Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rabata całoroczna

Pokaż wątki Pokaż posty

Rabata całoroczna

katrinka 20:49, 15 kwi 2013

Dołączył: 03 maj 2012
Posty: 8
Witam wszystkich,
jestem świeżynką ogrodową, przygodę zaczynam od powolnej rekultywacji zaniedbanej działki.

Jesienią przekopałam część na rabaty kwiatowe i małą, próbną grządkę.
W tym sezonie mam nadzieję nadać tym fragmentom chociaż jako taki kształt, na tyle na ile to możliwe oczywiście

Z przodu działki mam pas (ok. 1m szerokości) który chcę przeznaczyć na kwiaty, byliny - niższe, wyższe, trochę płożacych szybko rosnących - różnorodność mile widziana. Ten fragment jest dobrze nasłoneczniony.
Chciałabym żeby
- było kolorowo przez cały rok
- były to rośliny możliwie proste w obsłudze, wieloletnie, dobrze zimujące, gdyż boję się, że wykopywanie wszystkich cebulek zakończyłoby się bałaganem i katastrofą

Na razie planuję rząd naprzemiennie różnych kwiatów kwitnących w różnym okresie.
Na sam początek mam pierwiosnki/przebiśniegi i krokusy. Na pewno dołożę tulipany.
Co jeszcze poradzicie? Brakuje roślin kwitnących w lecie i jesienią...
I czy macie sprawdzony pomysł na zagospodarowanie miejsc po przekwitniętych roślinach?

Będę wdzięczna za porady.
Gardenarium 21:31, 15 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przekwitnięte rośliny można ściąć, wtedy często zakwitają ponownie. Posadź sporo roślin o kolorowych liściach, które są ozdobne cały rok, nie polegaj tylko na kwiatach.

Będą to hosty, żurawki, zimozielone trzmieliny, dodaj hortensje bukietowe.

Rabata tylko bylinowa jest niesłychanie pracochłonna i trzeba wielkiej wiedzy aby ją utrzymac w nienagannym stanie przez cały rok.

Najpierw zrób sobie kolorystykę, ustal w jakiej tonacji będzie rabata i tego się trzymaj, nie sadź wszystkiego co Ci się podoba bez ładu i składu, a najlepiej zrób schemat nasadzeń.

Popatrz tutaj

http://www.ogrodowisko.pl/watek/2642-rabaty-angielskie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
katrinka 21:36, 15 kwi 2013

Dołączył: 03 maj 2012
Posty: 8
Już zauważyłam, że jesteś dobrym duchem tego forum, dziękuję za szybką podpowiedź.

W międzyczasie trafiłam właśnie na wątek "angielski" i to jest właśnie coś co bym mniej więcej chciała osiągnąć - taki kontrolowany nieład

Na pewno będę zdawać relację z podejmowanych decyzji i nasadzeń
katrinka 21:39, 15 kwi 2013

Dołączył: 03 maj 2012
Posty: 8
Ach, jeszcze jedno pytanie:
chciałabym wykorzystać to miejsce też na zioła - część z nich przecież nie tylko smakuje, ale i pięknie wygląda.

Czy sadzenie ich w towarzystwie innych roślin jest dobrym pomysłem? Czy może lepiej wydzielić część rabatki warzywno-owocowej dla nich?
Gardenarium 22:50, 15 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zioła często są małe i niepozorne. Najlepiej wydzielić dla nich zielnik w okolicach warzywnika.

http://www.ogrodowisko.pl/tag/ziola

A jeszcze co do rabat, przeglądaj sobie galerie zdjęciowe pod tagiem ogrody angielskie na stronie głównej. Ogrodowisko to nie tylko forum.

Skarbnicą wiedzy i informacji pożądanych jest ponad 400 artykułów, które napisałam w ciągu tych 3 lat istnienia Ogrodowiska

http://www.ogrodowisko.pl/tag/ogrody-angielskie
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:56, 15 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Podpowiadam także jak dobrać rośliny do ogrodu,
http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/376-dobor-odpowiednich-roslin-do-ogrodu

Zastanów się ile czasu możesz poświęcić rabacie, mierz siły na zamiary, bo ambitna ale zaniedbana rabata to strata czasu i kiepski efekt. A przemyślane nasadzenia zaowocują efektownym wyglądem.

Ogród na każdą porę roku

Jeśli chcemy mieć ogród piękny przez cały rok wybieramy rośliny zimozielone, czyli takie które zachowują liście na zimę. Nierzadko ich kolor jest bardzo atrakcyjny i trwały.

Są to głównie iglaki (świerki, żywotniki, cyprysiki, choiny, jodły), ale dużo jest też gatunków roślin liściastych i te szczególnie polecam, bo oprócz liści, w większości mają też ozdobne kwiaty lub owoce, np. runianka, trzmieliny, ostrokrzewy, żurawki i żuraweczki, bukszpany, irgi, ogniki, różaneczniki, wrzosy i wrzośce.

Jeśli zależy nam na ogrodzie ozdobnym wiosną, sadzimy w przewadze gatunki wiosenne, np. ciemierniki, wrzośce, magnolie, pierwiosnki. Tak samo, jeśli chodzi o pozostałe pory roku. Ulubioną podkreślamy zwiększeniem roślin kwitnących o tej właśnie porze roku.

Widać więc, że dobór roślin wcale nie jest taki trudny. Poznanie własnego ogrodu i własnych preferencji pomoże nam zawęzić listę i dokonać właściwych zakupów, czego Wam serdecznie życzę. I nie przejmujcie się, jeśli czasem kupicie coś spoza swojej "żelaznej" listy.

Po to jest przecież ogród: ma sprawiać radość.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ewalm 23:03, 15 kwi 2013


Dołączył: 16 paź 2011
Posty: 2627
Niektóre zioła (mięta, oregano) bywają też bardzo ekspansywne i z nimi również na rabacie trudno sobie poradzić.

Ale widziałam np. fajne zastosowanie szczypiorku, takiego najzwyklejszego, w rabacie zasadniczo ozdobnej.
____________________
Ogródek na trzy lata
katrinka 22:05, 17 kwi 2013

Dołączył: 03 maj 2012
Posty: 8
Ewa - właśnie dziś zrobiłam pierwsze zakupy na rabatę i wśród ziół znalazły się właśnie mięta i oregano!
Dla mnie to nawet lepiej jak się szybko rozrosną - do zużycia "uprawy" zawsze się ktoś znajdzie.
A pas, który zaplanowałam obsadzić ma mniej więcej 1m x ok.6-8m więc miejsce do ekspansji jest.

Na razie mam, poza ziołami: żurawkę, niezapominajki, skalniaki wszelakie (np. goździk, podobno szybko się rozrasta), łubin.
Mam też oko na polecane przez Was trzmieliny.



Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies