Gdzie jesteś » Forum » Domowe » Muchołówka amerykańska - Dionaea muscipula

Pokaż wątki Pokaż posty

Muchołówka amerykańska - Dionaea muscipula

Gardenarium 21:56, 25 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Muchołówka amerykańska - Dionaea muscipula należy do rodziny rosiczkowatych, w naturze występuje w Ameryce Północnej.

Jest rośliną owadożerną, dość łatwą w uprawie nawet w warunkach domowych.

Udowodnił to mój syn, Grzesio, który sam ją sobie kupił w Leroy Merlin i przywiózł na rowerze do domu.

Sam intuicyjnie ustawił w osłonce na kamykach aby nie stała w wodzie, zrasza ją codziennie rano i wrzuca jej muchy co rano, do tego stopnia, że wypuściła pęd kwiatowy

Oto jego muchołówka






____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:57, 25 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Kwiat





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Moniika 22:25, 25 lip 2012


Dołączył: 04 gru 2010
Posty: 2777
Ciekawe czy komary tez zjada??? Teraz by sie przydała! Widziałam ja kilka razy w sprzedaży może sie zdecyduje skoro taka rekomendacja
____________________
Mój ogródek pod Gdańskiem
blyxa 23:11, 25 lip 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 1096
Miałam. Dbanie o nią sprawiało mi ogromną radość, a obserwowanie jak mucha znika w pułapce było fascynujące.

Monika352 - zjada wszystko co jej wrzucisz Problem w tym, że dla mojej musiałam sama złapać, więc jako mucho czy komarołapka działała słabo

Niestety, roślinka zmarniała i padła zimą, kiedy much nie było - okazało się, ze sama woda to zbyt mało
Nie wpadłam wtedy na pomysł, żeby szukać dla niej jedzenia w sklepach zoologicznych.

Życzę Grzesiowi, aby miał więcej szczęscia niż ja
____________________
moje włości w wiecznym remoncie; zapraszam do ogródu mamy - ogród kwieciem malowany ;)
tengel27 23:28, 25 lip 2012


Dołączył: 25 lip 2012
Posty: 821
Witam,

padnięcie Twojej muchołówki blyxa to nie brak odpowiedniego pokarmu. Niestety muchołówka jest rośliną, która musi być zimą odpowiednio przechowywana. Podczas okresu zimowego wymaga ona temperatury z zakresu od 0 do 15 stopni w miejscu jasnym. W tym czasie ograniczamy też podlewanie - podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre. Czas spoczynku muchołówki to ok. 4 - 5 miesięcy.

Z ciekawostek - można ją rozmnożyć z pędu kwiatowego bądź też z sadzonek liściowych.
____________________
Mój zielony chaos oraz Moje kaktusy
blyxa 00:08, 26 lip 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 1096
Czyli Grzesiowi powinno się udac utrzymać ją przy życiu
____________________
moje włości w wiecznym remoncie; zapraszam do ogródu mamy - ogród kwieciem malowany ;)
monteverde 02:25, 26 lip 2012


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
Powinna na tyle wabić muchy, aby same na nią siadały, Grzesiu jak z tym karmieniem czy muchówka sama łapie czy nie pozdrawiam
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
tengel27 06:23, 26 lip 2012


Dołączył: 25 lip 2012
Posty: 821
Jeśli muchołówka trzymana jest w mieszkaniu to raczej wiele nie nałapie U mnie tak było - chyba za mało much w domu było.
Co do komarów to nie zdarzyło mi się widzieć ich w pułapkach.
Można łapać muchy i karmić muchołówkę. Należy tylko pamiętać o mechanizmie zamykania pułapki. Martwa mucha nie zawsze spowoduje jej zamknięcie. Liść zamyka się na wskutek ruchu ofiary. Ruch wykrywany jest przez włoski wewnątrz pułapek - gdy są podrażniane liść się zamyka. Zdarzyło mi się z martwymi muchami używać wykałaczki do zamknięcie pułapki, ponieważ dopiero po zamknięciu roślina zaczyna trawić owada.
Każda pułapka może zamknąć się tylko kilka razy - u mnie zazwyczaj było to ok. 3 razy.
Mały dopiosek dotyczący zimowania - zimą muchołówki się nie dokarmia. Może stracić liście, ale nawet jeśli nie to pokarm w niskiej temperaturze może zacząć pleśnieć, a skutki tego wiemy jakie mogą być

No i najważniejsze - to jest roślinka i bez "żarełka" też sobie poradzi. Owady to dodatek do diety
____________________
Mój zielony chaos oraz Moje kaktusy
Gardenarium 21:14, 16 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Grzesio łapie komary i daje jej "jeść". Muchołówka żyje.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 19:12, 27 mar 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
kacharzyna napisał(a)
Cześć, jakiś czas po zakupie zauważyłam na ziemi i w ziemi wokół mojej muchołówki malusieńkie stworzenia(około 1 mm). Ostatnio na podstawce znalazłam sporą ich ilość. Wykonują male skoki na wodzie. Zastanawiam się czy to skoczogonki, ale nie są białe, tylko raczej szarawe. Czy ktoś potrafi je zidentyfikować? Dodatkowo zauważyłam, że 2 pędy wyrosły z jakby obgryzieniami, ale najmłodsze pędy już ich nie mają, nie wiem czy jest to związane z tymi owadami.


Może masz jakieś zdjęcie?

Tutaj skoczogonek jest szarawy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies