Gdzie jesteś » Forum » Ogrodowa kuchnia » Ciasta świąteczne

Pokaż wątki Pokaż posty

Ciasta świąteczne

zuza12 14:40, 28 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 1920
Kochani znalazłam kilka ciekawych przepisów na ciasta godne swiatecznego stołu. Wklejajmy tutaj przepisy na ciasta swiateczne.

KORA ORZECHOWA


Składniki placków bakaliowych (na formę o wym. 28x40cm):
• 8 białek
• 200g cukru
• 3 żółtka
• 200g orzechów mielonych (włoskich lub laskowych)
• 100g wiórków kokosowych
• 100g rodzynek
• 3 łyżki mąki pszennej
• 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Składniki kremu budyniowo-brzoskwiniowego:
• sok z 1 puszki brzoskwiń
• 1½ - 2 kostki masła (300 - 400g)
• 5 łyżek cukru
• 2 budynie śmietankowe bez cukru ( 2x40g)
• 1 łyżka mąki pszennej
• 1½ szklanki wody
• 5 żółtek

ponadto:
• 2 paczki ciastek delicja o smaku pomarańczowym (24 szt.)
• ¼ szklanki mocnego naparu kawy naturalnej
• ¼ szklanki spirytusu
• osączone brzoskwinie (1 puszka)
• 2 galaretki brzoskwiniowe

Wykonanie placków bakaliowych:
Rodzynki przelewamy wrzątkiem i odstawiamy do osiąknięcia z wody. Orzechy mielimy. Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia, dajemy zmielone orzechy, wiórki kokosowe i rodzynki. Całość dokładnie mieszamy. Białka ubijamy, dodajemy porcjami cukier, żółtka i suchą mieszankę. Z tak przygotowanego ciasta pieczemy dwa placki w piekarniku nagrzanym do temp. 160°C przez ok. 35 minut.

Wykonanie kremu budyniowo-brzoskwiniowego:
Sok z brzoskwiń zagotowujemy z cukrem i ¾ szklanki wody. Budynie mieszamy z mąką pszenną i rozpuszczamy w ¾ szklanki wody, dodajemy żółtka. Dokładnie miksujemy i wlewamy na wrzący sok. Stale mieszając trzymamy na ogniu do zagotowania (do utraty surowizny), po czym odstawiamy pod przykryciem do ostudzenia. Masło ucieramy do białości i dodajemy stopniowo przestudzony budyń ( najlepiej gdy jest jeszcze lekko ciepły , ale na tyle przestudzony, aby nie rozpuszczał masła).

Wykonanie ciasta:
Na placek bakaliowy wykładamy połowę kremu. Na to układamy delicje (czekoladą do dołu) nasączone kawą ze spirytusem, lekko wciskając je w krem. Nasączamy jeszcze raz pozostałym ponczem. Na ciastka wykładamy drugą część kremu, zostawiając kilka łyżek. Przykrywamy plackiem i cieniutko smarujemy pozostałym kremem.. Na to układamy na dachówkę pokrojone w plasterki brzoskwinie. Całość zalewamy przygotowaną wcześniej galaretką (rozpuszczamy 2 galaretki w 3 szklankach wody). Wstawiamy do lodówki. Ciasto jest najsmaczniejsze na drugi dzień i gdy osiągnie temp. pokojową.



____________________
Mój ogród - lekarstwem na całe zło
zuza12 15:17, 28 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 1920
JABŁECZNIK Z KREMEM CAPPUCCINO

Składniki na biszkopt:
• 6 jajek
• 6 łyżek gorącej wody
• 18 dag cukru
• 18 dag mąki pszennej
• szczypta soli
• szczypta proszku do pieczenia

Składniki na masę jabłkowo - ananasową:
• 1 kg jabłek winnych
• 1 puszka ananasów
• 2 - 3 łyżki cukru
• 2 galaretki cytrynowe

Składniki kremu cappucino:
• 600 - 700 ml śmietany kremówki 36%
• 2 - 3 łyżki cukru pudru
• 1 op. Mokate Cappuccino o smaku czekoladowym (120 g)
• 1 tabliczka czekolady mlecznej (100 g)
• 6 łyżeczek żelatyny + ¹⁄³ szklanki zimnej wody + ¹⁄³ szklanki wrzątku
dodatkowo:
• 1 tabliczka czekolady deserowej lub mlecznej (100 g)
• płatki dekoracyjne do ciast

Wykonanie biszkoptu:
Żółtka ucieramy z cukrem i gorącą wodą do uzyskania pulchnej masy. Białka ubijamy na sztywną pianę ze szczyptą soli i dodajemy do masy żółtkowej. Delikatnie mieszając wsiewamy porcjami mąkę z proszkiem do pieczenia. Ciasto przekładamy do formy o wym. 28 x 40 cm i pieczemy w piekarniku nagrzanym do temp. 180°C przez ok. 35 minut. Upieczone ciasto pozostawiamy do wystudzenia. Wierzch biszkoptu ścinamy.

Wykonanie masy jabłkowo - ananasowej:
Obrane i pokrojone w ósemki jabłka rozprażamy. Dodajemy zmiksowane wraz z zalewą ananasy i niemal stale mieszając, zagotowujemy. Maksymalnie zmniejszamy ogień, wsypujemy galaretki i stale mieszamy do chwili ich rozpuszczenia. Dodajemy cukier wg uznania( dałam 3 łyżki) i mieszamy. Odstawiamy do całkowitego ostudzenia*. Gdy zacznie tężeć smarujemy nią przygotowany wcześniej biszkopt.
*po ostudzeniu wstawiłam do lodówki, aby przyśpieszyć zatężanie.

Wykonanie kremu cappuccino:
Czekoladę ścieramy na wiórki. Żelatynę zalewamy zimną wodą i gdy napęcznieje rozpuszczamy we wrzątku. Śmietanę ubijamy na sztywno. Dodajemy porcjami cukier puder i kawę cappuccino, stale mieszając mikserem na zmniejszonych obrotach. Cienkim strumieniem wlewamy żelatynę stale mieszając. Nie przerywając mieszania dajemy rozdrobnioną czekoladę. Tak przygotowaną masę szybciutko, aby nam zbyt nie zatężała, rozprowadzamy na warstwie owocowej. Powierzchnię ciasta posypujemy wiórkami czekoladowymi i ewentualnie płatkami dekoracyjnymi. Jabłecznik schładzamy w lodówce.
Smaczniejszy jest, gdy osiągnie temp. pokojową, więc należy go wyjąć z lodówki na jakiś czas przed podaniem.
____________________
Mój ogród - lekarstwem na całe zło
zuza12 15:18, 28 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 1920
CIASTO ORZECHOWE Z JABŁKAMI I BITĄ ŚMIETANĄ

Składniki na blaty orzechowe:
• 200 g masła
• 3 jajka
• 200 g cukru
• 350 g mąki pszennej
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia
• starta skórka z 1 cytryny
• 2 łyżeczki cukru z naturalną wanilią lub 16 g cukru wanilinowego
• 150 - 200 g orzechów włoskich lub laskowych

Składniki na nadzienie jabłkowo-śmietanowe:
• 1,50 kg jabłek ( 1,20 kg obranych i pokrojonych w kostkę) lub 1 litr uprażonych
• 1 galaretka wiśniowa
• sok z 2 cytryn (ok. 100ml)
• 3 łyżki wody
• 4 łyżki cukru kryształu
• 500 ml śmietanki kremówki
• 2 łyżki cukru pudru
• 1 - 2 łyżeczki cukru z naturalną wanilią lub 16 g cukru wanilinowego

Wykonanie blatów:
Masło ucieramy mikserem do białości, dodajemy cukier, cukier z wanilią. Nadal ucierając wbijamy po jednym żółtku. Do utartej na krem masy dodajemy porcjami mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i starta skórką z jednej cytryny (uprzednio umytą i sparzoną w gorącej wodzie). Całość dokładnie mieszamy. Białka ubijamy na sztywną pianę i delikatnie łączymy z ciastem. Wykładamy na dwie formy o wym. 28x40cm wyścielone papierem do pieczenia. Wierzchy obu ciast posypujemy drobno posiekanymi lub zmielonymi orzechami. Pieczemy w nagrzanym do temp. 180°C piekarniku przez ok. 15 minut na złoty kolor. Blaty można upiec w przeddzień wykonywania ciasta.

Wykonanie nadzienia:
Jabłka obieramy, kroimy na ósemki i wydrążamy gniazda nasienne. Wkładamy do rondelka, wlewamy sok wyciśniety z 2 cytryn, 3 łyżki wody, 4 łyżki cukru i prażymy, od czasu do czasu mieszając, aby się nie przypaliło. Gdy jabłka będą częściowo rozprażone (pozostaną jeszcze małe ich kawałeczki), zdejmujemy z ognia, wsypujemy galaretkę i dokładnie mieszamy. Pozostawiamy do ostudzenia.
Schłodzoną śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno mikserem, pod koniec ubijania dodajemy cukier puder i cukier z wanilią.

Wykonanie ciasta:
Na jednym placku układamy "kupkami" przy pomocy łyżki tężejące uprażone jabłka. Przestrzeń między jabłkami wypełniamy ubitą śmietanką, ewentualnie pozostałą dajemy na jabłka. Układamy drugi placek orzechami do wierzchu i delikatnie go uciskamy. Wierzch ciasta posypujemy cukrem pudrem i wkładamy do chłodziarki. kroimy schłodzone, ale zjadamy gdy osiągnie temperaturę pokojową, wówczas jest najsmaczniejsze.
____________________
Mój ogród - lekarstwem na całe zło
zuza12 15:20, 28 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 1920
CIASTO JABŁKOWO - ORZECHOWE Z KREMEM BUDYNIOWYM I ANANASAMI

Składniki ciasta ( na formę o wym. 28x40 cm):
• 2 szklanki mąki pszennej
• 1½ szklanki cukru
• 1 szklanka drobno posiekanych orzechów
• 6 dużych jabłek (1 - 1,2 kg, u mnie szara reneta )
• 4 jajka
• 1 łyżeczka proszku do pieczenia
• 1 łyżeczka sody oczyszczonej

Składniki kremu budyniowo - ananasowego:
• 200 g masła
• 3 żółtka
• 3 łyżki cukru
• ¼ szklanki wody
• 1 łyżka mąki ziemniaczanej
• syrop z 1 puszki ananasów

Ponadto:
• osączone ananasy ( 12 plastrów)
• 2 opakowania galaretki cytrynowej
• 12 sztuk wiśni kandyzowanych

Wykonanie ciasta:
Jabłka obieramy, kroimy w drobną kostkę, zasypujemy szklanką cukru, mieszamy i odstawiamy. Białka ubijamy, dodajemy resztę cukru, żółtka, jabłka (z wytworzonym sokiem) i mąką wymieszaną z drobno posiekanymi orzechami, sodą i proszkiem do pieczenia. Całość dokładnie mieszamy dużą łopatką lub łyżką i przekładamy do prostokątnej formy o wym. 28x40 cm. i pieczemy w nagrzanym do temp. 180°C przez ok. 50 minut ( sprawdzamy patyczkiem czy jest upieczone).

Wykonanie kremu budyniowo - ananasowego:
Żółtka miksujemy z cukrem, dodajemy wodę, miksujemy, wsypujemy mąkę ziemniaczaną, miksujemy, wlewamy do gotującego się na małym ogniu syropu. Ugotowany budyń odstawiamy do przestudzenia ( do osiągnięcia temp. pokojowej). Masło ucieramy do białości. Dodajemy porcjami budyń. Całość dokladnie ucieramy na jednolitą masę.

Wykonanie warstw ciasta:
Galaretki rozpuszczamy według przepisu na opakowaniu. Na cieście rozsmarowujemy krem, układamy plastry ananasa*. W środek każdego ananasa wkładamy kandyzowaną wiśnię. Całość zalewamy tężejącą galaretką i wkładamy do lodówki najlepiej na noc.
* Aby plastry ananasa były na cieście umieszczone symetrycznie (3x4) użyłam dodatkowo jeszcze dwa plastry( w jednej puszce zwykle jest 10 sztuk).
____________________
Mój ogród - lekarstwem na całe zło
zuza12 12:53, 29 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 1920
CIASTO JABŁKOWO-KOKOSOWE Z POLEWĄ CHAŁWOWĄ

Składniki (na formę o wym. 24x39 cm):
• 1000g jabłek
• 180g cukru do ciasta
• 7 łyżek cukru do piany z białek
• 1 kostka masła
• 220g mąki tortowej
• 100g wiórków kokosowych
• 8 jajek
• 1 opakowanie cukru wanilinowego (16g)
• 2 łyżeczki proszku do pieczenia
• 2- 3 łyżeczki kakao

dodatkowo na polewę chałwową:
• 200g chałwy kakaowo-waniliowej
• 2 czubate łyżki cukru
• 10g masła
• 4 łyżki mleka
• 20-30 g płatków migdałowych do posypania

Wykonanie:
Jabłka obieramy, ścieramy na tarce o dużych oczkach i lekko odciskamy dłońmi sok. Masło ucieramy do białości i porcjami dodajemy cukier, a następnie żółtka. Wsypujemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i delikatnie mieszamy.
Dodajemy pianę z 4 białek i jeszcze raz delikatnie mieszamy.
Ciasto dzielimy na 2 części. Do jednej dodajemy kakao i dokładnie rozprowadzamy. Ciasto kakaowe wykładamy na wyłożoną papierem do pieczenia formę o wymiarach. 24x39 cm. Pozostałe białka ubijamy na pianę, dodajemy 7 łyżek cukru oraz wiórki kokosowe, mieszamy. Pianę kokosową dajemy na ciasto kakaowe, a następnie odciśnięte jabłka wymieszane z cukrem wanilinowym i przykrywamy białym ciastem ( ciasto nakładałam za pomocą dekoratora do ciast po czym rozprowadzałam delikatnie łopatką).
Pieczemy ok. 50 minut w temp. 180°C. Dekorujemy polewą chałwową i posypujemy płatkami migdałowymi.

Wykonanie polewy chałwowej:
Masło, 2 łyżki mleka, cukier oraz pokruszoną chałwę gotujemy na jednolitą masę, stale mieszając. Gdy składniki się połączą i masa zacznie się gotować zdejmujemy z ognia. Wlewamy pozostałe 2 łyżki mleka, stale mieszając do chwili częściowego ostygnięcia.
____________________
Mój ogród - lekarstwem na całe zło
zuza12 12:55, 29 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 1920
Ciasto czekoladowo – serowe „dzień i noc”

Składniki blatu czekoladowego:
• 5 jajek
• 200g cukru
• 100g mąki pszennej
• 100g gorzkiej czekolady
• 1 łyżeczka proszku do pieczenia
• 4 łyżki mleka

Składniki kremu serowo-czekoladowego:
• 5 jajek
• 2 łyżki cukru
• 600g twarogu półtłustego dwukrotnie zmielonego
• 300g białej czekolady
• 6 łyżeczek żelatyny + ¹⁄³ szklanki zimnej wody + ok. ¹⁄³ szklanki wrzątku
• 300ml śmietany kremówki

Składniki warstwy owocowej:
• 500g owoców (maliny, brzoskwinie) - użyłam brzoskwiń z puszki
• 2 op. galaretki o wybranym smaku - u mnie brzoskwiniowe

Wykonanie blatu czekoladowego:
Czekoladę rozpuszczamy w gorącej kąpieli z dodatkiem 4 łyżek mleka. Białka ubijamy z cukrem na sztywną pianę. Żółtka mieszamy z przestudzoną czekoladą i delikatnie łączymy z ubitymi białkami. Dodajemy porcjami mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Ciasto wykładamy na przygotowaną formę o wym 28x40cm wyłożoną papierem do pieczenia. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do temp. 180°C ok. 30 minut.

Wykonanie kremu serowo-czekoladowego:
Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej. Żelatynę zalewamy zimną wodą, a gdy napęcznieje rozpuszczamy w jak najmniejszej ilości wrzątku. Jajka (uprzednio umyte i sparzone wrzącą wodą) ubijamy z cukrem na parze. Ubijając dodajemy porcjami rozpuszczoną czekoladę i żelatynę. Tak przygotowaną masę dajemy porcjami do zmielonego sera stale miksując. Śmietanę ubijamy na sztywną pianę i delikatnie łączymy ją z masą czekoladowo-serową. Krem równomiernie rozprowadzamy na blacie czekoladowym i schładzamy w chłodziarce do zatężenia.

Wykonanie warstwy owocowej:
Galaretki rozpuszczamy wg. przepisu na opakowaniu. Owoce układamy na warstwie serowej. W przypadku brzoskwiń dokładnie odsączone z syropu kroimy na cienkie półplasterki i układamy jak dachówkę. Zalewamy tężejącą już galaretką i ponownie umieszczamy w chłodziarce. Ciasto jest dobre do spożycia na następny dzień, a jeszcze smaczniejsze w kolejnym dniu. Hmmm....a jakież jest smaczne, gdy już się kończy!
____________________
Mój ogród - lekarstwem na całe zło
zuza12 12:58, 29 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 1920
CIASTO ARCHITEKT

Składniki na biszkopt jasny (forma o wym. 28x40 cm):
• 6 jajek
• 1 szklanki cukru
• 1 szklanki mąki
• 1 płaska łyżeczki proszku do pieczenia

Składniki na biszkopt ciemny (forma o wym.28x40 cm):
• 4 jajka
• ¾ szklanki cukru
• ½ szklanki mąki
• 2 łyżki kakao
• 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Składniki masy budyniowej:
• 1 litr mleka
• 4 budynie waniliowe lub śmietankowe
• 2 kostki masła (400g)
• ¾ - 1 szklanka cukru
• 100 - 125 ml rumu
• 2 łyżki kakao
• sok z ½ - 1 cytryny

Składniki masy serowej:
• 500 g serków homogenizowanych śmietankowych lub waniliowych
• 2 galaretki czerwone ( dałam malinowe)
• 4 - 5 bananów (możemy zastąpić innymi owocami np. brzoskwiniami)
• 1 cytryna

Składniki polewy:
• 5 łyżek cukru pudru
• 1 łyżka kakao
• 1 łyżka margaryny
• 5 łyżek wody lub mleka
• 100 g czekolady mlecznej lub deserowej

Wykonanie biszkoptu jasnego:
Białka ubijamy na sztywno, dodajemy cukier i żółtka. Porcjami wsiewamy połaczoną z proszkiem do pieczenia mąkę i delikatnie mieszamy łyżką. Wylewamy do prostokątnej formy i pieczemy ok. 35 minut w temp. 170 - 180°C. Odstawiamy do przestudzenia. Najlepiej upiec na kilka godzin przed przełożeniem ciasta lub w przeddzień przekładania. Wierznią warstwę delikatnie ścinamy.

Wykonanie biszkoptu ciemnego:
jak biszkopt jasny, przy czym dodajemy do mąki kakao i pieczemy ok. 5 minut krócej.

Wykonanie masy budyniowej:
Z mleka, cukru, proszku budyniowego gotujemy budyń i odstawiamy do przestudzenia pod pokrywką. Masło ucieramy do białości i porcjami dodajemy przestudzony budyń. Dodajemy ewentualnie rum i dokładnie mieszamy. Masę dzielimy na 2 części, do jednej dodajemy kakao, a do drugiej sok z cytryny. Każdą z mas ponownie, oddzielnie mieszamy.

Wykonanie masy serowej:
Galaretkę rozpuszczamy w 1½ szklanki wody. Gdy zacznie tężeć dodajemy małymi porcjami do serków homogenizowanych i mieszamy na małych obrotach miksera. Aby zapobiec nadmiernemu stężeniu, masę przygotowujemy w trakcie przekładania ciasta.

Przekładanie ciasta:
Banany obieramy kroimy w krążki o grubości biszkoptu ciemnego i skrapiamy sokiem z cytryny.
Na jasnym biszkopcie równomiernie rozprowadzamy kakaową masę budyniową.
W ciemnym biszkopcie wykonujemy za pomocą np. kieliszka 28 otworków o średnicy banana (w czterech rzędach po 7 otworków). Biszkopt umieszczamy na masie, lekko dociskamy. W każdy otworek wkładamy krążek banana i przykrywamy masą serową całą powierzchnię ciasta.
Wciskamy w masę serową krążki ciemnego ciasta, najlepiej nad krążkiem banana (jeżeli masa jest rzadka schładzamy ją w lodówce , ale na tyle, aby można było wcisnąć krążki ciemnego biszkoptu). Na to rozprowadzamy równomiernie jasną masę budyniową. Ciasto umieszczamy w lodówce i po schłodzeniu pokrywamy polewą czekoladową.

Wykonanie polewy:
Cukier mieszamy z kakao, wlewamy wodę lub mleko. Stale mieszając doprowadzamy prawie do wrzenia. Dajemy margarynę, a następnie po jej rozpuszczeniu połamaną na kostki czekoladę. W tym momencie można zdjąć naczynie z ognia, gdyż czekolada w tym przypadku zazwyczaj rozpuszcza się bez podgrzewania. W dalszym ciągu mieszamy do zagęszczenia i przestudzenia, po czym wylewamy równomiernie na wierzch ciasta.
____________________
Mój ogród - lekarstwem na całe zło
Wieloszka 13:02, 29 lis 2012


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
zuza12 napisał(a)
Kochani znalazłam kilka ciekawych przepisów na ciasta godne swiatecznego stołu. Wklejajmy tutaj przepisy na ciasta swiateczne.

KORA ORZECHOWA


Robię to ciasto często, ale w wersji z delicjami wiśniowymi - taki drobiazg, a zmienia smak na lepszy - moim zdaniem W mojej wersji cały krem daje się do środka, pomiędzy blaty. Ponadto cenna uwaga: blachę przed pieczeniem smarujemy masłem i wykładamy folia aluminiową. Bez tego nie da się w jednym kawałku wyjąć upieczonego blatu Przetestowałam
Ciasto czasochłonne, ale... niebo w gębie U mnie w rodzinie nazywa się "Delicjusz".
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
zuza12 15:05, 29 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 1920
Wieloszka napisał(a)

Kochani znalazłam kilka ciekawych przepisów na ciasta godne swiatecznego stołu. Wklejajmy tutaj przepisy na ciasta swiateczne.

KORA ORZECHOWA


Robię to ciasto często, ale w wersji z delicjami wiśniowymi - taki drobiazg, a zmienia smak na lepszy - moim zdaniem W mojej wersji cały krem daje się do środka, pomiędzy blaty. Ponadto cenna uwaga: blachę przed pieczeniem smarujemy masłem i wykładamy folia aluminiową. Bez tego nie da się w jednym kawałku wyjąć upieczonego blatu Przetestowałam
Ciasto czasochłonne, ale... niebo w gębie U mnie w rodzinie nazywa się "Delicjusz".


Dzięki Agnieszko za cenne rady. Żadnego z tych ciast nie robiłam, więc takie podpowiedzi są cenne.
____________________
Mój ogród - lekarstwem na całe zło
majkamaj 19:33, 30 lis 2012


Dołączył: 15 sty 2012
Posty: 110
Z przyjemnością będę przeglądać wątek. Niestety, moje wypieki są bardzo popularne: sernik dwukolorowy czy szarlotka - nie mam się czym pochwalić.
____________________
Pozdrawiam, Marzanna
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies