Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Ratunku na pomoc:)

Pokaż wątki Pokaż posty

Ratunku na pomoc:)

Ulcza 16:25, 16 cze 2012

Dołączył: 16 cze 2012
Posty: 11
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów

Na początku chciałam Wam pogratulować Waszych pięknych ogrodów, ogródkow i balkonów również
Dopiero od jakiegoś tygodnia przyglądam się Waszym dziełom, aż żal że nie trafiłam tu wcześniej.

No ale nic, postaram się nadrobić zaległości i naprawić to, co zepsułam w swoim malutkim ogródku


Mieszkam w segmencie, a tu tej zieleni niewiele. Ale coś jednak jest. I chciałabym, aby to "coś" wyglądało, jak należy Mam nadzieję, że poświęcicie mi chwilkę uwagi i coś doradzicie.

Chodzi mi na początek o front domu, mamy tam ok. 50m2, ale prawie całość jest niestety przeznaczona na podjazd. Zostawiliśmy tylko maleńki pasek wzdłuż ogrodzenia 54cm x 6m.
Wiem, wiem, strasznie mało. Teraz, jak oglądam te Wasze ogrody, najchętniej wyrzuciłabym kostkę i całość przeznaczyła na rabaty, ale co zrobić, samochód gdzieś trzeba stawiać.
(Dodam, że od południa do wieczora jest tam słońce.)

Planowaliśmy tam posadzić tuje - najprostsze rozwiązanie. Ale kurcze wszędzie te tuje, chciałabym coś bardziej "wyszukanego". Miły Pan w ogrodniczym polecił nam: szpaler wiśni, jabłoni lub śliwy dziecięcej - na pniu. Odradził różę na pniu (ponoć nie przezimuje), migdałka (też delikatny)..

Sąsiedzi za ogrodzeniem mają tuje, więc śliwa fajnie by się odcinała. Ale ile ich posadzić na takim odcinku? No i co pomiędzy? Chcialabym, żeby to naprawdę ślicznie wyglądało i dawało efekt "wow"


Ach, a dziś przy Płochocińskiej widzieliśmy tuje kule na pniu (chyba w dobrej cenie, 90-120zł) ok 1,5m wys. i to jedyne tuje które by wchodziły w grę, ale pozostaje to samo pytanie - co na dół?

Myślałam o kulach bukszpanowych, czy stożkach, ale czy to się tam zmieści?

Kurcze, taki mały kawałek do zagospodarowania a ja się tak rozpisałam...

Czekam z niecierpliwością na Wasze rady

pozdrawiam

hanka_andrus 17:07, 16 cze 2012


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Ogrodzenie jest ładne,a sąsiad już tło zrobił Dołem możesz dać jasne tawuły i czerwone żurawki.I jakie iglaczki na pniu pomiędzy tym.A jak ze śniegiem z dachu?
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Ulcza 19:17, 16 cze 2012

Dołączył: 16 cze 2012
Posty: 11
Dziękuję Haniu za szybką odpowiedź

No śnieg niestety spada bo zabezpieczenia na dachu nie ma. Ale skoro tuje sąsiadów stoją, to może i moje roślinki dadzą radę?

Fajne propozycje, obejrzałam sobie tawuły, bo jestem kompletną amatorką i nie kojarzę większości roślin z nazwy. Ale od czego ma się google Szczególnie podobają mi się te w wersji różowej, ale chyba i różowa jest w różnych odmianach.

Jak myślisz, jakby były te kule z tujek na pniu, np 4 sztuki, to nie będzie nudno, że wszystkie takie same? Co myślisz o migdałku na pniu, faktycznie taki delikatny i ciężki do utrzymania?
Ulcza 21:28, 16 cze 2012

Dołączył: 16 cze 2012
Posty: 11
Dodam jeszcze, że nie mogą to być rośliny trujące, bo mam dwójkę maluchów.

A i z tymi tujami muszę sprostować, bo to byly strzyżone zwykłe tuje, z kulą na górze, ale nie miały jednego pnia tylko kilka, jak to zwykła tuja... Więc pewnie takich nie warto kupować? No i stąd ta niska cena...

A może śliwa szczepiona na pniu, taka czerwonolistna, duża nie urośnie, będzie się u góry odcinać od tui sąsiadów, ale co na dole?

No wiem, wiem, mecz jest. Ale może ktoś jednak siedzi na forum?
motylla 21:38, 16 cze 2012


Dołączył: 15 mar 2012
Posty: 588
Ogrodowiskowo - wiśnie a między nimi kule bukszpanowe i będzie wow
____________________
Małgosia - Na okrągło
Ulcza 22:52, 16 cze 2012

Dołączył: 16 cze 2012
Posty: 11
Witam Małgosiu i dziękuję za radę

Super pomysł, od razu sobie wyobrazilam i chyba byłoby super.

No wiem, z tym "wow" przesadzilam Na takim kawałku ciężko coś zdziałać. Ale tym bardziej liczę na Wasze doświadczenie i pomysły
EwaG 06:23, 17 cze 2012


Dołączył: 18 maj 2011
Posty: 1089
50 cm to strasznie mało na korzenie drzewa. Jeśli chcesz coś szepionego na pniu to najlepiej niech wystaje ponad plot, bo tak kulka musialaby mieć średnicę 50 cm.
Poza tym czy rzeczywiście masz tyle miejsca na sadzenie w ziemi czy przestrzeni między brzegiem kostki a murem ogrodzenia. Bo przeważnie krawężnik jednak jest sytuowany na betonie i ta "podmurówka" wystaje na zewnątrz i zabiera miejsce.
Z punktu widzenia warunków rozwojowych korzeni - to raczej niższe krzewy wchodza w grę.
____________________
Ewa ; Ogród Ewy G. ; blog http://www.ogrodyewy.pl/
Ulcza 12:07, 17 cze 2012

Dołączył: 16 cze 2012
Posty: 11
Masz rację, zapomnialam o podmurówce. Miesjca jest zatem jeszcze ciut mniej

Pomazgralam trochę po tym zdjęciu, i tak to wyszło.

Trzy śliwy i na dole jedna prostokątna kostka z bukszpanu (na zdjęciu mi to niezbyt wyszło). Co sądzicie?
Gardenarium 16:06, 17 cze 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Ja także uwaązam że nie należy przesadzać z ilością gatunków i odradzam migdałka.

Musisz wygrzebać w tej szczelinie dołek i ocenić jakie są warunki dla roślin. Radziłąbym przed sadzeniem wybrać ziemię co tam jest i nasypać w całości urodzajnej ziemi, zgodnie z wymaganiami roślin.

Zamiast śliwy dziecięcej na pniu, jak namalowała Ewa (ładna) można wybrać też Twoją wersję z kulami tujowymi a pod nimi po dwie kulki z żółtej tawuły np. Golden Princesse ciętej ładnie, plus żurawki o bordowych liściach w przerwach.

Albo całość pod spodem na przemian kostki z żurawek (po 4 szt) i trzmieliny zimozielonej odmiana Emerald'n Gold.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Ulcza 22:04, 17 cze 2012

Dołączył: 16 cze 2012
Posty: 11
Witaj Danusiu

bardzo dziękuję za rady. Ziemię, a raczej piach, cały na pewno wybierzemy, bo on się do niczego nie nadaje.

Bazgrołki moje, nie Ewy też dziękuję. W związku z tym, że jestem wzrokowcem, musiałam sobie namalować to, co zaproponowałaś. Czy tak to mniej więcej miało wyglądać, czy na dole gęściej?
Co na ziemię, kora czy żwir?

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies