Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Jak to urządzić ?

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak to urządzić ?

ellaj 20:28, 25 paź 2012

Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 9
Witam Wszystkich serdecznie.
To jest moj pierwszy post, chociaz na forum jestem juz od dluzszego czasu.
Potrzebuje pomocy w urzadzeniu ogrodka.
To jest ogrodek przy domku, ktory wynajmuje w Irlandii. Nie moge na niego patrzec.
Rozpoznalam jedynie bluszcz i hortensje.
Troche powycinalam uschnietych galezi i badyli.
Doradzcie mi co moge w nim zrobic, bez kupowania dodatkowych roslin. Tylko to co tu jest. Nie mam zamiaru inwestowac w czyjs ogrod, ale moge cos w nim porobic.
Musze zakryc ten mur i ogrodzenie. Chyba dosadze bluszcz... i wiecej pomyslow nie mam.
Moze przesadzic jedna hortensje na przeciwna strone ogrodu?

Pozdrawiam
____________________
jambosana 11:39, 26 paź 2012


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Trudno coś zmieniać w ogrodzie, jeśli nie planujesz nic dokupić. Ale jeśli stawiasz taki warunek, to ja bym teraz - na zimę uprzątnęła (schowała) donice, zwłaszcza, że i tak teraz nic w nich nie ma i wprowadzają tylko bałagan, zwłaszcza ta wisząca. Chyba bym wyrzuciła tego ludzika, a jak już musi być to w krzakach, a nie tak żałośnie oparty o płot.Wywaliłabym też tą suszarkę, ona dominuje i sprawia, że nie mamy ogródka, tylko suszarnię. Ja preferuję, rozkładane suszarki, względnie zwykłe sznurki, ale w dużym ogrodzie, ukryte. Tam gdzie panele możesz dół pomalować brązową farbą. Bluszcz się łatwo rozmnaża przez sadzonki, ale rośnie w początkowych latach wolno, więc jeśli za 2-3 lata się wyprowadzasz to i tak nie doczekasz się efektu swych działań.
Na wiosnę po prostu dokup donice i powsadzaj do nich jednoroczne i będziesz miała ładnie, kolorowo i nie jest to inwestowanie w cudzą działkę. Z tym, że czasami kupienie znacznej ilości jednorocznych, to też wydatek, nie mniejszy niż kupienie krzewów na wiele lat.
Po za tym uważam, że ta jedna ściana na której jest hortensja bardzo ładnie wygląda.
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
beta 14:45, 26 paź 2012


Dołączył: 05 kwi 2012
Posty: 12953
witam

zgadzam sie z Jambosana, jezeli nie chcesz inwestować to poprostu "ogarnij ten teren"-zlikwiduj suszarke (ja tak zrobiłam i o wiele lepiej sie z tym czuję), schowaj donice, proponuję zainwestować w impregnat i pomalować płot i szopkę, wiem po swoim przykładzie że nie raz naprawdę nie dużo trzeba żeby wprowadzić odrobinę ładu

ta strona z horti wygląda nieźle
____________________
beata - Dla odmiany czas na zmiany... ..."Świadomość, że wszystko co robię, mogłabym robić lepiej wcale mi nie przeszkadza..."
nieszka 16:44, 26 paź 2012


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 2676
Suszarke schowaj koniecznie gdzies w kąt Nie dodaje ona uroku ogrodowi nic a nic
Ogródek wcale tragicznie nie wygląda. Fajne te pnącza tylko można by nimi by szczelniej mur przykryć. Przyszło mi do głowy żebyś może kawałki bluszcza spróbowała ukorzenić w domu w czasie zimy a na wiosne będzie juz gotowe sadzonki
____________________
jeszcze hobby czy juz uzaleznienie
Gardenarium 17:07, 26 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przyciągnął mnie tytuł wątku. Witaj więc w Irlandii i na Ogrodowisku.

Ja także wynajmowałam różne nieruchomości w swoim życiu, ale zawsze nawet mając świadomość, że to wynajęte, starałam się poprawić ich wygląd, bo przecież w nich mieszkam i to moja przestrzeń życiowa.

Lubisz mieć ładnie to poradziłabym Ci w pierwszej kolejności uporządkować teren. Uprzątnąć (schować) drewno (do domku?) za domek? ). Potem suszarka,, zdemontować ją koniecznie.

To mnie właśnie razi w Anglii - te suszarki i kosze bez osłon tuż przy wejściu do domu, czyli pranie albo smrodki z koszy na śmieci na przywitanie. I tego nie rozumiem... tego nie widać w małych miejscowościach, gdzie są domy, a przeważnie przy szeregówkach... ładne przedogródki i śmierdzący kosz. Czasem brzydkie przedogródki i też kosz. Obowiązkowo.

Pokaż Irlandczykom kto tu rządzi Będę kibicować i pomagać

A więc precz z suszarką i śmieciami. Hortensji nie przesadzaj. Zgrupuj donice w jedno miejsce, najbardziej widoczne, kilka ustaw przy wejściu gdzieś.

Wszystkie płoty pomaluj na jeden kolor (to niewielka inwestycja, tylko praca własnych rąk). Płoty krzywo umocowane wyprostuj.

Potem pojedź do centrum ogrodniczego i kup kordyliny australijskie, albo Phormium, albo inne zimozielone, np. bukszpanowe kule, żurawki, trawy, czy inne okazałe rośliny do donic i je obsadź. Postaw gdzieś ławkę abyś miała widok na hortensje lub te doniczki z roślinami.

Na tarasie ( czy jest?) postaw kwiaty i ładne niedrogie mebelki (pewnie są przeceny teraz).

Koniecznie zrób regenerację trawnika i wytycz jego brzegi. Trawa to trawa, a rabaty to rabaty.
Możesz zrobić proste linie, zwykły prostokąt albo małe zygzaki, na rabaty wysypać korę, a trawnik tam gdzie ma być - posyp ziemią i dosiej trawy.

Kanty utnij nożem do cięcia krawędzi i zrób jakby rowek.. to w Anglii robią wszędzie, a zobaczyć to możesz tutaj http://www.ogrodowisko.pl/watek/615-przycinanie-brzegow-trawnika

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/49-brzegi-trawnika-czyli-jak-uproscic-pielegnacje

Dwa dni pracy i ogród zmieni się nie do poznania.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ellaj 17:34, 26 paź 2012

Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 9
Dziekuje Wam bardzo.
Ogrodek jest nie posprzatany, ale zamierzam to zrobic niebawem. Stad tez donice i pajacyk pojda na razie do szopki.
Szuszarke zloze, bo wlasciciel moze byc niezadowoly, jesli ja zlikwiduje. Tym bardziej, ze do tanich nie nalezy.
Moj ogrod w Polsce oddalam w rece fachowca i juz nie moge doczekac sie projektu. Wykonanie oczywiscie we wlasnym zakresie,bo to najwieksza przyjemnosc
Osoby, ktore mieszkaly przede mna nic nie robily w ogrodku. Ja chce jedynie wprowadzic jakis lad, jak pisalyscie.
____________________
ellaj 17:50, 26 paź 2012

Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 9
Danusiu, bardzo Ci dziekuje.
Super, z tym oddzieleniem trawnika. Koniecznie musze to zrobic.
Ja lubie ogrody nowoczesne i taki bede miala u siebie w Polsce. A tutaj tak, jak zauwazylas mieszkam i chcialabym jednak cos zmienic.
Takie to wszystko poprzerastane. Same chocholy sie porobily. Roza zdziczala. Bluszcz byl caly suchy na murach. Jakis krzew po prawej stronie okazal sie zupelnie suchy, a liscie na nim to sasiada drzewo.
Chce przez zime ukorzenic kilka sadzonek bluszcza i podosadzac na murze na wprost.
Na prawej stronie moze poustawiam te doniczki i dokupie jakies kwiatki.
A ta lewa z hortesjami?
____________________
Gardenarium 18:05, 26 paź 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Lewa rabata z hortensjami jest ok, wymaga jedynie w razie potrzeby czyszczenia, wycięcia suchych gałązek, jeśli są takie.

Bluszcz pewnie zmarzł zimą i nikt go nie poczyścił, więc to zrób, wytnij brązowe gałązki i suche liście zbierz. Posadź długie bluszcze od razu, te ukorzeniane dadzą efekt dla Twoich następców w tym domu dopiero.

Doniczek nie chowaj bo to jedyne Twoje atuty w tym ogrodzie, zadbaj o nie i obsadź.

W Irlandii jeszcze nie byłam (wybieram się do ogrodu Hellen Dillon w Dublinie) za to Anglię znam już dobrze. Kocham wyjazdy na Wyspy

http://www.ogrodowisko.pl/tag/ogrody-angielskie

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ellaj 18:33, 26 paź 2012

Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 9
Juz posprawdzalam, jak wygladaja te rosliny doniczkowe.
Danusiu, ustawic je na tej pustej scianie, po prawej stronie?
Mam dwie niebieskie, jedna jakas na nodze szara i jedna brazowa. Wszystkie razem czy tylko te niebieskie?
____________________
ellaj 15:18, 06 lis 2012

Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 9
Nic nie moge zrobic w ogrodku, bo strasznie zimno na dworze.
Wieje i leje, jak z cebra.
Chcialam wytyczyc trawnik, chociac po prawej stronie, kolo tej budki.
Czy wiecie moze, co to za drzewko? Listki ma podobne do bukszpanu, ale malutkie i jest bardziej drzewkowate niz krzewowate.
Myslalam, zeby je przesadzic i troszke odsunac od tej szopki.
Co o tym myslicie?
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies