bardzo Ci na nich zależy?- trochę duże i o naturalistycznej formie, co zniechęca mnie do nich w małym ogródku.
____________________
ewalm 14:41, 29 maj 2012


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
i może to miejsce na środku to dla rododendrona nie jest najlepsze - dobrze mi się wydaje, że bedzie tam dużo słońca? Może tam właśnie dać duże rozchodniki z trawami?
____________________
Ogródek na trzy lata
gooseberry 16:37, 29 maj 2012

Dołączył: 06 maj 2012
Posty: 62
dziękuję Wam... cenne rady..
rzeczywiście... skupiłam się na tym słońcu i wyglądzie roślin... zapominając o glebie..

te hortensje najbardziej mi pasują przy tarasie... będzie pergola równo z tarasem...ona da trochę cienia... myslałam też o tym większym bukszpanie, że trochę rzuci cień... może w takim razie zamienić miejsce większej trawy..np.miskanta z tym bukszpanem?

ogródek jest po stronie południowo-zachodniej...
wydawało mi się, że rododendron jest reprezentacyjny...zimą zielony i kwitnie pięknie, stąd to miejsce honorowe ale rzeczywiście pełno tam słońca... suchodrzewy jednak chciałabym zostawic, bo podobają mi się drobne, błyszcząe listki, są zimozielone i kwiaty delikatnie pachną

to co możnaby zamiast tego rododendrona?
tak, żeby zimą też jakoś wyglądało...

____________________
gooseberry 21:41, 03 cze 2012

Dołączył: 06 maj 2012
Posty: 62
czy może mi ktoś doradzić jakie krzewy lub co konkretnie mogłabym posadzić na końcu działki?
mam same małe iglaki, które nie zasłonią siatki...
____________________
EwaG 07:29, 04 cze 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
gooseberry napisał(a)
czy może mi ktoś doradzić jakie krzewy lub co konkretnie mogłabym posadzić na końcu działki?
mam same małe iglaki, które nie zasłonią siatki...

A ile miesjca z szerokości chcesz przeznaczyć na ten żywopłot:
Szybko rosną krzewy liściaste (np. wąski berberys 'Erecta' - trzeba by gęsto posadzić, by był szybki efekt), tawuły (szeroka gama, można prowadzić w formie krzewów o pokroju naturalnym, ale też strzyc), żywopłot z grabu (też do strzyżenia).
Efekt zasłony przez cały rok dadzą Ci iglaki np. cisy czy żywotniki np, odmiana "Smaragd" lub 'Holmstrup. A ponieważ u Ciebie jest niewiele metrów do obsadzenia to warto od razu zainwestować w większe egzemplarze. Wtedy od razu masz przesłonę i efekt niemalże natychmiastowy.
I popieram Magnolię: posadź drzewo (kuliste lub o pokroju kolumnowym), ogród od razu stanie się bardziej przestrzenny.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
gooseberry 14:26, 04 cze 2012

Dołączył: 06 maj 2012
Posty: 62
dziekuję za odpowiedź Ewa!

chciałabym obsadzić w sumie całą siatkę na końcu działki.. tak piętrowo...
pomyślę o tych żywotnikach lub cisie, bo fajnie by wyglądały przez cały rok.. tylko wolałabym chyba pojedyncze okazy, żeby nie było to jednolite...będzie to jakoś wyglądało, jeśli zrobiłabym większe i mniejsze iglaki? pasowałoby drzewko liściaste? jest jakiś buk, który nie rośnie duży?

zastanawiałam sie nad tym co napisałyście z Magnolią o tym drzewku... widziałam ostatnio catalpy..
czy one wszystkie rosną duże czy są jakieś mniejsze, do takich małych ogródków?
magnolia proponowała m.in. wisnię Umabraculifera i robinię Umbraculifera.. czy są jeszcze jakieś mniejsze drzewka, na słoneczne stanowiska, które by pasowały do mojego ogródka i tych iglaków ( poza wierzbą, bo nie bardzo mi się podoba)? gleba jest przeciętna...

proszę również o podpowiedź gdzie najlepiej byłoby umieścić takie drzewko?
po lewej stronie jest rynna, więc przy deszczach jest wilgotno...



____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies