Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rabata południowa

Pokaż wątki Pokaż posty

Rabata południowa

oska 22:16, 04 paź 2012

Dołączył: 04 paź 2012
Posty: 5
Witam wszystkich bardzo serdecznie.
Na stronę ogrodowiska wpadłam niedawno i bardzo podobają mi się wasze ogrody, ogródki oraz wszelkie projekty. Zwracam sie z prośbą o pomoc w zagospodarowaniu rabaty przy południowej ścianie domu. Na wiosnę rosną kwiaty cebulowe a w czasie lata tylko rośliny jednoroczne. Rabata ma długość 4,5 metra oraz szerkość 1,50 metra. Chcialabym aby rabata była atrakcyjna przez cały rok. Podabają mi się różne iglaki oraz formy na pniu tylko nie wiem czy na takiej patelni wytrzymają. Nie wiem ile tych roślin mogło by być na takiej długości i czy nie jest to już za późno na jakieś zmiany. Bardzo wszystkich proszę o pomoć
____________________
Ala - Kaszuby
Gardenarium 22:26, 04 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na rabacie południowej wytrzyma lawenda, róże, wszelkie trawy, astry jesienne bylinowe, cyprysiki groszkowe Filifera Aurea Nana, pienne świerki karłowe lub pienny niebieski Picea pungens "Glauca Globosa).
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:29, 04 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na tej długości zmieści się trzy formy pienne. Posadź jednakowe - mogą być Picea pungens 'Glauca Globosa', pod nimi po 2 sztuki pomiędzy Chamaecyparis pisifera "Filifera Aurea Nana", potem np. czerwone lub mocno różowe wrzosy lub wrzośce a z tyłu trawy. Do tego bordowe żurawki lub karłowe berberysy 'Admiration'.

Iglaki będą ładne cały rok, wiosną wrzośce plus np. krokusy, latem i jesienią żurawki, wrzosy i trawy. Cała rabata prawie zimozielona.

Spróbuj sobie ten schemat narysować. w skali 1:100 jest najłatwiej, 1 cm na papierze odpowiada 1 m w naturze.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
oska 21:06, 05 paź 2012

Dołączył: 04 paź 2012
Posty: 5
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź . Bardzo podoba mi się pomysł z formami piennymi świerków karłowych berberysów oraz wrzosów. Mam już kolorowe krokusy, szafirki oraz przebiśniegi. Obawiam się tylko czy dla żurawek ta południowa wystawa nie będzie za gorąca, może jakieś kulki bukszpanowe albo cisowe?

Mam jeszcze pytanie czym taką rabatę wyściókować aby utrzymać w niej odpowiednią wilgotność. Wiem już że mata ściókująca nie zdaje egzaminu
____________________
Ala - Kaszuby
oska 21:57, 05 paź 2012

Dołączył: 04 paź 2012
Posty: 5
Danusiu mam prośbę jesli byś mogła rozrysować ten swój wizerunek rabaty.
Probóję ją jakoś rozrysować ale z niczego nie jestem zadowolona a twoje wizje bardzo mi się podobają więc prosze o pomoc
____________________
Ala - Kaszuby
Michael 23:41, 05 paź 2012


Dołączył: 05 mar 2011
Posty: 1112
Witaj
Takie coś udało mi się wymyśleć
przepraszam za jakość wykonania ale to tak na chybcika mam nadzieję, że bedzie czytelne



Oczywście wymiary zostału 4,5x1,5 jak dobrze pamiętam

pozdrawiam
____________________
Ogród to moja pasja... Michael my Garden Wiosna w ogrodzie Michaela Spring Michael Garden
oska 10:48, 07 paź 2012

Dołączył: 04 paź 2012
Posty: 5
Witaj Michael i dziekuję ci za twoją wizualizację rabaty .
Nie bardzo lubię trawy choć są one piękne, co zamiast nich można by było wstawić i chętnie też widziałabym karłowe berberysy.
Może mógłbyś taką rabatę przedstawić

pozdrawiam jesiennie
____________________
Ala - Kaszuby
oska 20:30, 07 paź 2012

Dołączył: 04 paź 2012
Posty: 5
Może ktoś jeszcze zajrzy do mnie i podpowie inne propozycje rabaty z wykorzystaniem karłowych berberysów czy róż. Chciałabyn jeszcze tej jesieni zrobić kilka nasadzeń.
Bardzo liczę na wasze wsparcie
____________________
Ala - Kaszuby
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies