Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Rutewka Delavay'a (Thalictrum delavayi)

Pokaż wątki Pokaż posty

Rutewka Delavay'a (Thalictrum delavayi)

ziele 12:06, 28 mar 2016


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
Czy już czas na pojawienie się rutewki? Nie wiem czy jeszcze mam Albę bo w miejscu gdzie rosła nic nie pojawia; przemarzła? A u Was widać już cosik?
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
Gardenarium 15:27, 28 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
U mnie ruszyły orliki, tojady i ostróżki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ziele 16:19, 28 mar 2016


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
Tojad i ostróżki też u mnie już wychyliły 'łby'. No ale co z rutewką? W czyim ogrodzie pokazała się już?
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
Gardenarium 07:50, 30 mar 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Justyna 18:04, 30 mar 2016


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Anno, spokojnie, Delavaya jeszcze śpi Wcześniej rusza jej kuzynka rutewka orlikolistna, teraz ma już z 15 cm.
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
ziele 22:36, 30 mar 2016


Dołączył: 23 sie 2014
Posty: 809
Dziękuję. Teraz będę cierpliwie czekać
____________________
Anna Ogród w cieniu drzew
Justyna 17:30, 12 paź 2016


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Odświeżając wątek tej pięknej, eterycznej i klimatycznej rośliny
- relacja rutewkowa sezonu 2016

Rutewka delavaya





Rutewka delavaya Splendide


____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
Justyna 17:32, 12 paź 2016


Dołączył: 25 paź 2012
Posty: 2282
Rutewka delavaya Splendide White



Rutewka delavaya Hewitt's Double


Uwielbiam te delikatne piękności! To zdecydowanie moje ulubione byliny
____________________
Mój zielony świat / Wizytówka
mira 23:50, 07 maj 2017


Dołączył: 13 lut 2012
Posty: 15041
Justyna napisał(a)
Rutewka Delavaya jest moją ulubioną byliną

Właśnie teraz kwitnie najcudniej, pomyślałam więc sobie, że mamy dobry czas aby o niej przypomnieć i zachęcić do uprawy.

Co sprawia, że zasłużyła sobie na miano pupilki ogrodowej?
Najbardziej lubię w niej dwie cechy delikatność (wygląda jak delikatna mgiełka) i siłę (utrzymuje swoją dwumetrową wysokość bez podpór).

Do ogrodu wnosi lekkość i zwiewność. Mimo, że jej kwiaty to maleństwa, widać je z daleka. Z dalszej perspektywy wygląda jak delikatna mgiełka, z bliższej jak roślina z krainy elfów. Tak, ma w sobie coś z baśniowego, konotuje tajemniczość.

Uprawiam ją od ok. 5 lat. Jest bezproblemową byliną. Nigdy jej nie okrywam na zimę. Rośnie na stanowisku półcienistym, jak i słonecznym. Ścinam ją dopiero wiosną, bo zimą jej zasuszone luźne wiechy są bardzo dekoracyjne.
Jest to też wskazane, jeśli chcemy uzyskać siewki, ponieważ jej nasiona wymagają stratyfikacji.

Niech przemówią zdjęcia

Prezentacja odmian

Od lewej:
rutewka Delavaya, Delavaya Album, Delavaya Hewitt's Double
jako odnośnik wielkości kwiat oleandra





Kupiłam rutewkę Delavaya Hewitt's Double i szukałam informacji o niej - i znalazłam - dziękuję Justynko - cenna uwaga o stratyfikacji nasion - wysiałam w ub roku bo dostałam nasiona ale nie mam pewności której rutewki - w każdym razie sadzonka jedna dodatkowo jest.

Rutewki Delavaya w dużych ilościach widziałam w ub roku w ogrodach w Anglii - jakaś szalenie modna się zrobiła - końcem czerwca powiewały na rabatach takie chmurki - przepiękna.

Pomimo, że widziałam i tak nie wiem jak u siebie skomponować ale cieszy mnie Twoja uwaga że się nie pokłada choć nie sądzę żeby w tym sezonie moja osiągnęła 2m na razie jest maleńka.






pozdrawiam
____________________
Mira - Ogrodowy spektakl trwa *** Wizytówka
MariuszG 19:11, 08 maj 2017

Dołączył: 11 wrz 2016
Posty: 538
Miro, kiedy należy rutewkę? Zastanawia mnie jak należy zimować siewki. Kupiłem w zeszłym roku dwie odmiany: Splendide i Splendide White- chętnie wysiałbym nasiona, żeby mieć ich więcej . Sprzedawczyni mówiła przy zakupie, że rutewki zakwitną dopiero w drugim roku po posadzeniu . O ile Splendide wyszła z ziemi już dawno, tak ta druga pokazała się dopiero teraz. Ciekawe jak będą się zachowywać w sezonie.


Twoja w porównaniu z moimi jest ogromna.
Pozdrawiam
____________________
Pozdrawiam Mariusz Stary ogród
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies