Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Pożyteczne mikroorganizmy

Pokaż wątki Pokaż posty

Pożyteczne mikroorganizmy

wawik 14:43, 01 cze 2012


Dołączył: 15 lip 2011
Posty: 468
Do mnie też.
____________________
monteverde 18:17, 01 cze 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Ja chcę użyć EM-ów do poprawienia struktury ziemi w ogrodzie w niektórych miejscach kilofem nie ukopiesz, pomimo dodawania wapna i kompostu, który sama robię właśnie z odpadów ogrodowych i domowych, fusy z kawy i herbaty oczywiście nie słodzone wrzucam pod iglaki,użyje EM-ów też do polania kompostu aby się szybciej i lepiej przerobił, do podlewania i opryskiwania roślin wszystkich oczywiście w rozcieńczeniu,podać możesz mnie też na priv nazwę tych preparatów z internetu
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
19:32, 28 sty 2013
Witajcie moja nowa rodzino
jestem tu nowa jako uczestnik forum /jako członek tej wspaniałej rodziny/ ale już od około pół roku wchodzę na ten portal i czytam, czytam i jeszcze raz czytam i jak do tej pory nie miałam czasu brać udziału w dyskusjach ale jak każdy mam wiele pytań na które nie umiem sobie odpowiedzieć chociaż dużo czytam w internecie na poszczególne tematy.Nie jestem tylko pewna czy moje pytania dotyczą tego forum czy o polepszaniu gleby,choć i tu o to chodzi.Ja mam glebę gliniastą i co roku gdzie mogę na jesieni wysiewam zielonkę którą przekopuję wiosną,kupuję dużo torfu ale ziemia ciągle ciężka i zaskorupia się bardzo łatwo.Naczytałam się sporo na temat polepszaczy gleby Humus Active papka i Rosahumusu.Dwa lata temu użyłam wiosną Humus Active a w ubiegłym roku Rosahumus.Teraz są nowe o tym opinie i nowe instrukcje stosowania że trzeba by było tego kupować dość sporo.Mam w związku z tym pytanie jaka jest wasza opinia o tych środkach.Czy ktoś stosuje i ma jakieś pozytywne zmiany.Czy to można traktować jednocześnie jako nawóz skoro powinno się opryskiwać rośliny.Pozdrawiam Elżbieta
Gardenarium 19:46, 28 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Elu, ja emów nie stosuję, ale polecam Ci poczytanie o poprawie gleby tutaj. Głównie potrzebna jest duża ilość materii organicznej, same Emy nie wystarczą, a poza tym kosztują.
Korzystaj z tego co masz na działce.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/295-jak-poprawic-zdrowotnosc-gleby-w-ogrodzie

No i może ten

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/300-przygotowanie-gleby-pod-ogrod


Mnie czasem dziwi, że ludzie szukają "wynalazków" a zapominają o najprostszych i sprawdzonych metodach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Toszka 21:06, 28 sty 2013


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Elzb napisał(a)
.Ja mam glebę gliniastą i co roku gdzie mogę na jesieni wysiewam zielonkę którą przekopuję wiosną,kupuję dużo torfu ale ziemia ciągle ciężka i zaskorupia się bardzo łatwo.


Elu, ciężką glebę trzeba rozlużnić. Torf na taką glebę jest nie najlepszym wyborem, ponieważ chłonie wodę jak gąbka i w suszy zachowuje sie jak gąbka, czyli trzyma wodę ale jej nie oddaje. Na taka glebę najlepszy będzie gruby piasek... dużo piasku. No i niezastapiony kompost
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
22:01, 28 sty 2013
Danusiu /jeśli tak mogę/ ja nie szukam wynalazków ale czytam o różnych metodach na piękny ogród,przeciez gleba to podstawa.Oglądam program "Maja w ogrodzie " i tam są pokazywane takie wynalazki ale chyba jako reklama .Ten program się bardzo zmienił i nie ma konkretnych porad tylko reklamy i spacer po czyimś ogrodzie.Ja nie mam dużo kompostu ale to co mam to wykorzystuję i od dwóch lat przechodzę na ekologię wykorzystuję gnojówki ze skrzypu z pokrzywy i ubiegłe lato dało mi piękny zdrowy plon m.in.uwielbianych pomidorów które pryskałam tylko mlekiem a potem skrzypem.E.
Gardenarium 00:12, 29 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Elu to dobrze że nie wierzysz w wynalazki, wykorzystuj nawet skoszoną trawę i wszystko co jest odpadem organicznym.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 16:31, 29 sty 2013

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Witam.

Piszecie o przeciwdziałaniu podstawowej chorobie gleby. Obojętne czy to gleba ciężka, gliniasta, czy lekka, piaszczysta - o zlewności. To wynik niedoboru kwasów humusowych, które powstają z substancji organicznej. Gleby gliniaste potrzebują tej substancji dużo więcej niż piaszczyste dlatego szybciej i łatwiej w nich ten proces zachodzi - wykorzystują go mikroorganizmy glebowe.

Elzb wspomniała o Rosahumusie. Zawiera on w 1 litrze tyle kwasów humusowych ile jest w 30 tonach obornika, ale to tylko ekstrakt do bezpośredniego zużycia tak przez rośliny, jak i przez mikroorganizmy, których w glebach ciężkich jest dużo więcej niż w lekkich dlatego o wynikach trudno mówić. Stąd wniosek, że jedną ze skuteczniejszych metod jest uprawa roślin na zielony nawóz stosowana corocznie - tak wnioskuję z relacji. Może też być przydatna głęboka orka zimowa aby napowietrzyć głębsze warstwy gleby, jeśli tylko jest możliwe jej wykonanie lub głęboszowanie.

Pozdrawiam,

Mazan - Walerek.
____________________
Mazan - Walerek
jambosana 23:12, 06 kwi 2013


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Tak sobie planuję jak w tym roku pomóc moim roślinom rosnącym w gliniastej, kamienistej glebie. Czytam o preparatach rosahumus, o pożytecznych mikrobach. Wiele zachwytów (nie tylko ze strony sprzedawców tych preparatów i ich przedstawicieli), ale też i głosy, że pożyteczne mikroby i próchnicę wprowadzimy po prostu obornikiem, kompostem, skoszoną trawą itp.

Dla zainteresowanych natrafiłam na coś takiego http://www.iung.pulawy.pl/PJA/wydane/6/PJA6_4.pdf

Artykuł otrzeźwił moje zapały zakupowe.

Mam mętlik w głowie, ale w tym roku chyba ograniczę się do próby wyprodukowania lepszego kompostu (dotychczas wychodzi mi taki zbity, mało luźny) przy pomocy dżdżownic kalifornijskich i obornika kurzego, końskiego, skoszonej trawy ...Jak nie będzie efektu, to będę szukać dalej.
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
Mikrob 16:41, 07 kwi 2013


Dołączył: 16 maj 2012
Posty: 6
Witam,
poczułem się troszkę wywołany do tablicy, więc:
preparaty określane jako pozyteczne mikroorganizmy lub Probio Emy stosowane bez nawożenia organicznego na niewiele się zdadzą - chyba że w glebie jest już organika wtedy pokażą co umieją. Należy je stosować równolegle z nawożeniem organicznym ( poplonami, obornikiem, kompostami). Jeżeli chcesz wyprodukować dobrej jakości kompost możesz posłużyc się Probioemami, lub Bokashi. Wytwarzając kompost pamiętaj o właściwym stosunku bązowego do zielonego tzn węgla do azotu.
Jeżeli chodzi o cytowany przez Ciebie artykuł to nie traktuj go poważnie, niebawem ukażą się rzetelne wyniki badań dotyczące pożytecznych mikroorganizmów przepowadzone przez IUNG.
Przecież nie musisz stosować tych "wynalazków" na całym ogrodzie. Spróbuj tam gdzie "najbardziej boli", nawet na 20 m2, niech prawdę powie Ci gleba. Jej uwierzysz napewno.
Pozdrawiam
Mikrob
____________________
"Czerpiąc z potencjału Natury przywracamy zdrowie Człowiekowi i Ziemi"
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies