Gdzie jesteś » Forum » Rośliny wodne » Lysichiton - tulejnik

Pokaż wątki Pokaż posty

Lysichiton - tulejnik

Mariusz 11:37, 13 lis 2012


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Pięknie rosną, czyli równie dobrze jest im bez wody. Moje są jeszcze młode, może kiedyś doczekam się takich efektów. Przede wszystkim zadziwiają mnie kompozycje z innymi roślinami.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Justyna 20:00, 12 sty 2013


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Mariusz, to myślisz, że jeśłi nie mam błotka, ale zapewnię żyzną ziemię i rozproszone swiatło, tulejnik da radę? Podoba mi się bardzo. Ale do tej pory myślałam, że musi mieć podmokły teren. Zdjęcia Danusi dały nadzieję
Wiesz po jakim czasie kwitnie?
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Mariusz 22:52, 12 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Świetnie daje sobie radę na podmokłych stanowiskach, czyli niekoniecznie musi stać w wodzie czy w błocie. W Przelewicach rośnie na podmokłych łąkach.
Czy dobrze rośnie na wilgotnych rabatach, trudno mi powiedzieć, nigdy na takich go nie sadziłem. Czasem rabata wygląda na wilgotną, a gdy kopniemy jeden szpadel, to podsiąka, pokazuje się woda. Takie miejsca są wystarczające pod uprawę.
Z powodzeniem uprawiałem lysichitony w donicach z żyzną ziemią i sporą ilością osmokote. Wówczas podstawą jest ciągłe nawadnianie.
Pod uprawę tulejników można zrobić sztuczne bagienko. Dół należy wyścielić folią - najlepiej EPDM, jego głębokość powinna przekraczać 0,5 m ze względu na głęboki system korzeniowy. Miejsce należy wybrać na stałe, ponieważ nie przepadają za przesadzaniem.
W korzystnych warunkach zakwitną między 4 a 6 rokiem uprawy. Z moich doświadczeń wynika, że pierwsze dwa lata ciężko się aklimatyzują.

Na zdjęciach Danusi widać wilgotne stanowisko, a lysichitony są w niezłej kondycji. Czy to sztuczne stanowisko (izolator), czy może woda jest na kopnięcie szpadlem, tego nie wiemy.



Czterolatek na błotnistym stanowisku. To najlepsze miejsce pod uprawę.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Gardenarium 22:58, 12 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Na moich zdjęciach to stanowiska naturalne często z płynącą wodą w ogrodach do zwiedzania.
Anglia i Holandia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Justyna 17:45, 13 sty 2013


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Dziękuję za odpowiedź. Pomyślę, jak zrobić by było mu dobrze.
4 lata nie tak strasznie. A wkitnące są do dostania? Widziałam je tylko w ofercie sklepów internetowych.
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
goniak 17:47, 13 sty 2013


Dołączył: 13 lis 2010
Posty: 1276
W Berlinie widziałam rosnące w przybrzeżnej strefie stawów, kwitły na zabój
____________________
Małgosia mój zielony świat
Gardenarium 18:03, 13 sty 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
Justyna napisał(a)
Dziękuję za odpowiedź. Pomyślę, jak zrobić by było mu dobrze.
4 lata nie tak strasznie. A wkitnące są do dostania? Widziałam je tylko w ofercie sklepów internetowych.


Kwitnące widziałam w Anglii, oczywiście w miesiącach kiedy kwitną.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mariusz 14:01, 15 sty 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
Justyna napisał(a)
Dziękuję za odpowiedź. Pomyślę, jak zrobić by było mu dobrze.
4 lata nie tak strasznie. A wkitnące są do dostania? Widziałam je tylko w ofercie sklepów internetowych.

Poszukam, bo gdzieś czytałem o sprzedaży kwitnących i to za niewielką cenę.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Mariusz 19:52, 28 kwi 2013


Dołączył: 01 paź 2012
Posty: 3349
W roku 2012 tulejnik kamczacki kwitł o tej samej porze, ale wczesniej wyszedł z ziemi i wcześniej zakwitł, bo już 07.04 ,



natomiast amerykański pełnię kwitnienia przechodził w połowie kwietnia, czyli ok.10 dni predzej niż w roku obecnym.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Przyjazny ogród
Justyna 23:09, 06 maj 2013


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Tulejnik amerykański w towarzystwie cypryśnika błotnego (miał z setkę pneumaforów), idealne połączenie można podziwiać w berlińskim ogrodzie botanicznym. Bardzo dorodne egzemplarze. Długo stałam w tym miejscu zachwycona widokiem




____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies