Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Pożyteczne mikroorganizmy

Pokaż wątki Pokaż posty

Pożyteczne mikroorganizmy

Mikrob 10:50, 01 cze 2012


Dołączył: 16 maj 2012
Posty: 6
Witam,
od ponad 5 lat w moim ogrodzie stosuję pożyteczne mikroorganizmy. Na początku nieufnie, obecnie jestem ich zdecydowanym fanem. Okazało się, rośliny które nie miały prawa przeżyć przeżyły i mają się całkiem nieźle, owoce są dorodniejsze i nawet przymrozki ( niestety te ok. 4-5 stopni) nie są im straszne. Kwaśna dotychczas gleba ma pH 6,8-7,0, a ciągle brązowiejące różaneczniki maja piękne zielone liście. Zauważyłem, że od 3 lat zużywam dużo mniej wody do podlewania ogrodu. Okazało się, że mój ogród do 2007 roku wręcz szprycowany chemią rośnie bez niej o wiele lepiej. Dzisiaj nie boję się czy moje wnuki nie zjedzą truskawki którą przed chwilą opryskałem chemią i wiem, że praca w ogrodzie z zastosowaniem pożytecznych mikroorganizmów może dać prawdziwą radość i przyjemność.
Chętnie podzielę się swoim doświadczeniem z forumowiczami.

Pozdrawiam
Mikrob
____________________
"Czerpiąc z potencjału Natury przywracamy zdrowie Człowiekowi i Ziemi"
monteverde 10:52, 01 cze 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Cześć Mikrob właśnie listonosz przyniósł mi kupione EM-y , co możesz o nich powiedzieć, czy faktycznie są tak dobre?
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
GabiK 10:59, 01 cze 2012

Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 3376
Witaj Mikrob i opowiadaj z punktu widzenia praktyka.
Jak to się stosuje? Jak regularnie?
____________________
Ogrodniczka in spe - Miniaturowy ogródek
nika 11:02, 01 cze 2012


Dołączył: 09 sie 2011
Posty: 783
Witaj Mikrob.
Ja też zastanawiałam się nad ich zakupem i chętnie dowiem się czegoś więcej na ten temat
Pozdrawiam
____________________
Nika i jej marzenie o pięknym ogrodzie
Mikrob 11:50, 01 cze 2012


Dołączył: 16 maj 2012
Posty: 6
Witam,
nie wiem czy moge tutaj posługiwać sie nazwami preparatow, a jest ich klika: do gleby, na rośliny i do usuwania odorów, pleśni, na choroby grzybowe i mszyce, na pędraki, opuchlaki i drutowce, a co za tym idzie krety,
ale odpowiadam po kolei:
Monteverde - Niewątpliwie stosowanie ich przynosi fajne efekty tak jak opisałem w swoim poście. Oczywiście nie dzieje sie tak z dnia na dzień - to jest proces. Za mało mam informacji aby odpowiedzieć Ci precyzyjnie, ni wiem
gdzie chcesz stosować
z czym chcesz sobie poradzić
jaka gleba
Nie wiem czy mogę podac tutaj adres strony gdzie jest więcej informacji.

GabiK
W pierwszy roku więcej w nastepnych latach mniej. Zawsze wiecej do gleby, mniej na rośliny do podlewania i oprysku Do gleby 1,5-2 litry na 100 m2, pogłównie w uwodnieniu od 1:30 do 1:50. Wszystko w zależności od upraw. Ważne nie rozcieńczać wodą chlorowaną - to zywe kultury bakterii. Wodę chlorowaną odstawić na nie mniej niż 24 h, chlor się zdezaktuwuje i można używać. Stosuje się od 3 do 4 razy w roku.

nika
Rozpoczynając stosowanie pozytecznych mikroorganizmów udajesz się w podróż z której nie bedziesz chciała wrócić.
Pozdrawiam
Mikrob
____________________
"Czerpiąc z potencjału Natury przywracamy zdrowie Człowiekowi i Ziemi"
ania_wesola 12:13, 01 cze 2012


Dołączył: 11 sie 2011
Posty: 229
Ciekawy temat, też zastanawiałam się ostatnio nad ich zakupem
____________________
Od planów do... spełnienia marzeń
Basiaw 12:25, 01 cze 2012


Dołączył: 19 sie 2011
Posty: 1191
Bardzo ciekawy wątek, nie wiem co na to regulamin Forum, ale może jednak Mikrob może powiedzieć, co konkretnie sam stosuje?
Ja jestem załamana moją glebą, jest piaszczysta, słabiutka, bardzo szybka przesycha a jak patrzę na warzywniak, to już w ogóle płakac mi się chce Cała wiosna jest tak bardzo wietrzna, że wywiewa ten piasek i wywiewa i moje grządki wyglądają jak zrobione w piaskownicy.
Na rabatach z nieco już rozrośniętymi bylinami, krzewami, tgdzie nie widzę gołej ziemi jest znośnie, rośliny sobie radzą ale warzywniak to sezonowość i przez znaczną częć roku ta gleba jest odkryta.
Mikrob, jesli Ty czy ktokolwiek podpowie mi, co zrobić z tą piaskownicą, to będę wdzięczna.
Oczywiście kompost stosuję, ale mam wrażenie, że nawet i kompost jest piaszczysty, to już jakaś paranoja
____________________
Nasz mały, zielony świat
GabiK 12:39, 01 cze 2012

Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 3376
Mikrob możesz podawać nazwę, jeśli nie jesteś jego producentem.
Piszemy w wątkach, jakie stosujemy nawozy, w którzych centrach ogrodniczych i gdzie przez internet kupować, to i ty możesz polecić produkt.
____________________
Ogrodniczka in spe - Miniaturowy ogródek
Mikrob 13:58, 01 cze 2012


Dołączył: 16 maj 2012
Posty: 6
Tam gdzie gleba jest piaszczysta, a tym samym mało organiczna same mikroorganizmy niwiele pomogą. za wszelka cena trzeba ja wzbogacić organicznie aby powstawać mogła próchnica. Napewno nie powstanie ona z nawozów mineralnych. Kompost jest tu doskonałym pomysłem - nie wiem skąd określenie "piaszczysty" kompost. Moze po prostu masz go zbyt mało.
Ale tutaj też jest rada - mianowicie Wiadra Bokashi, lub Terra Preta.
Bokashi to japońskie słowo oznaczajace przefermentowana materie organiczną stosowaną przez ten naród do uprawy swoich ogrodów. Ale do rzeczy - wiadro Bokashi jest plastikowym szczelnym pojemnikiem z kranikiem. Wrzucamy do niego wszystkie odpadki organiczne pozyskiwane w gospodarstwie domowym (również drobne kostki, fusy od kawy i herbaty). Każda warstwę przesypujemy Bokashi - w tym wypadku nazwa odnosi sie do przefermentowanych w specjalny sposób otrąb pszennych -. i szczelnie zamykamy, gdyz to proces beztlenowy. Po kilku dniach na dnie pojawi się nieco cieczy którą regularnie spuszczamy poprzez kranik (ważne). Ciecz tą należy zużyc bezzwłocznie. Można podlewać nia rośliny na rabatkach i w doniczkach (1 łyżka na 4 litry wody), wlewać do istalacji kanalizacyjnej w celu poprawy drożnosci. Gdy wiadro jest pełne, jesteś gotowy, aby móc wzbogacić glebę poprzez dostarczanie jej tak ważnych odżywczych składników.

Wykop dołek głębokości około 30 cm, wymieszaj kompost z ziemią, wsyp mieszaninę do dołka i przysyp ziemią. Jeżeli obawiasz się, że mogą go wygrzebać zwierzęta wykop dołek głębszy. Pamiętaj, aby pokryć dołek całkowicie ziemią, aby zapewnić dalszą fermentację i zapobiec wygrzebywaniu kompostu przez zwierzęta. Świeży kompost jest bardzo bogaty w mikroorganizmy i sadzenie w nim na tym etapie roślin może być dla nich bardzo stresujące. Dlatego odczekaj dwa tygodnie i dopiero potem sadź w nim swoje ulubione warzywa, drzewka, krzewy lub kwiaty. Można również mieszać z kompostem.Takie wiadro można zrobić smemu.
Terra Preta - czyli ciemna ziemia Indian, (a nie ziemia ciemnych Indian) - najżyźniesza ziemia świata.
Pomysł wywodzi się z zamierzchłych czasów od Indian południowo amerykańskich.
Można zrobić ja samemu. Do wiader bokashi lub do wiekszych pojemników dodawać jeszcze węgiel lub pył drzewny. Macie wówczas arcybogatą ziemię nie na rok czy dwa ale na lata.

Do GabiK - mój syn który śmiał się z moich pierwszych eksperymentów z mikroorganizmami prowadzi sklep internetowy z tymi preparatami i stąd mój dylemat -nie chcę naruszać regulaminu forum.

Pozdrawiam
Mikrob
____________________
"Czerpiąc z potencjału Natury przywracamy zdrowie Człowiekowi i Ziemi"
GabiK 14:25, 01 cze 2012

Dołączył: 04 lip 2011
Posty: 3376
To trzeba zapytać Danusi. Pewnie sama się tu niedługo pojawi.
Możesz też na prv tym paru zainteresowanym osobom wysłać.
____________________
Ogrodniczka in spe - Miniaturowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies