Gdzie jesteś » Forum » Ogrody polskie » Park w Komierowie gm. i pow. Sępólno Krajeńskie

Pokaż wątki Pokaż posty

Park w Komierowie gm. i pow. Sępólno Krajeńskie

anna_zimniewska 21:04, 20 sty 2011


Dołączył: 17 sty 2011
Posty: 107
Obiekt przyrodniczy - zabytkowe parki dworskie

W Komierowie znajduje się pałac z XIX w., przebudowany w okresie międzywojennym w stylu neobarokowo-klasycystycznym. W otoczeniu pałacu rozciąga się obszerny park krajobrazowy o pow. 15 ha, założony zapewne w początkach XIX w. Park został wkomponowany w w miejscowy krajobraz oparty na naturalnych elementach otoczenia. Na terenie parku znajdują się okazy wielu gatunków drzew liściastych (jesion wyniosły, jesionoklon, klon zwyczajny, klon jawor, topola biała, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, graby, buki, wierzby, lipy, leszczyny, kasztanowce) i iglastych (w tym ozdobnych). Liczne są również gatunki krzewów, między innymi trzmielina pospolita. W parku znajdziemy aleję grabową oraz liczne pomniki przyrody: 8 dębów (niektóre mają do 6 metrów w obwodzie), 2 lipy drobnolistne i cis pospolity.
W jego południowej części znajdują się dwa stawy rozdzielone groblą, grodzisko otoczone częściowo murem z 1919 r. oraz ruiny kaplicy grobowej z 1863 r. zniszczonej w 1939 r.

źródło:Kaja R., Przewodnik po zespołach pałacowych i dworskich, Bydgoszcz, 2002
http://www.zabytki.pl/sources/zabytki

A teraz troche zdjeć

DWOREK









PARK

























PANORAMY Z PARKU
























Zapraszam do Komierowa

pozdrawiam
Ania




____________________
www.annazimniewska.blox.pl ; www.projektowaniezieleni.blox.pl
Gardenarium 21:08, 20 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ja przyjadę, to mój ulubiony styl dworków/pałaców.
Czy on popada w ruinę, czy ktoś go kupił. Jestem zakochana w takich obiektach i chętnie bym się zajęła takowym i jego parkiem robiąć z tego coś pożytecznego dla miłośników architektury, parków i dzikiej przyrody. Ogród historyczny odbudować ? Nie ma sprawy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
anna_zimniewska 21:22, 20 sty 2011


Dołączył: 17 sty 2011
Posty: 107
To jest dworek (ruina już prawie) rodziny Komierowskich (Tomasz syn Andrzeja Komierowskiego był żonaty z Różą rodziny z Zamoyskich). jest to jedna z najstarszych rodzin w Polsce. Kiedyś tam były biura PGRu. ale teraz rodzina Komierowskich odzrskała to miejsce
Na terenie są 3 stawy zdjecia robiłam w październiku na zajeciach terenowych.
____________________
www.annazimniewska.blox.pl ; www.projektowaniezieleni.blox.pl
monteverde 21:54, 20 sty 2011


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
może sprzedadzą dwór?)
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
Matka 21:56, 20 sty 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
Komierów nie jest czasem w moich okolicach?Szczecinek?
____________________
U Matki
anna_zimniewska 21:58, 20 sty 2011


Dołączył: 17 sty 2011
Posty: 107
Komierowo... nie Komierów
____________________
www.annazimniewska.blox.pl ; www.projektowaniezieleni.blox.pl
Matka 21:58, 20 sty 2011


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
no, ok, niech i tak będzie
____________________
U Matki
anna_zimniewska 22:00, 20 sty 2011


Dołączył: 17 sty 2011
Posty: 107
)
____________________
www.annazimniewska.blox.pl ; www.projektowaniezieleni.blox.pl
anna_zimniewska 23:23, 20 sty 2011


Dołączył: 17 sty 2011
Posty: 107
no w tym Komierowie przydałaby sie rewitalizacja założenia dworkowo-parkowego...ale kupa kasy bybyła potrzebna!!
____________________
www.annazimniewska.blox.pl ; www.projektowaniezieleni.blox.pl
Gardenarium 00:24, 21 sty 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Gdybym to pozyskała, w marzeniach oczywiście, to bym zrobiła za mniejszą kasę, bo bez robocizny.
Ale już jest we władaniu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies