Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Aaaaaaby było piękniej.....

Pokaż wątki Pokaż posty

Aaaaaaby było piękniej.....

Lidkawogrodzie 12:13, 15 lis 2012

Dołączył: 11 wrz 2011
Posty: 33
Witam serdecznie wszystkich ogrodomaniaków, tych zakręconych ogrodowo totalnie jak i tych po porostu zakręconych. Szczególnie zaś witam tych, którzy mając wizję, wiedzę i dobre chęci będą tak mili i pochylą się nad moim ogrodem....aaaaby był piękniejszy.
Proszę o pomoc w zmianie kilku zakątków mego ogrodu. Ogród ma już kilka lat, urządzany jest stopniowo (na miarę możliwości siłowych i finansowych), początkowo według projektu a potem to już według naszych pomysłów. Posiadany projekt jednak nie do końca spełnił moje oczekiwania, chociaż założenia były świetne.

Zakątek nr 1.
Zaplanowany tutaj miałam mini sad. Zgodnie z M stwierdziliśmy, że nie był to dobry pomysł. Własny ogrom owoców to nierealna sielanka. Mnóstwo mszyc, ciągłe opryski, nieumiejętne cięcie i decyzja podjęta: zakątek do zmiany! Aby osłonić się od sąsiedztwa widziałabym tu duże drzewa typu buk (który bardzo mi się podoba i dla którego ciągle szukam miejsca w moim ogrodzie, może zakątek z huśtawką lub hamak. Puszczając wodze fantazji widziałam już tu ścianę wodną....ale tutaj M stawia opór . Ale gdyby jakaś zdolna dobra dusza pokazałaby jakąś wizualizację może dałby się przekonać. Ścieżka jest żwirowa i ewentualnie można skorygować jej położenie. Może ktoś mi poradzi co by tutaj posadzić?




Zakątek nr 2.
Tutaj zmiana jedynie kosmetyczna, chociaż nie do końca jestem przekonana o jej konieczności. Chodzi mi o te 3 krzaczki. To tawulec pogięty Crispa, super roślina, pięknie się przebarwia jesienią ale...rozłazi mi się. Pędy wędrują, same się ukorzeniają a roślina traci swój krzaczkowaty pokrój. Próbowałam je ograniczać ale z marnym skutkiem. Pomyślałam więc o zmianie, może jest jakaś roślina, która wyglądałaby tu równie dobrze?



Pięknie proszę o pomoc....
____________________
Gardenarium 21:48, 15 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj, na murkach masz już dużo nasadzone, albo spróbuj tam wcisnąć trawy miskanty, wtedy będą wystawały (np. Veriagatus) albo wykop trochę roślin i na brzegu daj żółte trzmieliny "Emereld'n Gold'.

Ładnie będą wyglądały zwisające białe hortensje bukietowe.

Przy altanie zrób rabatę wyspową, bo masz tam ładne meble wypoczynkowe i trochę tam pusto. Dobrze byłoby aby można było tam na coś ładnego popatrzeć.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 21:49, 15 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Może tutaj pas lawendy? Lub hosty i żurawki?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nieszka 22:09, 15 lis 2012


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 2676
Super ten murek. Hortensje, które sugeruje Danusia by tam fajnie rozświetliły zieleń
____________________
jeszcze hobby czy juz uzaleznienie
Lidkawogrodzie 21:21, 16 lis 2012

Dołączył: 11 wrz 2011
Posty: 33
Gardenarium napisał(a)
Witaj, na murkach masz już dużo nasadzone, albo spróbuj tam wcisnąć trawy miskanty, wtedy będą wystawały (np. Veriagatus) albo wykop trochę roślin i na brzegu daj żółte trzmieliny "Emereld'n Gold'.

Ładnie będą wyglądały zwisające białe hortensje bukietowe.

Przy altanie zrób rabatę wyspową, bo masz tam ładne meble wypoczynkowe i trochę tam pusto. Dobrze byłoby aby można było tam na coś ładnego popatrzeć.


Witaj Danusiu, dziękuję za pomysły.Trzy trzmieliny zamiast tawulców Crispa to chyba dobry pomysł - dzięki. Miskanty chyba mi się tam nie zmieszczą. A hortensje to w którym miejscu by dobrze wyglądały? bo już wcześniej o nich myślałam, tylko bardziej w lewą stronę, po drugiej stronie wierzby widocznej na jednym ze zdjęć. Może uda mi się zaraz znaleźć lepszą fotkę to wstawię.

W którym miejscu miałaby być ta rabata wyspowa przy altanie? I jak miałaby wyglądać? Na coś ładnego zawsze miło popatrzeć

Dodatkowe fotki poglądowe:
____________________
Lidkawogrodzie 21:37, 16 lis 2012

Dołączył: 11 wrz 2011
Posty: 33
Gardenarium napisał(a)


Może tutaj pas lawendy? Lub hosty i żurawki?


A drzewa? ośłonić bym troszkę się chciała.... Na lawendę mam chrapkę od dawna, ale u mnie glina okrutna. Dodam jeszcze jedną fotkę, może komuś jakiś pomysł do głowy wpadnie? Na wiosnę będzie tu pusto, owocowe wylatują:

____________________
Lidkawogrodzie 09:48, 20 lis 2012

Dołączył: 11 wrz 2011
Posty: 33
Cisza...... Nie ma nadziei aaaaaby było piękniej? Ja zupełnie pomysłu nie mam.
____________________
Lena 14:34, 20 lis 2012


Dołączył: 08 lip 2011
Posty: 2499
Witaj Lidio
Pięknie masz wokół siebie a przy gęściejszych nasadzeniach będzie intymniej
Skoro owocówka wylatuje, to ja posadziłabym żywopłot z cisa lub tuji szmaragd.Z czasem obok może zacznie się budowa i należałoby juz pomyśleć o jakiejś osłonie.
Przed żywopłotem można dać 3 szt Wiśni umbraculifera lub Robinia.Będą wystawać ponad żywopłot i tym samym osłaniać.
Pozostałe miejsce obsadzić można lawendą.Sama też mam gline ale jak cos sadzę ,to poprostu kupuję ziemię z worka
Będzie dobrze bo baza jest świetna
____________________
Ogród Leny "Lekarz leczy, natura uzdrawia"
Gardenarium 22:04, 20 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Hortensje Limelight pod wierzbą aż do świerku w prawo. Nawet dwoma rzędami posadź.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Lidkawogrodzie 13:40, 31 sty 2013

Dołączył: 11 wrz 2011
Posty: 33
Wiosnę dziś czuć w powietrzu, więc wracam do tematu zmian w moim ogrodzie. Danusiu, Leno - dziękuję za pomysły. Tuj już bym nie chciała, mam je prawie po całej przeciwnej stronie. Cis jest dobrym pomysłem i jest wielce prawdopodobne, że zostanie zrealizowany. Na całej siatce jest tam posadzony bluszcz, ale już chyba 3 sezon nie może sobie dać rady. Późnym latem jakoś to wygląda, daje nadzieję, że będzie dobrze a potem jest zima i wszystko podmarza i calą wiosnę wyskubuję suche listki. Póżną wiosną odbija, latem cieszy a potem znowu zabawa się zaczyna od nowa. Tam, gdzie jest ściana domu i altany jeszcze jakoś daje radę i co roku jest chyba mocniejszy, ale tu gdzie "owocówka" to tragedia. Wiatr robi swoje.
Czyli mamy ekran z cisa. I co dalej? Zamiast wiśni, wolałabym coś o bardziej nieformalnym kształcie. Buk mi się marzy... ale nie bardzo mogę wymyślić jak i z czym go połączyć. Chciałabym w tym zakątku może hamak a może huśtawkę, na którą nie mogę znaleźć miejsca, A może zamiast cisa dać serby i ...no właśnie co?
Dodatkowa fotka poglądowa:
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies