Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Aaaaaaby było piękniej.....

Pokaż wątki Pokaż posty

Aaaaaaby było piękniej.....

Lidkawogrodzie 13:46, 31 sty 2013

Dołączył: 11 wrz 2011
Posty: 33
Gardenarium napisał(a)
Hortensje Limelight pod wierzbą aż do świerku w prawo. Nawet dwoma rzędami posadź.

A może w ogóle po całości dać hortensje? Z tyłu wyciągnąć do góry stosując Twoje metody, dołem przycinać, żeby były niższe? Wcisnąć w każde wolne miejsce? Bo jak dam od wierzby w prawo, to w lewo będzie pusto. Tam wszakże rośnie lilak i klon śmieciuch, ale w porównaniu do "drugiej" strony będzie pusto.
____________________
Loosiuu 13:44, 08 lip 2013


Dołączył: 03 gru 2011
Posty: 3297
Wierzba wysusza glebę. Nię będzie za sucho dla hortensji? Daj im dobrej ziemi i będzie dobrze
____________________
Pozdrawiam Filip - Ogród z platanem.
Lidkawogrodzie 15:26, 21 lip 2013

Dołączył: 11 wrz 2011
Posty: 33
Filip, dziękuję za odzew. Wierzba nie tylko wysusza glebę, ale generalnie są z nią problemy. Co roku kosztuje nas wiele pracy, aby jakoś wyglądała. W tym sezonie zdecydowaliśmy się w końcu, aby coś z tym zrobić. Decyzja podjęta - wylatuje. W tym tygodniu mam dostać zgodę na papierze, że możemy bez skrępowania legalnie się pozbyć śmieciucha. Zamiast niej będzie szpaler grabów. Miał być buk, ale finansowo nie do udźwignięcia raczej. Będą to graby fastigiata, columnaris lub frans fontaine. Za murkiem zostanie tylko świerk i po obu stronach od altany aż do warzywnik włącznie ma być wysoki na ok. 5 metrów szpaler z ciętych grabów.
Pytania do chcących pomóc lub podzielić się swoimi spostrzeżeniami:
- w jakiej odległości od płotu je posadzić, żeby co jakiś czas można je było podformować (chcemy, żeby był jak najwęższy)
- w jakiej odległości od siebie najlepiej je posadzić, żeby w miarę szybko (wiadomo, że to chodzi o kilka lat) utworzyły zgrabną ścianę
w jakiej odległości od świerka je posadzić?
- który z wymienionych wyżej grabów najlepiej nadawałby się do tego celu?
- mniej więcej w miejscu, gdzie teraz jest wierzba, planuję posadzić niekłopotliwy krzew do 2 - 2,5 m wysokości, który ładnie kontrastowałby z zielenią grabów, co to mogłoby być?

Jak zwykle z góry dziękuję za wszelkie sugestie
____________________
kachat 15:53, 01 sie 2013


Dołączył: 15 cze 2012
Posty: 2244
Lidkawogrodzie napisał(a)

- mniej więcej w miejscu, gdzie teraz jest wierzba, planuję posadzić niekłopotliwy krzew do 2 - 2,5 m wysokości, który ładnie kontrastowałby z zielenią grabów, co to mogłoby być?

Może pęcherznica..? Są odmiany o bordowych albo złocistych liściach Sama nie mam, ale ponoć szybko rośnie i jest raczej bezproblemowa. Albo z nieco mniejszych - kolorowe berberysy, czy zielone ale zato pięknie kwitnące hortensje bukietowe. Mogą też być krzewuszki, mają liście w różnych kolorach, bordowe, pstrokate... Ładnie, ale niestety krótko kwitną
____________________
Mój chaos leśny, czyli pomoc potrzebna!
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies