Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Stara działka

Pokaż wątki Pokaż posty

Stara działka

Skierak 10:55, 13 lip 2012

Dołączył: 13 lip 2012
Posty: 10
Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Jak już sam wątek wspomina jest to stara działka gdyż pierwszy właściciel czyli moja pra pra babcia osiedliła się w tym miejscu w roku 1922 i stała tam jedynie obora i chałupinka w której mieszkała. Chaupinka wykonana z drewna i ocieplona jakimiś szmatami, gazetami tekturą i czym tam jeszcze nie wiem.

Z czasem powstał tam wybudowany dom który stoi na końcu działki w którym mieszkali moi dzidkowie. Murowany dom powstał gdzie ok 1975r. Jak wiadomo budownictwo tamtych lat jest specyficzne i nie zbyt odpowiadające dzisiejszym stylem budowanie domów.
Z pamiętnych wakacji które spędzałem u dziadków pamiętam mnóstow kwitnących róż które uprawiał dziadek (jakich to nie powiem bo byłem za mały Ale wiem jedynie tyle, że dziadek sam szczepił i pielęgnował róże, które później sprzedawał.

Niestety od 2007r działka stoi ugorem nik o nią nie dbał i chyba nie miał zamiaru. Więc postanowiłem, że własny kawałek ziemi to fajna sprawa w dzisiejszych czasach. Kontak z naturą jest naprawdę mi bliski gdyż bardzo lubię zieleń w swoim otoczeniu.

Niestety jest jedynie mały problem typu następującego że nie mogę być codziennie na działce bo mam do niej ok 150Km więc wpadamy czasem tylko na 3 dniowy weekend, aby zobaczyć co jeszcze stoi i czy chwasty nie zarosły

Na początek może pokaże jak wygląda główny zarys działki:



Jak już widać na pierwszy rzut oka są na działce posadzone stre drzewa których ja sadzenia nie pamiętam
Głownie są to schorowane drzewa owocowe tj. śliwy, jabłonie, grusze, wiśnie, brzoskwinie. Które porastają głownie całą działkę. Są również 2 duże egzemplarze orzecha włoskiegi o przy domu orzech laskowy który owocuje nawet nieźle.

Dlatego też jeżeli bedzie możliwe postaram sie wstawić parę zdj. z podwórka. Teraz problemjest następujący chciałbym zrobić z tego działkę rekreacyjną aby móc wyskoczyć na urlop i posiedzieć.
Możecie mi jakoś pomóc???



Skierak 10:56, 13 lip 2012

Dołączył: 13 lip 2012
Posty: 10
Jak również wiem, Skierniewice są kolebką ogrodnictwa gdyż nawet często bywam w instytucie Warzywnictwa kiedy są jakieś swieta kwiatów owoców i warzyw.
Moniika 11:48, 13 lip 2012


Dołączył: 04 gru 2010
Posty: 2777
Witaj !! Zdjęcia, zdjęcia i jeszcze raz zdjęcia poproszę )) Pozdr. M
____________________
Mój ogródek pod Gdańskiem
Skierak 14:23, 13 lip 2012

Dołączył: 13 lip 2012
Posty: 10
Plan działki:
Tess 17:27, 13 lip 2012


Dołączył: 17 maj 2012
Posty: 12089
Witam Czekam na zdjecia
____________________
Pozdrawiam:) Teresa W Gąszczu u Tess oraz Ogród nad Rozlewiskiem Chętnie dzielę się roślinami z każdym, kto po nie przyjedzie, albo odbierze w jakimś umówionym miejscu. Ale nie wysyłam roślin.
hanka_andrus 19:30, 13 lip 2012


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Witam Skieraku! Skoro masz zamiar tam leniuchować w czasie urlopów i weekendów.musisz przygotować sobie teren.Pooglądaj drzewa pod względem przydatności,Może któreś owocują w tym roku?
Czy chcesz mieć ogród warzywny,czy tylko może krzewy ozdobne.Jakaś wędzarnia, murowany grill,z budynku gospodarczego zrób altankę z miejscami do siedzenia.......może przy kominku? No i trawnik.......cała przyjemność koszenia w weekend przed Tobą.

Ja bym tak zrobiła,gdybym odziedziczyła taką działeczkę.

Tymczasem pozdrawiam!Może inni będą mieli bardziej tematyczne podpowiedzi.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Skierak 20:23, 13 lip 2012

Dołączył: 13 lip 2012
Posty: 10
Dziękuję bardzo za zainteresowanie oczywiście zdjęcia wstawię jak w najbliższym czasie pojadę na działeczkę. Rozmawiałem z żoną i chciała by mieć coś w stylu bardziej mniej pracochłonnego - więc warzywnik to nie za bardzo gdyż to trzeba pielić i podlewać non stop
A trawniczek to napewno się znajdzie
Skierak 21:03, 13 lip 2012

Dołączył: 13 lip 2012
Posty: 10
A tu mam taką małą koncepcję na fragment przy domu jak uważacie coś z tego by było czy jest to całkiem do kitu ??

Przepraszam za jakość ale lepiej nie umiałem



Wszystkie zmiany i propozycję mile widziane
pozdrawiam Skierak
hanka_andrus 21:10, 13 lip 2012


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Mnie się podoba.......zastanawiam się tylko nad citronelkami,one lubią półcień.
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Skierak 21:22, 13 lip 2012

Dołączył: 13 lip 2012
Posty: 10
Wyczytane w internecie
Ta krzewinka tworzy zwarte poduchy złocistożółtych, owalnosercowatych, klapowanych liści odziomkowych, o orzęsionych brzegach wyrastających na długich ogonkach liściowych, o wysokości około 20cm. Pędy kwiatostanowe cienkie, wysokie, nieulistnione, wyrastające z wierzchołków silnie zredukowanych pędów bocznych, osiągają 50cm. Kwiaty kremowe, drobne, zebrane w wiechowate kwiatostany, pojawiają się od czerwca do lipca. Roślina na zimę traci liście, które zamierają.

Bylina stosunkowo łatwa w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych, półcienistych lub lekko ocienionych od strony południowej. W cieniu jej liście zielenieją. Wymaga przeciętnych ogrodowych, przepuszczalnych, uprawionych co najmniej do głębokości 25–30 cm, dość żyznych gleb, stale nieco wilgotnych, o odczynie obojętnym lub zasadowym. Roślina dość wrażliwa na suszę, brak wody powoduje znaczne osłabienie kwitnienia. Pozostawiona wiele lat w tym samym miejscu zaczyna zasychać od środka, dlatego co kilka lat warto ją przesadzić, przy okazji dzieląc roślinę na kilka egzemplarzy. Dobrze reaguje na zabezpieczenie zimą przed mrozami (szczególnie w bezśnieżne, mroźne zimy). Można ją okryć np. gałązkami stroiszu. Strefa mrozoodporności 6A.

Żurawka ‘Citronelle’ to doskonała roślina na rabaty bylinowe, obwódki i do ogrodów skalnych. Doskonale nadaje się również do tworzenia zwartych, zadarniających kobierców, wówczas rośliny sadzimy w rozstawie około 30x30cm. Świetnie sprawdzi się również w barwnych zestawieniach z sezonowymi roślinami balkonowymi i tarasowymi. Doskonała zarówno do przydomowych ogrodów, jak i parków i zieleni publicznej. Zarówno kwiaty, jak i liście mogą być też stosowane w bukietach i kompozycjach florystycznych jako kwiaty i zieleń cięta.

Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies