Gdzie jesteś » Forum » Jednoroczne » Zatrwian - Limonium perezii

Pokaż wątki Pokaż posty

Zatrwian - Limonium perezii

Gardenarium 14:40, 04 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Bobik napisał(a)
Czy może ma ktoś jakieś doswiadczenia z tą roślinką?. Pisze, że wysiewać do gruntu w kwietniu, maju. Zastanawiam się czy jak wysieje teraz do skrzynki w domu, to ma szansę zakwitnąć w tym roku?.


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:43, 04 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz go wysiać do gruntu skoro tak jest na opakowaniu, po co się męczyć w domu?

Moim zdaniem jest to roślina łądna na zdjęciu, jednak bez większej wartości zdobniczej dla ogrodu. Nadaje się na suche bukiety.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 14:47, 04 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Pochodzi z Wysp Kanaryjskich i jego zimowanie jest pod znakiem zapytania, U nas raczej bym go traktowałą jako roślinę jednoroczną jednak.

http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Limonium_perezii.htm
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Bobik 16:06, 04 lut 2013


Dołączył: 21 lut 2012
Posty: 60
Dziękuję Danusiu,właśnie chodzi mi o suche bukiety, bardzo mi się to spodobało, chcę zobaczyć czy ta roślinka będzie miała żywy kolor po ususzeniu.
____________________
Gardenarium 17:58, 04 lut 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeśli o to chodzi to idealnie, zachowa kolor.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MoniaK 01:01, 12 sty 2015


Dołączył: 11 sty 2015
Posty: 14
Odkopię wątek dotyczący zatrwianu, jeśli ktoś miałby ochotę siać.
Posiałam go rok temu, a dokładnie zatrwian wrębny, jednak to co było na opakowaniu a w rzeczywistości - zawiodłam się bardzo. Liście rosły jak na drożdżach i z niecierpliwością czekałam na kwiatek, ale gdy go ujrzałam o mało z wrażenia nie usiadłam.
Popatrzcie sami, pewnie to kwestia gustu, ale u mnie nigdy więcej!
____________________
emalia112 02:39, 20 mar 2015

Dołączył: 18 sty 2014
Posty: 11
MoniaK o zatrwianie napisze jutro jak go uprawiać by cieszyć się takimi bukietami



bo jest to roślina przede wszystkim przeznaczona na suche bukiety, świeże zresztą też. Ale tymi fantastycznymi kolorami można się cieszyć całą zimę.


emalia112 20:28, 20 mar 2015

Dołączył: 18 sty 2014
Posty: 11



Zatrwian wrębny Roślina jednoroczna pochodząca z basenu morza Śródziemnego, co nie jest bez znaczenia, bo jest to roślina słońca, w deszczowe i chłodne lata jest bardzo zawodna. Słabo kwitnie, lub wcale, choruje. Jest pare czynników o których trzeba pamiętać, bo na roślinę nie ma się co obrażać trzeba ją poznać i dostosować.
Po pierwsze długi okres wegetacji. Trzeba ją wysiać na przełomie lutego i marca do paletek, rozpikować do doniczek i wysadzić po przymrozkach.
Po drugie nawożenie: Roślina lubi dobrze zjeść, ale przenawożona azotem rośnie bujnie, tylko że praktycznie nie kwitnie, kwiaty pokazują się późno i nie zdążą się rozwinąć. Ziemia o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. W kwaśnej ziemi choruje.
I właśnie choroby: w literaturze uważa się ją za roślinę zdrową. Ja wiem, że tak nie jest. Zatrwian jest bardzo chorowity. Mącznik potrafi zniszczyć wszystkie kwiaty. Niestety, opryski! Bez nich się nie obejdzie. Amistar czy Topsin zwykle załatwia sprawę. Gorzej z inną tajemniczą chorobą o której nic nie wiem. Krzaki zaczynają czerwienieć od liści najbliżej ziemi postępuje to w górę, aż cała roślina zamiera. Ja usuwam takie krzaki.
No jak widać roślina nie należy do łatwych, no ale bukiety z zatrwianu są warte zachodu. Są bardzo popularne jako bukiety na cmentarze. Nie straszny im deszcz upał. Stoją w wazonach rekordowo długo. Suche nie tracą kolorów przez lata. Dobrze wyglądają tylko w masie. pojedyncze gałązki są mizerne.



Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies