Gdzie jesteś » Forum » Byliny » Fiołek wonny - Viola odorata

Pokaż wątki Pokaż posty

Fiołek wonny - Viola odorata

nebel 23:14, 18 mar 2013


Dołączył: 12 lip 2012
Posty: 2465
Nie jestem pewna, czy to jest poprawna nazwa tej rośliny
Ale od paru lat próbuję zdobyć ją.
Kupiłam jakis czas temu nasiona, niestety nie umiem jej 'wychodować'. Próba kupienia gotowych sadzonek, też nie przyniosła rezulatu - nie ma czegoś takiego w ofercie sprzedaży.
A ja się uparłam na tą roślinę.
Dlaczego?
Bo wydaję mi się, że będzie odpowiedznia w parę miejsc do mojego ogrodu.
Czy ktoś może mi pomóc?
____________________
Ogród Nebel
monteverde 23:24, 18 mar 2013


Dołączył: 31 paź 2010
Posty: 44149
O ten fiołek chodzi? http://rosliny.wymarzonyogrod.pl/baza-roslin/byliny/fiolek-wonny,5_130/
____________________
monteverde-mój kawałek raju - mój kawałek raju II - Kwiatowy ogródek Monteverde
nebel 23:27, 18 mar 2013


Dołączył: 12 lip 2012
Posty: 2465
Dokładnie, o to mi chodzi
eve
____________________
Ogród Nebel
Gardenarium 11:17, 19 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To bardzo łatwa do zdobycia roślina, bo występuje w stanie dzikim w Polsce. Wiem nawet gdzie rośnie

Jest dość pospolita i dlatego szkółki jej nie produkują, bo można na rumowiskach jej nakopać. Rozmnaża się przez rozłogi.
Nie jest pod ochroną.






____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 11:20, 19 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308




____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
nebel 14:31, 19 mar 2013


Dołączył: 12 lip 2012
Posty: 2465
Co jak co, ale "Ogrodowisko" jest niezawodne
Dziękuje Danusiu, byłam przekonana, że jest to roślina chroniona
____________________
Ogród Nebel
weronika77 15:08, 19 mar 2013


Dołączył: 09 sty 2012
Posty: 3203
Gardenarium napisał(a)
To bardzo łatwa do zdobycia roślina, bo występuje w stanie dzikim w Polsce. Wiem nawet gdzie rośnie

Jest dość pospolita i dlatego szkółki jej nie produkują, bo można na rumowiskach jej nakopać. Rozmnaża się przez rozłogi.
Nie jest pod ochroną.



Piękne zdjęcie fiołków. I jak pachną. Wiosno przychodź szybko, chce się rzec.
____________________
weronika77 - Bajkowy ogród weroniki, Wizytówka
nebel 04:19, 24 mar 2013


Dołączył: 12 lip 2012
Posty: 2465
weronika77 napisał(a)

Prawda, że fiołki kojarzą się wielu z Nas pozytywnie...
Danisiu, bardzo uważnie czytam Twoje artykuły z 'angielskich ogrodów' i wystaw, ale straszie mi brakuje na naszym 'Ogrodowisku'odnisień do polskich tradycyjnych roślin, takich jak np. Fiołek wonny
Pozdrawiam serdecznie.
Ewa
____________________
Ogród Nebel
Gardenarium 08:18, 24 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak naprawdę to fiołek wonny jest rośliną drobną i mało kolorową, Jest śliczny w zbliżeniu na zdjęciu, piękny ma zapach niezaprzeczalnie, tego nie można mu zarzucić, ale to roślina dla typowych miłośników. W ogrodzie żeby było ją widać trzeba posadzić całe łany, setki sztuk, a i to nic prawie nie będzie widać, bo kwiatki małe i ciemne, mało widoczne i zupełnie nie spektakularne, o co w sumie chodzi w ogrodzie. Jeśli chcesz ją posadzić tylko dla zapachu to raczej w miejscu niewidocznym.

To zdziczała roślina, a w szkółkach i ogrodach spotyka się zupełnie inne fiołki, które mają nieco większe i żywsze kwiaty. Ja przyznam nie sadzę jej. Co nie znaczy, że nie należy jej sadzić, ale ja akurat bym nie zaprojektowała, chyba, że to ogród naturalistyczny.

W ogrodach angielskich ostatnio występuje nawet na wystawie dzika marchew i pietruszka i odniosłam się do tego, bo te rośliny rosną na rowach i łąkach u nas.

W dzikiej florze Anglii dużo roślin ma powtórzenie u nas np. dziewanna, łopian, popłoch (Onopordum acanthium), u nich są wykorzystywane jako rośliny ozdobne u nas tak sobie, każdy prawie uważa je za chwasty. Ja popłocha sadziłam

Z tradycyjnych roślin polskich dużą popularnością cieszą się malwy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
barbara_kraj... 15:40, 30 kwi 2013


Dołączył: 30 sty 2011
Posty: 18912




____________________
Pozdrawiam - Barbara; Mój 4 arowy azyl... i Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies