Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Problem z brzydką pustą dużą rabatą

Pokaż wątki Pokaż posty

Problem z brzydką pustą dużą rabatą

sasanka 14:42, 29 maj 2012

Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 12
Jestem osobą z natury uporządkowaną która lubi mieć wszystko zaplanowane więc zanim zabrałam się za ogród poprosiłam o pomoc projektanta. Nie będę opisywać wszystkich perypetii bo znudziłabym wszystkich czytających zanim dotarłabym do meritum sprawy - projekt był dobry i sprawdza się w różnych częściach ogrodu poza tą. Zmieniło się od czasu projektu dosłownie wszystko - włączając wielkość rabaty i zacienienie, które było niemal całkowite a teraz to patelnia. Byłam dzielna i stwierdziłam że 'dam radę'. Nie dałam. Aktualnie tak wygląda rabata:


pusta, dziurawa, nieciekawa

Ze względu na obecność dużego drzewa oraz zabudowań WYDAWAŁO mi się że tam nadal jest cień. Ostatnio tuż przed zakupem runianki postanowiłam jednak to sprawdzić - zrobiłam zdjęcia o różnej porze dnia:

7:00


8:00


9:00


11:00


o 12:00 odrobina cienia


i później już do 17-18 słońce. Jak widać ciężko ją nazwać zacienioną.

Najgorsze jest to że w zamyśle miała to być najbardziej reprezentacyjna część ogrodu - to na to patrzę siedząc na tarasie. I patrzeć nie mogę Pozostała część ogrodu jest raczej w dość uczesanym, nowoczesnym stylu, z połaciami jednolitych gatunków.

Żeby jakoś polepszyć (?!?) sytuację pierwszą dziurę podsadziłam rozchodnikiem okazałym, a w centralnym miejscu zaplanowałam łan szałwii omszonej. Zostaje mi dziura po prawej na której chciałam założyć hostowisko-żurawisko Czy nie wyjdzie za pstrokato?

Koniecznie chce dosadzić iglaków, tylko się boję, że po posadzeniu będzie jeszcze gorzej

Od lewej rosną: grujecznik, za nim kalina dawn, mały krzaczek z przodu to obiela. Dalej grupa laurowiśni z królującym nad nimi jarząbem. Pod płotem grupa sześciu jaśminowców w dwóch odmianach i kalina koralowa roseum która podobno jest szybkorosnąca (a ja od dwóch sezonów jej niemal niezauważam bo nie chce odrosnąć od ziemi). Między nimi trzy wiśnie fukubana. Grupa krzaczków w centrum rabaty to weigele. Po prawej trzy kolkwicje. W głębi w rogu świerk engelmanna a pod płotem trzy amanogawy. Z przodu w rogu kalina onondaga.

Moje pomysły:
- dwie sosny kolumnowe np. green tower w dziure przy ogrodzeniu między graby i amanogawy (nie ratuje to samej rabaty ale zdecydowanie mi ułatwi życie z sąsiadami)
- iglak o ładnym pokroju w głębi po lewej stronie platana - np. acrocona
- iglak pod płot po lewej pomiędzy laurowiśniami a kaliną
- może dosadzić coś po lewej engelmannii? jakąś conikę np.?

Zawsze mi się wydawało że będzie gęsto, ładnie i kompletnie. Ale jak obejrzałam sobie zdjęcia ogrodów na forum to totalnie się załamałam.

Może znajdzie się ktoś kto mi podpowie gdzie zasadzić iglaki żeby to wyglądało dobrze?
sasanka 15:32, 29 maj 2012

Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 12
Tak wydawało mi się że to będzie wyglądać - etap papierowy

baraga1904 15:39, 29 maj 2012


Dołączył: 22 lip 2010
Posty: 6854
Może pomyślisz o trawach, z tyłu rabaty wysokie np miskanty. Na ogrodowisku jest wiele ciekawych ogrodów z rabatami na których sa trawy .
sasanka 15:42, 29 maj 2012

Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 12
To dobry pomysł. Zwłaszcza że trawy przewijają się przez niemal wszystkie inne rabaty. Ale to zrezygnować z tych żurawek?
Pszczelarnia 15:56, 29 maj 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Dosadzanie iglaków nie jest dobrym pomysłem - masz na tej rabacie (zwróć uwagę, że jest nieproporcjonalnie szeroka do tej wąziutkiej z prawej strony) dużo kolekcjonerskich, wyjątkowych, dla mnie bardzo urokliwych, okazów drzewek i krzewów. Iglaki pogłębią wrażenie chaosu. Tutaj dominują liście, Ty myślisz o igłach? Najlepiej, żeby były 3 poziomy: duże drzewo, krzewy i byliny trwałe z jakimiś sezonowymi nasadzeniami - kwiatkami. I nic więcej.

____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
moni 16:11, 29 maj 2012


Dołączył: 06 paź 2011
Posty: 834
Moja droga Sasanko z tym brzydka to trochę przesada są roślinki ładne nie to co u mnie gdybyś u mnie zobaczyła to zmieniłabyś zdanie.
____________________
Mona
Gardenarium 21:27, 29 maj 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Może dosadź kilka hortensji bukietowych do tych traw?
Proponuję też kolorowe żurawki, ale na samym brzegu i dużymi ilościami.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
sasanka 16:04, 30 maj 2012

Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 12
Postaram się przybliżyć okolice mojej brzydkiej rabaty.

Po lewej rabata hortensjowo-żurawkowa (w głębi anabelle z przodu limelight)


po ukosie wzdłuż ogrodzenia wąski żywopłot z graba monumentalis. dopóki nie urośnie za zasłonę służy winobluszcz



w bezpośrednim sąsiedztwie omawianej rabaty mała rabata z kiku-shidare wypełniona orszeliną. pod płotem trzy styraki, po lewej śniegowiec wirginijski i klon strzępiastokory z pełnokrężnikiem



po prawej od rabaty, pod płotem wąska rabata z trzema grabami frans fontaine. jako środkowe tło tawuła billardii triumphans, podsadzona bergeniami i turzycą. dalej trzy kanzanki z hortensjami pinky-winky podsadzone małą tawułą japońską pink princess z tego co pamiętam



za domem rabata rh - w trakcie prac


przy wejściu rabaty żwirowe


sasanka 16:08, 30 maj 2012

Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 12
Przepraszam za jakość zdjęć, robiłam dzisiaj o poranku na szybko przed pracą

A tak się przedstawia sama rabata w trakcie prac:







irytuje mnie jak bardzo jest dziurawa. przy skrócie kamery tego nie widać ale jak się podejdzie bliżej to totalna załamka







sasanka 16:11, 30 maj 2012

Dołączył: 29 maj 2012
Posty: 12
Dziękuję za pomysły.

Danusiu
te żurawki to dużo w tej samej odmianie czy można poszaleć z kolorami? Hortensje kocham ale szczerze mówiąc nie wiem gdzie bym miała je wkomponować?

Dlaczego wszyscy są przeciw wrzuceniu tu iglaków? Do tej pory jak pokazywałam tą rabatę to największym zarzutem był brak iglaków i w związku z tym same badyle w zimie (mnie to akurat nie przeszkadza bo w zimie nie widuje ogrodu w ogóle)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies