Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Aż 50 m do ogarnięcia :) pomożecie?

Pokaż wątki Pokaż posty

Aż 50 m do ogarnięcia :) pomożecie?

gooseberry 00:55, 15 cze 2012

Dołączył: 06 maj 2012
Posty: 62
proszę o podpowiedź co może być tłem dla małych iglaków?

chciałabym na końcu działki wsadzić mniejsze iglaki z przodu rabaty...
Ewa podpowiadała na rysunku formy kolumnowe...

mam takie iglaki... na razie skromnie...





do tego dwie kosodrzewiny, jedna mughus druga pumilo...

czy pasowałyby np. berberysy kolumnowe i żywotniki szmaragd po 3 szt. każdego oraz jeszcze coś przy świerku? posadzić coś pod świerkiem? kopytnik? karmnik?

pomiędzy iglakami wsadziłabym kilka wrzosów... mam też trawę kostrzewę miotlastą...
pasują funkie o zielonych liściach?
____________________
kwiatholandii 08:40, 15 cze 2012


Dołączył: 06 lut 2012
Posty: 2405
Przybywam z rewizytą
Odwiedz ogród Dominiki. Tam znajdziesz wiele pomysłów. Jest to piękny ogród z pięknymi kompozycjami.

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1067-ogrod-dominiki
____________________
Ogród z perspektywą na przyszłość
gooseberry 23:38, 17 cze 2012

Dołączył: 06 maj 2012
Posty: 62
rzeczywiście ogród cudny.. dziękuję za namiary...
jutro dla odmiany zajmę się przedogródkiem, może nabierze tempa moje planowanie tyłów
____________________
gooseberry 15:32, 20 cze 2012

Dołączył: 06 maj 2012
Posty: 62
no cóż... malusi przedogródek już zorganizowałam



skromniutko... tylko trawka i bukszpan, który chciałabym w kulki prowadzić
____________________
gooseberry 12:17, 22 cze 2012

Dołączył: 06 maj 2012
Posty: 62
obecna pogoda nie sprzyja moim pracom w ogrodzie, sprzyja niestety (albo stety) rozmyślaniom nad planowaniem... już nie jestem taka pewna co wsadzę i gdzie... więc ponownie modyfikuję na papierze

martwi mnie lewa strona mojego ogródka, bo dopiero teraz po intnsywnych deszczach widzę jak się zachowuje ziemia... jest bardzo wilgotna, nie robi się błoto, ale długo przesycha, w porównaniu do innych części ogrodu... cały czas jest tam glina na większej głębokości... nie wiem już kompletnie co tam wsadzić...

moje kolejne wypociny... cały czas szukam kompromisu pomiędzy tym co chcę a mogę



może ten język z kulami bukszpanu trochę podnieść?

jakieś sugestie?
wiem,że jest dużo wątków po prośbie, ale byłabym wdzięczna...
____________________
Joaska 15:13, 22 cze 2012


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 5104
Widziałaś ogród magdalenka Noemi, ona ma taki ogródek jak ty (tak mi się wydaje) może od niej zaczerpniesz trochę inspiracji http://www.ogrodowisko.pl/watek/991-ogrod-magdalenka?page=138, albo miniaturowy ogródek Gabik - po metamorfozie robionej przez Danusię http://www.ogrodowisko.pl/watek/826-miniaturowy-ogrodek?page=136.
____________________
Joaśki ogród z wyobraźni-REALIZACJA 2015 "Niebo samo nie spadnie, trzeba je osiągnąć./Adam Mickiewicz/"
agata_chrosc... 15:29, 22 cze 2012


Dołączył: 28 lis 2011
Posty: 5351
No i niestety moja droga najlepiej jest reagowac na sugestie, nawet jeśli Ci się nie podobają. Wystarczy napisać - dzięki, ale chyba to nie bardzo mi się podoba. Ale skoro zbywasz milczeniem, no to drugi raz już nie bardzo zazwyczaj się chce cokolwiek pisać. To tak z dobrego serca porada...
____________________
ogród w Holandi
magnolia 16:17, 22 cze 2012


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
jeśli jest jak piszesz z lewej strony, to dobierz jednak tam gatunki do ciężkiej gleby.
Bukszpany tam nie za bardzo.
Kaliny ( ale maja mszyce), derenie- polecam dereń Kelseyi- mały, okrągły krzew , choina kanadyjska ( szczególnie Jeddeloch)...
____________________
Ozz 17:51, 22 cze 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Jeśli ogród ma być bez roślin trujących to trudna sprawa... bo wiele roślin ozdobnych niestety ma takie właściwości (choć część oczywiście słabsze).

Tak żeby przerazić na początek z roślin trujących (niestety dużo zimozielonych):
- cis
- bukszpan
- rhododendron
- thuja/żywotnik
- jałowiec
- trzmielina
- barwinek
- bluszcz
- winobluszcz
i inne...

ale generalnie nikt deseru raczej sobie z tych roślin nie robi, zwłaszcza w dużych ilościach (a przy takich najczęściej są dopiero poważne skutki).
Wydaje mi się, że jak coś nie ma kolorowych nęcących dzieci owoców, lub właściwości drażniących, to nie trzeba się aż tak obawiać. A najważniejsze - edukować od małego.

Czyli trzmielina fortunea może być
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Ozz 18:11, 22 cze 2012


Dołączył: 20 cze 2012
Posty: 1908
Podpiszę się pod postem któregoś poprzednika - myślę, żefajnie będą wyglądać na tej ,,wypustce", jakieś średnie/wysokie trawy ozdobne - stworzą ażurową, ale jednak przesłonę do drugiej części ogrodu. Co więcej w zimie też mają walory dekoracyjne.

Najlepiej coś co rośnie kolumnowo i nie rozrasta się za bardzo - mnie się zawsze podobało Proso np. w odmianie 'Heavy Metal'.

Do traw można dodać też coś z ozdobnymi w zimie owocami:

- moze irgi np. irga błyszcząca (trochę rośnie, ale można ją ciąć nawet na żywopłot i ładnie się przebarwia w jesieni)

- ładnie mogą wyglądać rośliny o pędach dekoracyjnch zimą - dereń 'Sibirica', 'Flaviramea', czy Kerria japońska, ale obawiam się, że są za duże do tego ogrodu...)

- lepsza by była może pokręcona wierzba lub leszczyna? Te przynajmniej można mocno ciąć by utrzymać w ryzach (lepiej posadzić trochę bliżej ogrodzenia), a mają piękne kręcone gałązki

Do bukszpanów zawsze najlepiej pasują chyba róże wydaje mi się, że któraś z niekłopotliwych róż okrywowych lub parkowych byłaby ok np. 'The Fairy'...


Z drzew... może kolumnowa lub w innej mniejszej odmianie piękna Jarzębina?
____________________
Tutaj piszę bloga: ZielenDoKwadrat.pl A tutaj walczę z własnymi ogrodami :) MIKRO ogród 2.0 stary wątek tu: MIKRO ogród 1.0
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies