Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Proszę o pomoc przy urządzeniu nietypowego ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Proszę o pomoc przy urządzeniu nietypowego ogrodu

andzzia 09:02, 05 mar 2013

Dołączył: 14 lut 2013
Posty: 2
Witam serdecznie wszystkich Ogrodników !
Zwracam sie pierwszy raz z nieśmiałą prośbą o pomoc, w urządzeniu ogrodu, nietypowego.
Teren należy do spółki budynek otaczają trawniki oraz skromna ale zadbana zieleń.
Jest to teren nietypowy silnie zanieczyszczony o zapylonym powietrzu. ponieważ znajduje się w okręgu węglowym w poblizu kopaln, ciepłowni.

Moim problemem jest dobór roślin tak by nie były 'typowo strojne i ogrodowe' ale nadawały charakteru tej instytucji... nie chcę używać klasycznych roślin parkowych, lub użyć ich w 'ciekawej formie' a na to brak mi pomysłu...
nie potrafię zaplanować tak roślin by były ze smakiem i umiarem, a jednoczesnie nadawały charakteru i wymagały pielęgnacji w ciągu roku.

prymitywny plan stworzony w pracy http://img825.imageshack.us/img825/2806/planpaint.jpg
budynek to klasyczna śląska budowla o płaskim dachu, zupełnie bez charakteru...
czarne - schody
tereny zieleni pasy wzdłóż budynku po 35 m długości 7 m szerokości reszta trawników w zachowanej skali...
gazony szaro różowe do obsadzeni
wzdłuż ' poziomych trawników' skarpa wyłożona płytami eko ok 70 stopni nachylenia, plac jest parkingiem

1- różanecznik
2 - sumak
3 - kula bukszpanu okolo 2 m wysokosci
4 - zywotnik barbant
5- jałowiec sabinski

Bardzo proszę o zainteresowanie i pomoc bardziej 'wprawionych ' Ogrodników
Gardenarium 10:40, 05 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Wklejam
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:53, 05 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Żeby było ze smakiem to wg mnie potrzebne są równe znaczy pod sznurek obsadzenia jednakowymi roślinami.
Tam gdzie 1 i 2 potrzebujesz jednakowych smukłych drzew w skarpetach z żurawek, trzmielin lub berberysów. Drzewa to może być Prunus Umbraculifera, albo Prunus cerasifera Nigra na wysokim pniu. W skarpetach to znaczy przy pniu sadzisz 2 lub cztery jednakowe rośliny, nawet jeśli by były purpurowe wiśnie (NIgra) to wtedy po dwie hortensje bukietowe 'Dart's Little Dot' albo 'Vanille Fraise" cudnie by wyglądały.

Powinny być posadzone równo, wzdłuż trawnika wycięty pasek, albo kwadraty w trawniku, żeby była rabata, nie trawnik.
Rabatę można wyściółkować żwirkiem, będzie estetycznie i nie będzie rozwiewać po trawniku.

Kula bukszpanowa może zostać (3), a tu gdzie 5 i 4 - też podobne kule, albo dwa krzewy jednakowe, ewentualnie przesadzone z tamtej strony np wszystkie różaneczniki, najlepiej w jednym kolorze, nie zbieranina.

Vanille Fraise z liśćmi Prunus cerasifera Nigra





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 10:57, 05 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sumaka usuń. To chwast, w dodatku ekspansywny.

Wg mnie z każdej rośliny da się zrobić ładną kompozycję, jeśli soliter jest smutny np. tuja, to w kwadracie pod nim powinny rosnąć kolorowe żurawki.

Ważne aby wszystko była zadbane a kanciki przycięte. Wypielone, podlane, trawa zadbana i to jest klucz do sukcesu.



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:03, 05 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Drzewa w skarpetach



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:03, 05 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Można też zrobić nasadzenia pod płotem, a przy ścieżce nic, albo niskie nasadzenia.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
andzzia 11:38, 05 mar 2013

Dołączył: 14 lut 2013
Posty: 2
Witam Panią serdecznie jestem pod wrażeniem szybkiej reakcji
Jestem z wykształcenia ogrodniczką... rozpoczełam swoją pierwszą pracę i teraz widze jak bardzo brakuje mi wyobraźni i praktyki... wymyśliłam coś takiego przy kulce (bukszpan)

myślałąm o nasadzeniach nad skarpą utwardzoną eko brukiem czymś jak trzmielina zwisającym w dół...
a ten płot zielony to sierotka zapomniałam napisać że to ligustr niestety który zawsze mi przeszkadza w kompozycjach - albo moja wyobraźnia jest taka ograniczona...

Dziekuje i pozdrawiam !
oczywiscie czekam na dalsze podpowiedzi
http://imageshack.us/a/img831/1720/dsc0155xw.jpg
http://imageshack.us/a/img203/4828/dsc0149tb.jpg
http://imageshack.us/a/img689/3623/latoq.jpg

Nie potrafię wkleić zdjęć, ale obiecuje poprawie się ! mam nadzieje zostac częstszym bywalcem niż tylko podglądaczem
Gardenarium 17:00, 05 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Proszę naucz się Andziu wklejać zdjęcia tutaj

http://www.ogrodowisko.pl/watek/11-testowe-dodawanie-zdjec
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies