Gdzie jesteś » Forum » Dbamy o narzędzia czyli niezbędnik ogrodnika zawsze pod ręką » Ogrodowe zaplecze Pszczelarni

Pokaż wątki Pokaż posty

Ogrodowe zaplecze Pszczelarni

Pszczelarnia 18:12, 10 gru 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Kiedy pszczoły i ogród śpią, dzień krótszy a rzeczywistość w mojej górskiej wiosce gdzieś za mgłą, lekko przysypana śniegiem, wolny czas staram się pożytecznie i przyjemnie zagospodarować. Co robię?


Wypraszam narzędzia z małej starej szopy (pow. 6m2) i własnoręcznie mocuję heblowaną lakierowaną deskę, która kiedyś była półką domową.


Na zewnątrz między innymi czekają:
sito (arfa) – własnoręcznie* zrobione do przesiewania kompostu i popiołu z ogniska;
szufelko-łopatka – własnoręcznie* wykonana do nabierania ziemi do donic i doniczek;
grabki - „made by hand”* niezawodne tam, gdzie bardzo ciasno na grządce
i pazurki – do spulchniania wiosennej gleby w warzywniku. Nie mają wszystkich zębów! Należy je przyspawać.


Jest i kosa - została od razu wyklepana i razem z sierpem zabezpieczona przed korozją. Kiedyś do zabezpieczania narzędzi używano oleju lnianego a drewniane trzonki pokostowano. Kosę na pieńku z „tym metalowym czymś” (zwanym potocznie „babką”) znakomicie klepie mój Ojciec. Potrzebny jest tylko młotek z krótkim trzonkiem.
Narzędziami tymi posługuję się na ogrodowej łące, na skarpie nad strumieniem i przy ścinaniu poplonu (facelia, łubin). Muszę dodać (żeby postępowi stało się zadość), że mamy też kosiarkę do trawnika i kosę spalinową).







____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 18:50, 10 gru 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Są i moje podręczne narzędzia do zakładania nowych rabat.
Lekka łopata do wybierania żwiru z dołków, zgrabna siekiera do usuwania karp i korzeni, wysłużony łom, co daje radę największym kamieniom i kilof zwany pieszczotliwie oskarkiem, niezastąpiony towarzysz zmagań ogrodowych.


A to inne narzędzia własnoręcznie wykonane*.
Regulowany znacznik do zaznaczania rzędów przy sianiu i sadzeniu w warzywniku oraz kultywatorek ręczny do spulchniania zbitej gleby.


Są i podstawowe narzędzia, ogólnie znane i zawsze używane: sekatory, nożyczki, nożyce.
Wymagają ostrzenia. Wizyta w zakładzie szlifierskim „z tradycją” to sama przyjemność – zobaczyłam tam wspaniałą kolekcję kluczy.


Jedną taczkę trzeba było zezłomować. Taka kolej rzeczy. Zajmowała potrzebne miejsce, nie dało się jej wyklepać i wzmocnić, koło całkowicie odmówiło posłuszeństwa.


____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 19:03, 10 gru 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Wszystkie narzędzia muszą zostać umyte. Rękawice, ścierka do osuszania, mydło ogrodnicze, szczotka i woda poszły w ruch.


W międzyczasie zapasowym grabiom przydzieliłam miejsce i nawet trzonki różne zakupione „na wszelki wypadek” znalazły przy nich miejsce.


I sznurki, sznureczki też już ułożone a miejsce przygotowane.


Oferta rynkowa ogrodowych „organizerów i toolsów” jest bogata. Zwinięte węże czekają na upały.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 19:14, 10 gru 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Ząb od pazurków się nie zagubił i został zespawany.


A haczka (motyczka) też już zespawana czeka na malowanie.


A to jest mój ukochany szpadel, mam go już 10 lat. Świeżo po ostrzeniu.


Szanuję dawne narzędzia ale odrobina luksusu nie zaszkodzi; chlubię się swoją Kolekcją*.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Pszczelarnia 19:24, 10 gru 2012


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Wszystkie narzędzia znalazły schronienie.
Przedmioty duże i drobne oraz rękawice ogrodowe.


Na szafie w jutowym worku czeka włóknina do osłaniania roślin.


Tak wygląda moje ogrodowe zaplecze


w małej starej szopie.


PS
*
Twórcy narzędzi: pan Damian, pan Józiu, nastolatek Dawid, Ojciec autorki oraz pan Joseph Benthley.
Rąk do pokazów użyczyli panowie - rzemieślnicy.
Prace porządkujące (złomowanie) wykonał Mąż.
Inspiracji i motywacji do zmian dostarczył portal ogrodniczy.
Fotografie i aranżacje oraz porządek wykonała właścicielka ogrodu.
Wymienione i opisane wyżej czynności odbyły się na przełomie listopada/grudnia 2012 roku.




____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
elzbieta_b 07:22, 11 gru 2012


Dołączył: 04 wrz 2012
Posty: 207
Witaj Aż miło popatrzeć
____________________
Mały ogródek, a dużo przyjemności
Milka 12:39, 11 gru 2012


Dołączył: 23 sty 2012
Posty: 69457
Wspaniale! czytałam jak książkę
____________________
Miłkowo - sezon 2022*** Miłkowo cz.I *** Wizytowka *** Miłkowo cz.II
zuza12 13:55, 12 gru 2012


Dołączył: 09 lip 2012
Posty: 1920
Taka niepozorna szopka a kryje prawdziwe narzędziowe salony.
____________________
Mój ogród - lekarstwem na całe zło
MUZA 11:51, 18 sty 2014


Dołączył: 21 gru 2012
Posty: 604
Tak sie zaczytałam,że aż spaliłam dwa nalesniki, w tym przypadku ciężko połączyc przyjemne z pożytecznym.
____________________
Agnieszka - Ogród MUZY
Anabell 15:04, 18 sty 2014


Dołączył: 28 sie 2012
Posty: 4962
Pszczelarnia napisał(a)
Wszystkie narzędzia znalazły schronienie.
Przedmioty duże i drobne oraz rękawice ogrodowe.


Na szafie w jutowym worku czeka włóknina do osłaniania roślin.


Tak wygląda moje ogrodowe zaplecze


w małej starej szopie.


PS
*
Twórcy narzędzi: pan Damian, pan Józiu, nastolatek Dawid, Ojciec autorki oraz pan Joseph Benthley.
Rąk do pokazów użyczyli panowie - rzemieślnicy.
Prace porządkujące (złomowanie) wykonał Mąż.
Inspiracji i motywacji do zmian dostarczył portal ogrodniczy.
Fotografie i aranżacje oraz porządek wykonała właścicielka ogrodu.
Wymienione i opisane wyżej czynności odbyły się na przełomie listopada/grudnia 2012 roku.


Ewa - te wiadomości dla przykładu trzeba odświeżyć.
Podziwiam Cię za porządki i przyjaźń z narzędziami.

Łom, kilof wszystkie inne używam, oprócz kosy, nie umiem władać.
Mam jeszcze sierp, nie wiem skąd go mam, mus go odświeżyć, też nie potrafię władać i na pewno nie nauczę się.























____________________
Hania - Żywopłotki cisowe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies