Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy iglaste » Rozdwojony wierzchołek świerka serbskiego.

Pokaż wątki Pokaż posty

Rozdwojony wierzchołek świerka serbskiego.

Tom 18:39, 19 lip 2012

Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 4
Mam pytanie dotyczące świerka serbskiego. Mój kilkuletni okaz (około 1,5m wysokości) zrobił mi psikusa i na wierzchołku wypuścił boczne odrosty. Odrosty są już dość duże, ale najgorsze jest to , że przestał rosnać wierzchołek. Trwa to od kilku tygodni, odrosty rosną jak oszalałe a wierzchołek ani drgnie. Co mam zrobić? Przyciąć te odrosty? Szkoda mi takiego ładnego drzewka. Poradźcie.
Gardenarium 21:17, 19 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pokaż zdjęcie, ale myślę że raczej to wierzchołek trzeba będzie przyciąć, a pozostałe przyrosty przejmą jego rolę i to szybko. Zdjęcie wyjaśni wątpliwości
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Tom 22:00, 19 lip 2012

Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 4
Dołączam zdjęcia
Artrax 23:17, 19 lip 2012

Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 43
Według mnie najlepiej poprowadzić jeden pień przewodni z tych przyrostów, on zastąpi role przewodnika głównego i będzie ok
____________________
Tom 10:28, 20 lip 2012

Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 4
Przepraszam że pytam, ale nie ukrywam że jestem laikiem. Jak poprowadzić ten pień przewodni? Chodzi mi o konkretne działania.
magja_ 11:03, 20 lip 2012


Dołączył: 17 cze 2011
Posty: 788
Większość drzew iglastych potrafi wyprowadzić sobie nowy przewodnik w przypadku utraty dotychczasowego. Ekstremalny przykład to moja 1,5 metrowa sosna himalajska która w wyniku żle zdiagnozowanej osutki / miała jedynie podmarznąć / straciła całkowicie pień - zostały 4 boczne dolne gałęzie, jedna została przywiązana do pozostałości po pniu i trwało to ponad rok - gałązki łapały pion ale już ma ustawiony nowy przewodnik i rośnie jakby się nic nie stało.
Zresztą na Twoim zdjęciu też widać że ten pęd po lewej stronie się prostuje. Możesz mu pomóc przywiązując go do kijka czymś elastycznym / sprawdzają się damskie rajstopy/, żeby go wspomóc. Albo zostawić - ja tak robię i zawsze jeden z pędów przejmuje rolę przewodnika. Trochę dłużej to jedynie trwa. Świerki serbskie czasami tak rosną właśnie.
____________________
Tom 14:08, 20 lip 2012

Dołączył: 19 lip 2012
Posty: 4
Wielkie dzięki.
Chyba na razie poczekam tak jak radzisz.
Gardenarium 20:39, 21 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
U mojego sąsiada wyłamał się cały środek świerka serbskiego, do połowy bo był przewiązany sznurkiem i się zacisnął.

Obserwowałam jak sobie radzi. W ciągu roku wyprostował się jeden z pędów bocznych, teraz już świerk odzyskał pokrój "choinki" i wygląda świetnie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies