Gdzie jesteś » Forum » Róże » Moje róże nie chcą spać :( Pomocy!

Pokaż wątki Pokaż posty

Moje róże nie chcą spać :( Pomocy!

Azalka 10:30, 28 gru 2012

Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 4
To chyba mój pierwszy post na Ogrodowisku...
Mieszkam pod Szczecinem, mam młody ogródek, a w nim jakies 40 krzewów angielskich róż. Poprzednie dwie zimy przeżyły okopczykowane, bez większych problemów - co przemarzło, odbiło wiosną ze szczepienia.
Mają tu widocznie dobre warunki, bo jak już rosną i kwitną, to jak wściekłe.
W tym roku nie bardzo wiedziałam, jak je okryć i otulić - długo było ciepło, a one kwitły jeszcze po pierwszych większych przymrozkach, miały piekne zielone liście.
Nie zdążyłam ich okopczykować, spadł śnieg.
Śnieg się roztopił, róże nadal mają liście, ale gorzej - one mają wspaniałe, nowe, prawie połcentymetrowe czerwone pąki lisciowe i na nowe pędy.
Korzystając z kilku dni bez śniegu, chciałam je okryć, no ale przecież nie obrąbię im żywych liści???
Mam przepiękne trzymetrowe pnące Mortimery Sacklery, pomarzną w czasie mrozów na bank, jeśli ich nie ochronie, a one też mają wielkie zielone liściory i mnóstwo czerwonych "pędowych" kropek

Od późnego lata ich nie nawożę...
Tylko zwykłe dzikusy poszły spać... cała reszta baluje....

Co robić????
Gardenarium 10:51, 28 gru 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
O przygotowaniu róż do zimy napisałam artykuł

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/209-przygotowanie-roz-do-zimy

Jednak jeśli zima jest nietypowa to są kłopoty. Powiem Ci, że ja swoich róż w ogóle nie okrywam, śnieg musi im wystarczyć.

W Twoim przypadku bym teraz nie okrywała, a przygotowała okrycie (worki z ziemią) w garażu, żeby nie zmarzły i obsypała różom kopczyki dopiero jak będą zapowiadali ponowne ochłodzenie.
Obrywanie liści sobie daruj najwyżej.

Pnących nie okrywaj, albo przygotuj maty słomiane, jednak jeśli rosną to i tak to nic nie da. Trzeba liczyć, że coś wiosną wybije i będą żyły nadal.
Moje tak robią co roku.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:54, 28 gru 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Azalka to drugi post, pierwszy napisałaś u mnie z okazji 1500 strony Sprawdziłam
A może założysz wątek, bo wiem że masz sporo róż, będzie łatwiej doradzać i pokażesz swoje okazy)
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
bslotwinska 09:42, 30 gru 2012

Dołączył: 30 gru 2012
Posty: 3
Proszę o pomoc w sprawie róż piennych. Pod koniec listopada wniosłam do garażu róże pienne w donicach. Były w stanie bezlistnym. Wczoraj zauważyłam, że na moich różach pojawiły się maleńkie listeczki. W garażu jest temperatura około 12-14 stopni. Co mam zrobić z tymi różami? Czy wynieść je do komórki gdzie temperatura jest zbliżona do temperatury na zewnątrz, czy obrywać te nowe listki? Poradźcie.
Gardenarium 20:34, 30 gru 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przenieś w chłód i nie obrywaj listków, Powinnaś zapewnić więcej światła podlewanie bardzo umiarkowane, aby tylko utrzymać je przy życiu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Azalka 22:45, 12 mar 2013

Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 4
Danusiu, rzadko sie odzywalam (problemy z netem), ale chciala Ci tutaj serdecznie - choc po dlugim czasie - podziekowac.
Za forum, ktore podczytuje, za cudowne artykuly o angielskich ogrodach (musze sie z Wami kiedys wybrac ) i za pomoc.
Moje krolewny ostatecznie nie zostaly okryte niczym, kopczyki z kory maja i ochrone z chwastow , slomiane maty leza w odwodzie. Przed terazniejszym sniegiem byly wszystkie zywe po same czubki, nawet ponad dwumetrowe Mortimery. Da Bozia, przetrwaja i zimnych ogrodnikow...

Popstrykalam juz aktualne zdjecia ogrodka, pokaze tez starsze fotki - postaram sie kolo weekendu zalozyc watek
Gardenarium 00:32, 13 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zapraszam serdecznie, koniecznie pochwal się różami
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies