Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki 1

Pokaż wątki Pokaż posty

DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki 1

Wieloszka 00:11, 18 paź 2011


Dołączył: 11 paź 2011
Posty: 5742
Witajcie wszyscy ogrodowiskomaniacy!
Moja ogrodowa historia wcale nie będzie oryginalna - napierw budowa domu, potem tworzenie ogrodu metodą prób i błędów, a potem cudem znalezione Ogrodowisko. Przy czym kolejność tych dwóch ostatnich powinna być odwrotna. Niestety nie była . A finał jest taki, że jestem szczęśliwą posiadaczką dużego ogrodu, który mnie przerósł, z którego absolutnie nie jestem zadowolona, a finanse, jakie były na ten cel przeznaczone - wydane. Skądś to znacie?

Obserwuję bacznie Ogrodowisko i Wasze ogrody na forum już od roku, niestety do tej pory nie miałam odwagi pokazać mojego ogrodu i prosić o pomoc, bo jestem taka "Zosia Samosia" i wciąż się łudziłam, że sama sobie poradzę z moim ogrodem. Niestety, mój ogród mnie przerósł. Wszystko zaczęło się prawie dobrze (ale jak wiecie "prawie" czyni wielką różnicę). Zamówiłam projekt ogrodu u architekt krajobrazu, przedstawiłam jej swoje oczekiwania, możliwości finansowe - ale jak każdy totalny laik wybierałam rośliny głównie na wygląd.

Owszem projekt nie był najgorszy - ale w praktyce posłużył nam do wytyczenia kszałtów klombów, nawierzchni brukowanych i częściowo oświetlenia, natomiast zaproponowane rośliny w niewielkim stopniu. Drugim kardynalnym błędem było to, że nie podzielilismy dużej 45 arowej działki, tylko postanowiliśmy zagospodarować całość, bo przecież "zawsze marzyliśmy o dużym ogrodzie". Życie szybko zweryfikowało nasze senne marzenia! Podobnie jak umiejętności i "fachowość" firmy zakładającej część naszego ogrodu. Ale chyba największym problemem jest brak czasu na pielęgnację tak dużego ogrodu, zwłaszcza, że część nie jest zagospodarowana i tak po kawałku go "dorabiamy". Oboje z mężem pracujemy zawodowo, mamy dwójkę dzieci w wieku wczesnoszkolnym i choć poświęcamy naszemu ogrodowi dosłownie każdą wolną chwilkę, to i tak nie jesteśmy zadowoleni z efektów. Jak tak czytam Wasze wypowiedzi na forum, to zastanawiam się czasem, czy np. dla Syli lub Bogdy doba ma też tylko 24h . No a jak jeszcze człowiek wejdzie na realizację "Ogrodu z lustrem", to najpierw ma ochotę wzdychać co chwilkę wow!, a potem pozostaje pochlipać - dlaczego ja tak nie mam????

No i właśnie dlatego powstał ten wątek - czas zmienić mój ogród! Zabrzmiało trochę śmiesznie - ogród ledwo zaczęty (a dokładnie maj 2010), jeszcze niedokończony, non stop coś w nim przesadzamy, dosadzamy - a już chcemy zmieniać! Ale kiedyś trzeba wreszcie pójść po rozum do głowy - nie ma sensu zmieniać ogrodu bez konkretnego planu, bo tylko się narobimy jak koń za pługiem, a efekt i tak niezadowalający. Zwłaszcza, że należę do tych niecierpliwych i chcę mieć piękny ogród od zaraz, dlatego m.in.staram się kupować duże rośliny.

A kto dotrwał do tego miejsca mojej przydługawej historii , to może jeszcze znajdzie odrobinę cierpliwości i zerknie na zdjęcia (tak, tak, nie mylicie się - bukszpany i inne kulki inspirowane Ogrodowiskiem):







____________________
____________________
Agnieszka - DUŻY OGRÓD małej ogrodniczki
ewaglen 00:24, 18 paź 2011


Dołączył: 31 sie 2011
Posty: 719
Witaj
Skąd my to znamy? Metoda prób i błędów jest wśród nas powszechna. Muszę przyznać, że w moim przypadku to bardzo kosztowna metoda. Gdybym miała zaczynać od nowa poprosiłabym o projekt profesjonalistę. Oszczędność pieniędzy i czasu. Sądząc po Twoim ogrodzie, chyba byłaś tu wcześniej ode mnie
Pozdrawiam Cię serdecznie
____________________
Mój ogród - co dalej?
marzena 00:33, 18 paź 2011


Dołączył: 29 gru 2010
Posty: 5909
ja też witam nocną porą !
faktycznie, widać trendy ogrodowiskowe
widzę też u Ciebie przestrzeń, geometrię, spokój... podoba mi się tutaj
ale oczywiście myślę, ze dostaniesz rady od wielu specjalistek/-ów ogrodowych... no ja jestem zupełną amatorką ... to nie ode mnie
pozdrawiam
____________________
marzena O....!
Richie 01:15, 18 paź 2011


Dołączył: 27 lut 2011
Posty: 3351
Witaj na forum.Masz b.ładny,zadbany i określony styl ogrodu.Nie ma takich samych ogrodów a każdy jest inny.Twoim atutem jest przestrzeń i olbrzymi trawnik,który sam w sobie jest dekoracyjny a wyspy z roślinami go uzupełniają.Wiesz ile pracy i czasu wymaga utrzymanie takiego ogrodu.By nie stać się "niewolnikiem" realizuj etapami kolejne części ogrodu a zadowolona napewno będziesz - czego Ci życzę
____________________
Richie - Mój ogród w Tarnowie - Moja wizytówka - Ogród w Tarnowie
tyna 07:18, 18 paź 2011


Dołączył: 11 wrz 2010
Posty: 1711
Witaj, czuć w Twoim ogrodzie koncepcję i charakter. Nie rozumiem skąd taki pesymistyczny ton
Ogród jest nowoczesny, przemyślane kształty rabat....geometria i spokój. Z czasem się "uprzytulni"
Nie myśleliście, żeby zostawić część ogrodu niekoszoną, to też jest jeden z nurtöw w nowoczesnych ogrodach.....?
____________________
pozdrawiam :)
Pszczelarnia 07:41, 18 paź 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29236
Witaj, przecież nie jest źle! Ogród ma dopiero rok! Ale widać - co wszyscy podkreślają - ramy, kształty, proporcje. I to jest atut. 45 arów to dużo, wiem coś o tym
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
profus 08:26, 18 paź 2011

Dołączył: 16 wrz 2011
Posty: 139
Bardzo fajny ogród. Mi się podoba. A to, że taki duży to pewnie to powoduje, że jest taki mocno otwarty. Rośliny jeszcze małe to wszystko widać, widać tą przestrzeń.

Mam nadzieję, że ten pesymistyczny ton, ton zmian nie dotyczy zupełnej zmiany stylu ogrodu.

Pozdrawiam i powodzenia.
____________________
Rafał - ogrodek amatora - kiedyś może będzie
Gardenarium 08:39, 18 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Witaj kochana Już jestem zachwycona, ale muszę wieczorkiem przeanalizować dobór roślin.
Ten ogród przypomina mi moje "zapędy" ku takim nasadzeniom. Doskonałe, wyważone i na wskroś nowoczesne.

Kuliste świerki zamiast cisów - o, już widzę Nieźle, taniej, ale nie starzejące się tuje czy cyprysiki. Brawo

Dlaczego nie pokazałaś się wcześniej?

Wg mnie troszkę zgrzytem jest styl altany - chyba powinna mieć bardziej nowoczesny, płaski dach...taki nowoczesny pawilon.
Ale to drobiazg, jeśli jakieś drzewo by ten dach zasłoniło, pewnie będzie ok.

Odsyłam do galerii zdjęciowych z Chelsea Flower Show poszukaj pawilonów.


Twój ogród nam się spodoba, zapewniam Cię

Patrząc na zdjęcia odnoszę wrażenie jakby niektóre kąty nie były prostopadłe, a rabata na pierwszym zdjęciu, czy się zwęża? Czy to tylko takie złudzenie.

Tutaj nic nie może być krzywo, musi być "brzytwa". Koniecznie potrzebuję więcej zdjęć

Już się zasadzam na odwiedzenie tego ładnego ogrodu, Pszczelarnia będzie zadowolona
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pwl 08:44, 18 paź 2011


Dołączył: 03 mar 2011
Posty: 925
Wieloszka napisał(a)



____________________


Umarłem.. coś pięknego!! Człowiek aż dostaje depresji xD (czyt.ja). Super. kocham takie schludne,
uporządkowane ogrody z klasą. Masz super drzewo. chyba u sąsiada (dąb)? pięknie będzie wyglądać
jak thujki podrosną, ciachnie się je na równo i wtedy korona drzewa będzie pięknie zaakcentowana.
Co do altany.. byłaby lepsza przemalowana na biało. tak bardzo by zgrała się z całością ale i tak
wiedz że super. i nie narzekaj! pozdrawiam Cię bardzo
____________________
paweł
Gardenarium 08:51, 18 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77303
Pomysł Pawla z przemalowaniem altany dobry... a może na szaro? Jasnoszaro? Nie będzie się tak rzucać w oczy
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies