Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Rutewka Delavay'a (Thalictrum delavayi)

Pokaż wątki Pokaż posty

Rutewka Delavay'a (Thalictrum delavayi)

mira 23:40, 09 maj 2017


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
MariuszG napisał(a)
Miro, kiedy należy rutewkę? Zastanawia mnie jak należy zimować siewki. Kupiłem w zeszłym roku dwie odmiany: Splendide i Splendide White- chętnie wysiałbym nasiona, żeby mieć ich więcej . Sprzedawczyni mówiła przy zakupie, że rutewki zakwitną dopiero w drugim roku po posadzeniu . O ile Splendide wyszła z ziemi już dawno, tak ta druga pokazała się dopiero teraz. Ciekawe jak będą się zachowywać w sezonie.


Twoja w porównaniu z moimi jest ogromna.
Pozdrawiam


Nie mam doświadczenia z sianymi rutewkami. Dostałam nasiona chyba orlikolistnej i wysiałam w ub roku, doniczkę z małą siewka zakopałam w piaskownicy i przezimowała teraz jeszcze nie wsadziłam.
Może i dobrze Ci mówiła ta Pani bo rutewka to bylina i w pierwszym roku jak to byliny buduje korzeni a już w kolejnych sobie rośnie i kwitnie - Twoja sadzonka jest dość mała tak porównuję ze swoją kupioną w tym roku.

Będziemy porównywać - jak tylko zdobędę nasiona to się podzielę

pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
MariuszG 00:04, 10 maj 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Miro, dziękuję za odpowiedź. Moją Splendide White spisałem już na straty, bo wyszła z ziemi dopiero w zeszłym tygodniu. Może chłodna wiosna to sprawiła, albo gruba warstwa kompostu rozłożona późną jesienią na rabacie. Oby nadgoniła stracony czas
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
mira 00:16, 10 maj 2017


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
MariuszG napisał(a)
Miro, dziękuję za odpowiedź. Moją Splendide White spisałem już na straty, bo wyszła z ziemi dopiero w zeszłym tygodniu. Może chłodna wiosna to sprawiła, albo gruba warstwa kompostu rozłożona późną jesienią na rabacie. Oby nadgoniła stracony czas


Nic nie spisuj na straty - ciepło się zrobi i wszystko ruszy

pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
Justyna 20:54, 10 maj 2017


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
U mnie samosiew pojawia się tylko z gatunku, odmiany nigdy mi się nie wisiały.
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
MariuszG 21:44, 10 maj 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Miro, teraz oczywiście będę o nie dbać, ale zniecierpliwiły mnie okropnie .

Justyno, czyli dobrze rozumiem, że odmiana 'Splendide' nie będzie czystym gatunkiem? W mojej miejscowości nie spotkałem nigdy rutewki, a pani ze szkółki narzekała na jej rozmnażanie i mówiła, że ona nie ma jej w regularnej sprzedaży. Moje udało mi się kupić dopiero podczas targów ogrodniczych. Nigdy nie miałem tej rośliny, słyszałem o niej jedynie w telewizji, a potem zobaczyłem Twoje piękne okazy . Powiem szczerze, że patrząc na zdjęcia nie widzę różnicy między gatunkiem a odmianą 'Splendide'. Masz może doświadczenia z rozmnażaniem tych bylin przez podział, albo sadzonki?

Jeszcze chciałbym dodać, że obie Panie macie zachwycające ogrody . U Ciebie Miro jest zawsze jakoś tak przyjaźnie i serdecznie, a Ty Justyno masz masę ciekawostek, które można oglądać i oglądać.
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
mira 22:27, 10 maj 2017


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
miło mi pozdrawiam serdecznie i powodzenia z rutewką - pochwal się latem jak poszło
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
adewzuol 22:10, 04 cze 2017


Dołączył: 19 lut 2016
Posty: 1046
Proszę o pomoc w identyfikacji. Kupiłam sadzonkę rutewki delavay'a na pierwszym planie jest sadzonka z tego roku, w tyle trzyletnia. Obie mają zupełnie inne kwiaty niż delavay'a. Czy to nie jest rutewka orlikolistna? Kiedy kwitnie rutewka?


I jeszcze tegoroczna w zbliżeniu
____________________
Ewelina W piaskownicy
MariuszG 23:28, 04 cze 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Ewelino, to będzie rutewka orlikolistna. Rutewka Delavaya kwitnie później- latem. Pewnie koleżanki dodadzą coś więcej na jej temat .
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
ragsmom 22:05, 20 cze 2017


Dołączył: 27 lut 2016
Posty: 142
Ewelino, trafił mi sie taki sam zakup - kupiłam delavaya a zakwitła orlikolistna też ładna, ale nie ak wysoka jak chciałam, nie ten kolor i nie ten czas kwitnienie - kupowałam przez net.
____________________
ragsmom zielona (r)ewolucja
adewzuol 12:52, 21 cze 2017


Dołączył: 19 lut 2016
Posty: 1046
ragsmom napisał(a)
Ewelino, trafił mi sie taki sam zakup - kupiłam delavaya a zakwitła orlikolistna też ładna, ale nie ak wysoka jak chciałam, nie ten kolor i nie ten czas kwitnienie - kupowałam przez net.


Ja też kupowałam przez Internet, napisałam wiadomość do sprzedawcy, że pomyłka z odmianą. Przeprosili i dosłali właściwą roślinkę. Rytewka juz posadzona i czekam. Pewnie w tym roku jeszcze nie zakwitnie?
____________________
Ewelina W piaskownicy
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies