Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Aż 50 m do ogarnięcia :) pomożecie?

Pokaż wątki Pokaż posty

Aż 50 m do ogarnięcia :) pomożecie?

gooseberry 02:08, 07 maj 2012

Dołączył: 06 maj 2012
Posty: 62
witam serdecznie, od jakiegoś czasu przyglądam się wielu pięknym ogrodom, które tutaj powstawały... podglądam pomysły i rozwiązania innych... jednak nie potrafię do końca zdecydować się na coś konkretnego... znajomi i rodzina proponują rośliny ze swoich ogrodów.. im tych propozycji więcej, tym większy mętlik w głowie...stąd moja prośba... chciałabym rozsądnie zagospodarować niewielki ogródek w zabudowie szeregowej... ogród ma wymiary 6m x 12m z tarasem, z czego do zagospodarowania mam tylko 6m x 8m... w ostatnich dniach przygotowaliśmy zraszacze do trawnika, według mojej wcześniejszej koncepcji...



nie jestem do końca pewna czy tak to ma wyglądać, ale chciałam od czegoś zacząć...
po obu stronach tarasu przewidziane są pergole... ogród jest słoneczny...

byłabym wdzięczna za jakiekolwiek podpowiedzi i rady...

____________________
Gardenarium 08:28, 07 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Witaj, bardzo podobny układ ogrodu ma Madzia Ogród Magdalenka

Linia trawnika jest fajna, takie dwa wnętrza się zrobiły. Przegrodę po prawej możesz zrobić ze strzyżonego cisa, gdzieś w drugiej części umiejscowić ławkę a naprzeciw niej zrobić wodę (ciurkadełko) albo ładną kompozycję do podziwiania.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
gooseberry 13:00, 08 maj 2012

Dołączył: 06 maj 2012
Posty: 62
dziekuję Danusiu za zainteresowanie i podpowiedź... przeczytałam cały wątek ogrodu Magdalenki

u mnie została położona trawa, na razie w prostokącie...
teraz zajmę się roślinami, które chciałabym jakoś sensownie rozplanować i powsadzać
wybór jest ogromny a dla amatora to istna czarna magia

wiem na pewno, że nie chciałabym roślin trujących w ogrodzie, również tych, które mają biało-zielone lub żółto-zielone liście... takie chyba jedyne póki co moje ograniczenie... ponieważ siatki oddzielające sąsiednie ogródki są niskie, odpada typowy żywopłot... myślałam natomiast o stworzeniu takiego iglasto-liściastego żywopłotu na tej większej siatce, na końcu działki...

podoba mi się wiele roślin, jednak zdaję sobie sprawę z tego, że im więcej roślin w tak małym ogródku, tym większy chaos zapanuje moim marzeniem jest ogródek ciekawy o każdej porze roku... będę się starała wybrać kilka roślin, które spełniłyby to choć w niewielkim stopniu...
póki co wybrałam- na razie na papierze: bukszpan (chciałabym w formie kul - większych lub mniejszych, ale podobają mi się również obwódki rabat z bukszpanu), kosodrzewinę, oczar "Diane", pigwowiec japonski ( jesli jest jakaś odmiana pasująca gabarytem do małego ogródka ), modrzew japoński ( drzewko formowane), sośnica japońska, klon palmowy,lilak , z mniejszych: rozchodnik okazały, funkia, wrzos, tawułka, żurawka, kostrzewa miotlasta, lawenda wąskolistna, fiołek pachnący, chryzantema, karmnik ościsty...

da się to jakoś połączyć w całość ?
czy są jakieś rośliny, które się wykluczają? tzn. jedno nie może rosnąć koło drugiego?

byłabym wdzięczna za rady!
pozdrawiam ciepło

____________________
noemi 14:03, 08 maj 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 5938
Witaj, jestem z rewizytą działeczkę mamy bardzo podobną ... nie umiem Ci doradzić w sprawie listy roślin, ale ważne są piętra ... zobaczyłam to po dosadzeniu trzech trzmielin za obwódką z bukszpanu i koniecznie jakiś zawijasek z bukszpanu dodaje uroku a nie zajmuje dużo miejsca i jeszcze jedna zasada , mniej gatunków a duże ilości tego samego , tzw. plamy , jak lawendy, to nie 3sztuki a 45 sztuk posadzonych razem
będę zaglądać do Ciebie i trzymam kciuki za piękne wybory ... jeszcze mi chodzi po głowie, gdzieś ktoś załączył piękny projekt małego ogródka ... zaraz poszukam...
____________________
ogród magdalenka
noemi 14:11, 08 maj 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 5938
Mam... muszę sobie zapisać do kajeciku ...

gdybym nie miała mojego projektu to mój ogródek wyglądałby tak :

http://www.garden-makers.co.uk/garden_portfolio/case_studies_barnes.html

a tu jest link do wątku :

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1007-za-szeregowka-u-suiki?page=2

i taki podobny ogródek :

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1629-mini-ogrodekmaxi-problemy-czyli-prosba-o-pomoc

powodzenia
____________________
ogród magdalenka
Gardenarium 14:21, 08 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Jeśli chodzi o listę roślin to za dużo jest takich gubiących liście lub igły na zimę, będą mało atrakcyjne.
Karmnik jest malutki, to jako dodatek. Dodaj żurawki (Heuchera) http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/96-zurawki-liscie-zamiast-kwiatow
Hosty i trzmieliny zimozielone. Nie lubisz pstrokatych to odm. Coloratus.
Kosodrzewina jeśli to Mops, nawet Pumilio będzie za duża i zdziczeje szybko.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
motylla 20:52, 08 maj 2012


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 588
Witam kolejną właścicielkę miniogródka
Dziękuję, Noemi za zalinkowanie mojego, choć to na razie żaden wzór do naśladowania
Z pomocą wszystkich tu życzliwych osób na pewno wyczarujesz cudny zakątek
____________________
Małgosia - Na okrągło
gooseberry 02:32, 09 maj 2012

Dołączył: 06 maj 2012
Posty: 62
dziękuję pięknie... noemi za linki, Małgosi za wizytę i Danusi... za cenne podpowiedzi...

czyli mało zimozielonych...
a co jeszcze możnaby dorzucić do tego mojego zestawu zimozielonych?
jest jakiś iglak pokroju choinki, ale nie większy niż 2,5 m z niekłującymi igłami?

żurawki i funkie są na liście o fiołku i karmniku myślałam jako zapełniaczu na najniższym piętrze np koło iglaków...

dziękuję za te trzmieliny, myślałam, że są tylko takie o dwukolorowych liściach... znalazłam trzmielinę fortune'a coloratus

może to trochę głupie pytanie, ale czy jest jakaś zasada przy dobieraniu kolorów kwiatów do elewacji budynku?
____________________
magnolia 11:03, 09 maj 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
z trzmielin nie pstrych ja polecam trzmielinę Minimus.
Wg. mnie jest śliczna.
Dobór roslin do elewacji-
- przy jasnej elewacji dobrze wyglądają ciemniejsze kwiaty, wyrazista zieleń, bordo, ale tez i limonka. Gorzej blade barwy, biały na jasnym ginie, więc powinien mieć plecy czy ramkę z ciemniejszego. W ogrodzie w ogóle nie za dobrze wyglądają barwy brudne, złamane, mieszanki kolorów.
często barwy mocne, których w ubiorze nie tolerujemy w ogrodzie się dobrze sprawdzają. A zieleń je tonuje, tworzy dobrze przejścia...
A przy ciemnej elewacji , czy płocie i w cieniu jasne barwy , biel aż świecą

Z lilaków polecam Ci lilak Meyera 'Palibin'- kolor kwiatów może nie powala , ale za to ma ładny pokrój.
____________________
gooseberry 15:51, 09 maj 2012

Dołączył: 06 maj 2012
Posty: 62
dziękuję magnolia! patrzyłam na tą trzmielinę minimus, ale ona jest trująca.. myślę tak na przyszłość (dzieci)
a z elewacją sie tak właśnie zastanawiałam, mam taki jasny krem z elementami bladoceglanymi (taki rozmyty kolor)
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies